Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada plná kontryhelu: Tak trochu jiné zlato

Info ikona
Kontryhel

Šťavnaté zelené listy s typickou kapkou vody uprostřed, záplava drobných žlutých květů a zázračné účinky pro ženské zdraví. To je bylina alchymistů – kontryhel.

Jana Kantorová | 21. 05. 2023

TEXT: ALEXANDRA KOUTNÁ 

Nebeská rosa‘, ‚alchemilka‘, ‚deštníček‘, ‚husí nožka‘, ‚polní muškát‘ nebo ‚bylinka Panny Marie‘. I tak zní lidové názvy kontryhele obecného (Alchemilla vulgaris) odkazující na jeho přímo zázračné účinky pro ženskou plodnost. Specifický tvar listů připomínající otevřenou dlaň a vějíř zachytávající kapku rosy, o které se říkalo, že je slzou Panny Marie. Její vypití údajně pomáhá všem ženám i dívkám léčit ženské problémy. Proto se o kontryhelu často mluví také jako o posvátné rostlině.  

Galerie: Na co pomůže kontryhel
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Bylinky plné energie

Mnoho jarních bylin roste volně, člověku přímo přede dveřmi. Kromě toho, že jsou lehce dostupné, jsou navíc pro lidský organismus zdravé. S jejich pomocí lze načerpat vitalitu a životní sílu.
marianne.cz

Neprávem opomíjená 

Její přesně formované robustní listy se přitom i esteticky bezpochyby vyjímají v každé zahradě. V záhonu kontryhel velmi rychle zakryje nejedno prázdné místo a koncem května je obsypaný nespočtem drobných zelenožlutých kvítků. Jakkoli může tato trvalka, roste-li jednotlivě, působit trochu nenápadně, ve větším množství vytvoří v záhonu celý lán zlatavě kvetoucích obláčků. Z botanického hlediska spadá kontryhel do čeledi růžovitých. Na celém světě se nachází skoro tisíc druhů této rostliny, ale pouze malou část z nich lze řadit mezi takzvaně okrasné. 

Mohlo by se vám líbit

Jarní atmosféra u vás doma: Vyrobte si doma svíčky a využijte jarní bylinky

Výrobou svíček si můžete rychle a jednoduše zútulnit vlastní domov. A navíc si do něj můžete vnést vůni všude rostoucích bylinek, které mají řadu dalších pozitivních účinků, jako je pocit klidu nebo navození relaxační nálady. Máme pro vás tipy, jak svíčky doma vyrobit.
marianne.cz

Lekce z botaniky  

Kontryhel obecný, vytrvalou bylinu, která se ráda drží na okraji lesů, na loukách i pastvinách, lze objevit po celé Evropě. Vyskytuje se ovšem také v severní Asii i na východě Severní Ameriky. Dorůstá většinou do výšky deseti až třiceti centimetrů a je typická nezvyklým tvarem listů i rozvětveným květenstvím připomínajícím ženskou sukni (proto lidový název ‚ženský plášť‘).

V tuzemských zahradách roste řada druhů kontryhele. Natrefit se dá rozhodně na kontryhel měkký (Alchemilla mollis), který je přibližně čtyřicet centimetrů vysoký. Jeho listy jsou výjimečně velké a mají téměř kulatý tvar. Dobře prospívá na slunci i v polostínu. Neklade velké nároky na půdu, ale miluje vlhko a vodu. Mokřady jsou jeho. Není dobré také zapomínat, že tento druh kontryhelu je rozpínavý, a tedy prostorově náročný. Kdo pro něj nemá osobní slabost a v zahradě dost místa, nechť raději volí kontryhel třpytivý (Alchemilla micans). Ozdobou skalky bude určitě nejmenší z kontryhelů s přídomkem trpasličí (Alchemilla faeroensis), původem z Islandu a Faerských ostrovů. Nepřesáhne výšku deseti centimetrů a vytváří elegantní kompaktní trsy. 

Mohlo by se vám líbit

Jak vám mohou houby dopomoci k tomu, abyste byli co nejzdravější

Když vyrazíte na houby, nemusí to být pouze do lesa a nemusí vždycky skončit jen na talíři. Některé totiž mohou posloužit také jako přírodní lékárna. Pojďme se blíž podívat na dvě z jejich nepřeberného množství, které lze koupit ve specializovaných obchodech nebo si je můžete vypěstovat doma.
marianne.cz

Nenápadné štěstí 

Ale zpátky ke kontryhelu s přízviskem obecný. Ten je odpradávna ceněnou léčivou bylinou. Jeho blahodárné účinky byly popsány již v antice. Ve středověku se dostal i do centra pozornosti alchymistů, kteří ho využívalli při pokusech o výrobu zlata. Jak známo, jejich úsilí nepřineslo kýžené výsledky, nicméně kontryhel díky nim získal botanické jméno – alchemilla –, což v překladu znamená něco jako bylina alchymistů. Svým způsobem je vlastně také zlatem, ač rostlinným.

Nejvíc ceněný je v té sekci jako univerzální ženská bylinka. V lidovém léčitelství se používá jeho nať a kvetoucí listy, které se sbírají od května do září. Ty jsou bohaté zejména na silice, organické kyseliny, tříslovinu, kyselinu salicylovou i vitamin C, které ve vzájemné souhře pomáhají s několika neduhy – při zažívacích a střevních potížích, při hojení ran a zástavě krvácení, zlepšování stavu u jaterních či ledvinových chorob. Je také silným antioxidantem.

Tradičně se kontryhel sklízí v období květu. Ukazuje se však, že je-li trhán později, po odkvětu, obsahuje vyšší množství látek, zejména taninů, tříslovin, majících krom antiseptických a antioxidačních vlastností schopnost vytvářet komplexy s molekulami, které následně detoxikují celé tělo. Bezkonkurenčně je kontryhel obecný jednou z nejlepších ‚ženských‘ bylin, jež podají pomocnou ruku v okamžiku gynekologických či hormonálních problémůpo potratu, porodu, při menstruaci, menopauze a tak dále. Zdánlivě nenápadná bylina je tak nejen ozdobou okrasné části zahrady, ale také synonymem pro ženské štěstí. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada v Českém ráji pro radost své paní i kohokoliv, kdo ji navštíví

Lída Vondrová zasvětila svůj život bylinkám a jako mávnutím kouzelného proutku proměnila odlehlý kout Českéhéo ráje ve svět netušených krás.
marianne.cz

Kontryhelové ozdoby 

Budete potřebovat: zavařovací skleničky, svíčky, gumičky, pozinkovaný kyblík, lýkový, lněný či jutový provázek, starý smaltovaný kastrol 

Jak na to: 

  1. Na zavařovací sklenice dejte dvě gumičky a za ně zastrkávejte květenství kontryhele nebo jeho listy. Gumičky pak překryjte stonky ozdobné trávy. 
  2. Pozinkovaný kyblík uvažte provázkem na žebřík opřený třeba o kůlnu nebo chatku. Nalijte do něj vodu a bohatě ho zaplňte květenstvími kontryhele v kombinaci s barevnými květy jiných zahradních trvalek. (V našem případě čínských karafiátů.) 
  3. Smaltovaný kastrol naplňte vodou a na její hladinu umístěte květy i listy kontryhele a ostříhané květy popínavých růží. Vytvoříte nejen potěšení pro oči, ale možná také pítko pro zpěvné ptactvo a užitečný hmyz, jemuž listy kontryhele poslouží jako bezpečné ostrůvky. 
Mohlo by se vám líbit

Cestovatelská bylinková mapa světa

Cestovat můžete různými způsoby. Třeba se vydat za zajímavými bylinkami. Jsou mimořádné – vůní nebo účinkem, ale hlavně tím, že spokojeně vyrostou i uprostřed českých polí, luk či ve vaší zahradě. Stačí zamířit do pořádně vybaveného zahradnictví a můžete si svět přinést rovnou domů.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Růžová se zelenou je jednou z nejhezčích kombinací raného léta. Proč nevyužít opulentní krásy kvetoucích pivoněk a nezasadit je do zeleného kontryhelového moře... 
  • Kontryhel Hoppeův (Alchemilla hoppeana). Rostlina má hluboce krojené listy a se svou výškou pouhých deset centimetrů se hodí do skalky. 
  • V tuzemských zahradách je nejčastěji vidět kontryhel měkký (Alchemilla mollis). Dosahuje výšky až 50 centimetrů a jeho listy zdobí oboustranně chloupky. 
  • Květinová kombinace heřmánku, bezu a kontryhelu působí přirozeně jemně. Jako váza jim poslouží zavařovací sklenice. Stačí ji zabalit do velkých listů a omotat provázkem. 
  • Okrasné kontryhele vytvoří zlatavé polštáře kryjící kotníky keřům i kvetoucím letničkám. V kombinaci s dalšími zahradními květinami dá tato bylina vzniknout dekorativní kytici do vázy. 
  • Ženská bylina – Kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora) roste na loukách, u potoků i ve světlých lesích po celé Evropě. Je známý pro léčivé účinky. Čaj z jeho květů a lístků je vhodný zejména při ženských obtížích. Vhodný je ale i pro muže po infarktu. 
  • Je vám líto zbavovat se ostříhaných květů popínavých růží, hortenzií či pivoněk? Vetknuté do proutěného korpusu ve tvaru srdce a přizdobené kontryhelem budou ještě další čas dělat radost. 
Zdroj článku