Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada Josefa Kamela v Žirči funguje jako voňavé poslání

Oč menší je rozlohou, o to větší má duši. V zahradě na Trutnovsku se totiž snoubí půvab bylinek s krásou pomoci lidem trpícím roztroušenou sklerózou. Bylinková zahrada v Domově svatého Josefa je místem odpočinku a relaxace nejen pro pacienty s touto diagnózou, ale také pro nejširší veřejnost.

Eva Všetíčková | 19. 06. 2023

Určitě také máte spoustu oblíbených míst, kde se cítíte dobře, protože vyzařují zvláštní sílu a harmonii. Místa, která vás okamžitě dokážou uvést do stavu totální euforie. Zcela určitě mezi ně bude patřit také bylinková zahrada ležící v sousedství žireckého zámku necelých pět kilometrů od Dvora Králové nad Labem.

Text: Adéla McLintock

Galerie: Zahada nedaleko Žirče

Zahrada jako poslání

Jestli budete mít tu smůlu, že při vaší první návštěvě bude pršet, berte to jako příležitost podívat se do zdejšího skleníku. Zázemí pro pokojovky a balkonovky vás ale dostane stejně jako rozlehlé venkovní záhony bylinek. Když sem ale přijedete pár dní před svatojánskou nocí, tak obvykle svítí slunce a máky, svatoliny, mařinky, šalvěje a řimbaby stojí poslušně ve svých ostrůvkovitých pelíšcích vystlaných slámou a nechávají se obdivovat fascinovanými návštěvníky. Bezbariérová zahrada s barokním kostelem svaté Anny na obzoru vzkvétá mezi zrestaurovanými budovami vysloužilého pivovaru. Směrem k zámeckému  parku, kam se určitě zajděte podívat, ji ohraničuje částečně zděná oranžerie plná rudých muškátů. Ty kromě toho, že hltají čerstvý vzduch proudící sem otevřenými okny, jakoby pokukují po legračním párku kachen, který tu nahání slimáky. To vše je dílem zahradníka Jana Lonce. "Žireč a vůbec prostředí někdejšího sídla jezuitů mi učarovalo, Od začátku jsem zde cítil určité poslání. Ve snaze vytvořit něco, čím budeme užiteční pro okolí, jsme se krok za krokem dostali k nápadu založit tu meditační bylinkovou oázu. A přesně o to si historie kláštěrního areálu sama říkala," vzpomíná vedoucí zahrady na uplynulé desetiletí.

Info ikona
Skleník v klášterní zahradě

Sdílená radost

Zahrada je pojmenovaná po moravském jezuitském misionáři Josefu Kamelovi. I on se věnoval charitě a bylinkám, Pozemek, kterému dlouhá léta chyběla identita, uvedl do dnešní podoby valtický ateliér Krejčiříkovi. Jan Lonc se pak stará o to, aby každý, kdo sem vstoupí, ať už jsou to turisté či pacienti zdejšího Domova svatého Josefa, cítil pohodu, klid a mír. A jestli vás zajímá, co jej při údržbě a dotváření detailů inspiruje, tak prý je to pomyslný obraz rajské zahrady, kde každá rostlina i živočich mají své místo a kde vládne souhra a vzájemná pomoc. Jakmile se naskytla příležitost, zhmotnil Jan také svou vizi kuchyňské zahrady. Otevřena a vysvěcena byla na Anenské slavnosti v létě 2014. Dostanete se k ní přímou čarou od vstupní brány. Také tady, mezi záhony nabitými vitaminy a chutí, můžete procházet křížem krážem po mlatových cestičkách a nasávat inspiraci pro váš vlastní zelený ráj. Na jahodách v květináčích ani na křupavých listech salátu nenajdete ani jedinou mšici ani dírku od slimáka a přitom se ničeho, co roste v zahradě, nedotkla jedovatá chemie. Při vší té laskavé péči a čarovné moci bylinek tu prostě není potřeba.

Info ikona
Kuchyňská zahrada

Voňavé bylinky, zelenina jako z obrázku i okrasné květiny, jejichž pestré hlavičky zdobí někdejší pivovarské pozemky od jara do podzimu. Tady snadno potěšíte téměř všechny své smysly.

Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Poradna
Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo