Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Rostliny, které můžete využít: Žahavá síla kopřivy

Nespravedlivě je nazývána pouhým plevelem, hanlivě degradována na příkopovou květenu. Ona přitom skvěle léčí! Zvlášť na jaře je natolik mocná, že s ní lze rozehrát úžasnou léčivou partii. Řeč je o kopřivě dvoudomé a její kolegyni žahavce.

Jana Kantorová | 21. 04. 2023

TEXT: PAVLA KÖPPLOVÁ 

“Aspoň nebudeš mít revma,“ říkaly (a dál říkají) babičky dětem, které brečí, protože se žahly o kopřivu. Pravda je to částečná, lékaři onu pověru uvádějí na pravou míru. Žahnutí kopřivy vyvolá pálivou, svědivou a nepříjemnou kožní reakci, která přehluší revmatickou bolest kloubů, ale dočasně! Kopřivy revma neléčí, pouze mírní jeho příznaky.

Což nemění nic na faktu, že mají na lidské zdraví řadu příznivých účinků. Popsat všechny by vydalo na knihu. Kopřiva je vitaminový i minerální životabudič. Vyplavuje toxiny, pomáhá při špatném trávení, ekzémech, chudokrevnosti i vyčerpání. Zklidňuje infekce močových cest, brání zadržování vody a zamezuje padání vlasů. S vlasy si kopřivy vyloženě notují; když se jim dopřejí kopřivové šampony, zábaly, tinktury, jsou kadeře záhy pevné a lesklé. 

Galerie: Zdravá kopřiva
Mohlo by se vám líbit

Kvalitním spánkem posílíte své zdraví a navíc ušetříte

Současná situace nás nutí více přemýšlet i na místech, kde jsme donedávna měli volnou ruku. Ceny energií stoupají a tak je na vyúčtováních znát i každá hodina rozsvícených světel navíc. A tak jsme pro vás připravili pár malých tipů, jak každý měsíc pár korun ušetřit.
marianne.cz

Obyčejná, ale chutná... 

Tyhle rostliny mají velkou výhodu – dají se zužitkovat od hlavy k patě, přesněji od listů po kořen. Vhodná doba ke sběru kopřiv je na jaře, od března do dubna. Jejich první výhonky mají mimořádně vysoký obsah vitaminu C, železa, hořčíku, chlorofylu, ale i serotoninu. Kořeny a semena se sbírají od srpna do listopadu. I v kuchyni by kopřivy zasloužily kralovat častěji než jen jako zeleň ve velikonoční nádivce. Jarní listy kopřiv se chutí klidně vyrovnají těm špenátovým (proti štiplavosti pomůže krátké spaření), jsou skvělým přídavkem do těstovin, pečiva, existuje dokonce i kopřivový sýr. A což teprve polévka z mladých kopřiv!

Za elixír zdraví se považuje čerstvý kopřivový sirup. Kdo není na sladké, může volit kopřivové víno i šampaňské. V Anglii si oblíbili kopřivové pivo. Ovšem pozor, povyrostou-li kopřivy, už se do jídla ani bylinných směsí nehodí. Dál ale mohou být užitečné třeba jako bio hnojivo. Obsahují totiž vydatný mix dusíku, fosforu, draslíku, zinku a železa, čímž povzbuzují sílu, růst a obranyschopnost ostatních rostlin na zahradě. Kopřiva umí přilákat na zahradu žížaly i motýly, účinný je i postřik z ní (proti mšicím). 

Mohlo by se vám líbit

Když příroda léčí: Přivoňte si k bylinkám a využijte jejich sílu

Bylinky jsou skvělým způsobem, jak přidat chuť a vůni do jídla, ale také mají mnoho léčebných vlastností a mohou být skvělým doplňkem vaší zahrady. Pěstování bylinek je poměrně snadné a můžete si být jisti, že své úsilí budete odměněni bohatou sklizní aromatických rostlin.
marianne.cz

Za kým pálíš, kouzelnice?  

Kopřiva má magickou moc, proto jsou jí plné pohádky a legendy. Kopřivami se šlehaly zlobivé děti, v amuletech chránily na cestách, košťaty z nich se vymetalo neštěstí, na zahradě odpuzovaly ničivé živly... Byly vnímány jako strážkyně bezpečí, tudíž nemohly chybět u rituálů, kdy se odháněly temné síly. Navíc už staré herbáře prozrazují, že kopřivy působí jako účinné afrodiziakum, tedy „s vínem užívaná rozmělněná semena kopřivy smíchaná s medem a pepřem probouzejí sílu lásky“. Žahavé jehličky s tím ale nemají nic společné. Vědecké poznatky stvrdily, že látky podporující chuť na sex se nacházejí v kořenech

Mohlo by se vám líbit

Divoká zahrada plná tajuplných zákoutí i zarostlých stezek

Vystoupejte spolu s námi do zahrady, která, ač se rozkládá v Praze, je divoká a plná stezek, které ve vás při prvním letmém pohledu probudí neodolatelnou touhu po dobrodružství.
marianne.cz

Zajímavosti o kopřivě 

  • Stres a únavu odplaví kopřivový čaj. Žádná jiná rostlina se odvážně nepopere s tolika neduhy najednou jako právě kopřiva. 
  • Okrasné kopřivy zvané barevné či africké nepálí. Lze jimi krášlit záhon i pokoj. 
  • U nás rostou dva druhy kopřiv – dvoudomá a žahavka. Mají tytéž léčivé účinky, jen žahavka je pálivější.  
  • Bezpečná je kopřiva hluchavka. Rostliny z čeledi hluchavkovitých nepálí, jsou „hluché“. Sbírá se a suší léčivý květ i nať. 
  • Z kopřiv se vyráběla vlákna, z nich odolné látky udržující tepelnou pohodu. Tenhle typ vlákna už řadu let zkoumají v příborském Centru tradičních technologií.  
  • Kopřivový jed v jemných jehličkách vyvolá pálení a svědění
Mohlo by se vám líbit

Hezčí zahrada? 6 tipů, díky kterým bude doslova zářit

Chcete mít letos zahradu jako ze žurnálu? Pak určitě neváhejte a začněte plánovat. Některé květiny a rostliny vyžadují čas. Máme pro vás hned několik zahradnických tipů, ze kterých budete ve výsledku nadšeni. Využijte nadcházející sezónu a inspirujte se při úpravě své zahrady.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou