Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Posvátné rostliny: Květy krále Šalamouna

Šalvěje jsou historicky posvátné byliny. Tu lékařskou – užitečnou a chutnou – zná kdekdo. Roste ale i spousta jejích sester. Trochu marnivějších, které jsou hlavně potěšením pro oko. Ačkoli esence z okrasné bílé umí i zaraženého rozmluvit.

Jana Kantorová | 24. 07. 2023

Text: MONIKA OTMAROVÁ 

Krasavice z rodu ozdobných šalvějí půvabem nešetří a dokážou neúnavně kvést od června do podzimu. Jsou mezi nimi exempláře jednoleté či dvouleté a také trvalky. Spolu tvoří lákavou směsici květin lišících se od sebe barevností i výškou. Hlavně jsou to parádnice, pocházející z půvabného, ale i bohatého rodu; okrasných šalvějí existuje přes devět set druhů! Mimochodem, právě šalvěj použil král Šalamoun k očistě chrámu, byla zasvěcena bohům. 

Galerie: Krásná a zdraví prospěšná šalvěj
Mohlo by se vám líbit

Rostlina z českých luk: Kvítí, které smiřuje

Květomluva praví, že kohoutek luční vyzývá k udobření. Odtud lidové laskavičník. Toto nebotanické pojmenování ale není jediné, s nímž je růžově kvetoucí rostlina spojovaná...
marianne.cz

Červená karkulka  

Tak vypadá jedna ze šalvějí (Salvia splendens), která ač malá, září jasně červenou barvou a nelze ji přehlédnout. Barevně ale upoutají i její varianty v růžové či tmavě fialové. Kultivarem, který prosperuje v zahradě i truhlíku, je dekorativní šalvěj zahradní. Ona Salvia viridis svoji parádu s nastupujícím podzimem však neodhazuje. Tahle milovnice slunce se skvěle hodí k sušení už jen proto, že ani pak nepřichází o barevnost. V suchých vazbách a dalších květinových aranžmá působí ladně po dlouhý čas.

Neopomenutelné jsou vzpřímené modré květy šalvěje hajní vytvářející bohaté klasy (týž druh zvaný „Rosé“ ozdobí mateřídouškovou růžovou každý sušší kout). I tato šalvěj si po usušení – pokud se tak děje na vzduchu a ve tmě – uchová stále sytou barvu. Sexy název „Hot Lips“ si podle tvaru a barvy květů vysloužila šalvěj malolistá. Rozkvétají na ní bílé květy, které mají ve spodní části do ruda zabarvené „rtíky“. Zajímavostí této zástupkyně šalvějí je, že u ní lze ovlivnit přebarvování květů. Čím? Teplotou, zálivkou, výživou. Aromatické rostliny z čeledi hluchavkovitých jsou prostě kouzelné... Květomluva jim přisuzuje umění těšit v zármutku

Mohlo by se vám líbit

Rostlina, která zdobí zahrady: Když zlato začne kvést...

Žluté bambule z okvětních plátků. Tak lze popsat květy zákuly či kerie japonské. Keře, jemuž pro zářivý jas říkají Němci japonské zlaté kvítí. Mohutně kvete šlechtěný druh, přírodní je skromný, ale stejně pronikavě zlatožlutý.
marianne.cz

Krásná & inteligentní 

Aby nebylo barevným krasavicím křivděno a nepřipisovaly se jim pouze dekorativní účely. Mezi okrasnými šalvějemi se najdou také druhy skýtající další využití. K takovým patří ta muškátová. Vytváří až metr vysoké rostliny s velikými listy a dlouhými hrozny růžových květů. Rozkvétají začátkem léta a jsou plné aromatických látek. Získává se z nich muškátový olej používaný v kosmetice při výrobě parfémů a vonných olejů. Zmíněný druh šalvěje je znám i v lidovém léčitelství, hlavně pro silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Naši předkové ji úspěšně používali u opakovaných infekcí, například střev nebo močových cest. Blahodárně působí také na špatně se hojící rány. Ani mezi vinaři není neznámou květinou. Její výrazné muškátové aroma někteří používají při dochucování stejnojmenného vína. Z pohledu léčitelství je srovnatelně zajímavá šalvěj levandulolistá; z jejích listů je možné připravit odvar, který povzbudí paměť a dokáže uklidnit roztěkaného člověka

Mohlo by se vám líbit

Rostliny, které můžete využít: Žahavá síla kopřivy

Nespravedlivě je nazývána pouhým plevelem, hanlivě degradována na příkopovou květenu. Ona přitom skvěle léčí! Zvlášť na jaře je natolik mocná, že s ní lze rozehrát úžasnou léčivou partii. Řeč je o kopřivě dvoudomé a její kolegyni žahavce.
marianne.cz

Kde chtějí žít? 

Byť jsou některé jen jednoleté, mají požadavky na místo, jemuž budou kralovat. Okrasné šalvěje nepatří mezi otužilce, snesou maximálně místa v polostínu. Pokud však mají skutečně prospívat, libují si na slunných místech. Vždy je rozumné promyslet, kam „teplomilky“ vysadit. Nejsou ani mrazuvzdorné, mívají proto potíže s přezimováním. S mírnými zimami, které tu poslední léta panují, se ale vyrovnat dokážou. Jistota? Na zimu je přesadit. A to ještě nebyla řeč o šalvěji nádherné, rakouské, lepkavé... 

Mohlo by se vám líbit

Rostliny, které můžete úspěšně pěstovat i v tmavé koupelně

V koupelně je ideální vlhké prostředí pro tropické rostliny, kterých v domácnostech pěstujeme většinu. Kterým navíc k životu stačí minimum světla a bude se jim dařit i v tmavém koutě?
marianne.cz

Šalvěj divotvorná neboli věštecká 

Tento druh se dostal takřka mimo zákon. Šalvěj divotvorná (Salvia Paradise) je po staletí známá obsahem psychoaktivních látek. Pochází z Mexika a místní kmen Mazatéků ji využíval k věštění i léčení (anémie, revmatismus, bolesti hlavy a žaludku). Užívala se i ke zmírnění otoků a průjmů. Její terapeutický potenciál se zkoumá, dokonce se uvažuje o využití rostliny při léčbě depresí, závislostí na amfetaminech a kokainu či jako analgetika... Proto jsou sazenice dražší, a ne vždy plně dostupné. 

Mohlo by se vám líbit

Pokojové rostliny, které udrží váš domov v chladu

Také máte pocit, že před dusným a horkým vzduchem není úniku? Jednou ze zbraní je klimatizace, o které je však známo, že nemá pozitivní účinky na náš imunitní systém. Pokud tedy chcete udržet svůj domov v chladu, pak se musíte poohlídnout po šetrnější formě ventilátoru.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Zahrada plná šalvějí působí dovádivě, současně sofistikovaně. Každopádně je dlouhodobě v květu. 
  • Ta léčivka se přistěhovala z Malé Asie a Středomoří v 9. století. Napřed se tu zabydlela v klášterních zahradách. Latinský název je odvozen z řeckého slova salvare, to jest léčit. 
  • Šalvějové květy jsou aromatické jako listy, navíc sladké po nektaru.  
  • Malá, ale výrazně červená je šalvěj zářivá. Dorůstá do výšky 20 centimetrů. 
  • Filmová Saxana a šalvěj? Stačí vzpomenout na babské ucho – toť šalvěj přeslenitá! 
  • Šalvěj lékařská má obrovské množství kladných účinků – dezinfikuje rány, mírní kašel, zlepšuje trávení... 
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Florárium: Skleněná nádoba plná rostlin, která zútulní váš byt

Vytvořte mikrosvět, na který je radost pohledět.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité