Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada: Levandule aneb Květina mnoha tváří

Levandule je jednou z nejčastěji používaných a nejoblíbenějších bylinek po celém světě. Její krásné fialové květy a výrazná vůně ji činí nejen okrasnou rostlinou, ale také důležitým prvkem v kuchyni, kosmetice a léčitelství.

Jana Kantorová | 6. 11. 2023

Jak se pěstuje levandule 

Levandule je poměrně nenáročná rostlina, která roste v suchých a slunných podmínkách. Při jejím pěstování je důležité zajistit dobrý odtok vody, aby kořeny nezůstaly v nadměrné vlhkosti. Levandule lze pěstovat v květinových záhonech, na balkonech, nebo v truhlících. Pravidelná okopávka a zastřihování pomáhá udržet rostlinu zdravou a bujnou. 

Levandule (Lavandula) je rod rostlin, který má svůj původ v oblastech Středomoří, na Blízkém východě a v Indii. Květina má bohatou historii a byla používána v tradiční medicíně i v rituálech. Její název pochází z latinského slova "lavare", což znamená mytí, a to odkazuje na použití levandule ve starověkém Římě v koupelích a pro osvěžení prádla

Galerie: Ať levandule provoní vaše podzimní dny
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Pravý čas léčit ... na bylinky je čas po celý rok

Některé bylinky se dají sbírat celé, doslova od hlavy po paty a klidně celý rok. Rozhoduje druh i to, na jakou část jejich rostlinného těla si člověk dělá zálusk.
marianne.cz

Účinky levandule na zdraví 

Levandule má mnoho zdravotních přínosů. Je známa svým uklidňujícím účinkem a často se používá k redukci stresu a úzkosti. Levandulový čaj nebo olej se používá také při boji s nespavostí a problémy s usínáním. Má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, což ji činí užitečnou při péči o kůži a hojení menších řezů a popálenin. 

Levandule v kosmetice 

Levandule se často nachází v kosmetických výrobcích, jako jsou šampony, mycí gely, pleťové krémy a oleje. Její vůně působí relaxačně, a proto se používá v aromaterapii. Oleje s levandulovou vůní mohou být také použity pro masáže a ošetření vlasů. 

Levandule v kuchyni 

Levandule je v kuchyni nejen krásnou ozdobou, ale také lahodným kořením. Je používána k ochucení sladkých i slaných pokrmů. Levandulové lístky můžete přidat do těsta na koláče nebo je smíchat s cukrem pro výrobu levandulového cukru. Také se používá jako složka v různých druzích medu. 

Mohlo by se vám líbit

Bylinky, které vám pomůžou s hubnutím

Chcete zapracovat na své postavě? Nahlédněte společně s námi do tajů bylinkářství a přizvěte do svého života bylinky, které vaše hubnutí podpoří.
marianne.cz

Jak sušit levanduli 

Sušení levandule je snadné. Odstraňte květy z větviček a vytvořte svazky. Svazky pověste na suchém, stinném místě a nechte je sušit po dobu 1-2 týdnů, dokud květy nezačnou křupat mezi prsty. 

Jak využít sušenou levanduli

Sušenou levanduli můžete využít mnoha způsoby: 

  • Připravte si levandulový čaj pro relaxaci. 
  • Přidejte sušenou levanduli do vaky s bylinkami pro provonění skříně. 
  • Použijte ji k výrobě domácího levandulového potpourri. 
  • Přidejte do vaší koupelové vany pro relaxaci. 
  • Vytvořte si domácí levandulový cukr nebo med pro dochucení pokrmů. 

Levandule je nejen krásnou květinou, ale také skvělou pomocnicí v kuchyni, kosmetice a péči o zdraví. Její vůně a chuť jsou nezaměnitelné a mohou vám přinést mnoho radosti a užitečných vlastností do vašeho života. 

 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Bylinky plné energie

Mnoho jarních bylin roste volně, člověku přímo přede dveřmi. Kromě toho, že jsou lehce dostupné, jsou navíc pro lidský organismus zdravé. S jejich pomocí lze načerpat vitalitu a životní sílu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou