Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Necháváme vodu, jen ať si klidně zpívá, zima nezima

Mráz má rád ticho, ale jezírka na této jihomoravské zahradě k mlčení nepřinutil. Neustále si pobrukují, nikdy nezesmutní a vždycky mile potěší.

Eva Všetíčková | 17. 01. 2023

Cestujete-li silnicí z Brna přes Kuřim směrem k Tišnovu, míjíte kousek za Čebínem obec Hradčany. A právě tady, asi dvěstě kroků od lesa, se na mírném svahu rozkládá nudlovitá parcela o velikosti třiatřicet arů, která dala Oldřichovi a Ivě Sedláčkovým tisíc důvodů k radosti, a nakonec i důvod zabydlet se tady natrvalo.

Text: Adéla McLintock

Galerie: Zahrada v zimě

Pozemek s jezírky

Několik let sem s dětmi jezdili jen o víkendech a prázdninách. Dům tenkrát neexistoval ještě ani jako skica na papíře, ze země se nedralo nic než tráva zahuštěná jetelem a před žhavým sluncem nebylo kam utéct. Co tedy lákalo rodinu k návratům? Světe div se, byla to obyčejná voda, spoutaná hlinitými  břehy koupacího jezera. Voňavá  a křišťálově průzračná, která v horkém letním žáru působí jako pohoštění ledovou tříští uprostřed pouště. S nápadem vybudovat tu nejdřív jezírko ke koupání přišel Oldřich. A když ho naplnil, byl z něj natolik nadšený, že dal o kousek dál vyhloubit další. Hluboké nádrže jsou od sebe oddělené hrází překlenutou dřevěným můstkem a napájí je voda z vlastní studny. Přebytek po dešti odvádí potrubí do Čebínského potoka. Ten úzkým proužkem vymezuje spodní hranici sousedící s polem, z něhož byla kdysi parcela odkrojena.

Info ikona
Stromy na této zahradě působí jako zelené svíce na dortu

Nejdřív zahrada, až pak dům

Hlavně v měsíci, o který se podle astrologického zvěrokruhu dělí Kozoroh s Vodnářem, se  hladina jezírek předvádí v celé své kráse. Nikde se ostře neleskne ani nepromítá dokonalé obrázky z okolí, protože není klidná a rovná jako vybroušené zrdcadlo, ale čeří se, a všecko, co se v ní shlíží, zkresluje a pitvoří. Bez ustáni si přitom vesele prozpěvuje. Ve dne v noci, i za třeskutých mrazů, kdy má hlavní slovo ticho. "Nejsou v tom žádné čáry, prostě nechávám běžet čerpadlo," prozrazuje Oldřich. O to zůstat se zahradou ve spojení po celý rok a nejen v létě, když je teplo, šlo majitelům především. Výsadbu stromů a jiných rostlin, které jezírka obklopují, dokončili Sedláčkovi zhruba před patnácti lety. Teprve pak přišla na řadu stavba domu a stěhování. "Dalo nám to možnost dokonale se s místem sžít a tím pádem nehrozilo, že bychom rozhodnutí přestěhvat se sem, později litovali," říká Oldřich.

Info ikona
Jezírko poblíž domu

Nejdřív zahrada, až pak dům. Postup naruby se vyplatil. Po dřině na stavbě a náročném stěhování majielé místo další práce čekal už jen vysněný klid uprostřed zeleně.

Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité