Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada rozkvétá i v zimě: Voňavý zázrak jménem zimokvět

Záplava drobných květů a omamná vanilková vůně – seznamte se se zimokvětem časným. Keřem, který svými žlutými květy prozáří chladné měsíce ve vaší zahradě.

Jana Kantorová | 9. 11. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

Zimokvět časný neboli Chimonanthus praecox. Jak jeho poetický název prozrazuje, tento keř nás potěší dlouho před začátkem hlavní sezony. Drobné žluté květy ve tvaru hvězdiček vyhání ještě před prvními lístky, což je začátkem ledna. Pokud je však mírná zima, stává se, že zimokvět vykvete již v čase adventu. Z vanilkové vůně, která doprovází jeho květy, se pak můžeme těšit až do března. Tento mrazuvzdorný keř dorůstající výšky až tří metrů pochází z horských oblastí východní Číny. V Česku se však zatím pěstuje poměrně zřídka. Jelikož není příliš košatý, v záhonu je vhodné ho doplnit atraktivním podrostem. Líbivé je jeho spojení například s pomněnkovcem velkolistým, dlužichou, dekorativní jeruzalémskou šalvějí nebo dochanem psárkovitým.  

Galerie: Znáte zimokvět? Květinu, která rozzáří zimu
Mohlo by se vám líbit

Navštivte zahradu, kde pod šmouhami mračen svítí ostrůvky svěží zeleně, kvetou hortenzie a vlají trávy

Počasí je na rozpacích, zda se hlásit k létu, nebo k podzimu, ale zahradu to z míry nevyvádí. Po šestnácti letech získala bujné křivky a nezůstalo v ní jediné místo, které by neupoutalo obdivné pohledy.
marianne.cz

Kam s ním v zahradě?  

V zahradě se mu bude nejvíce dařit na slunném a chráněném místě. Nezapomeňte na to při výběru vhodného stanoviště a dejte jej třeba poblíž prosluněné domovní zdi. Také půda by pro tento keř měla být dobře propustná a dostatečně vlhká. Zimokvět je možné pěstovat i ve větším květináči. V chladných měsících ho pak můžete opřít o fasádu domu. Jeho květy totiž, podobně jako například květy kamélie, nesnesou příliš velké mrazy. K tomu, abyste se ze zimokvětu časného a jeho omamné vůně mohli těšit, však budete potřebovat trochu více trpělivosti. U mladých rostlinek může trvat až osm let, než poprvé vykvetou. Po vysazení však tento keř nevyžaduje prakticky žádnou péči. Nedoporučuje se ani pravidelný řez. Nanejvýš po odkvětu odstraňte nehezké staré výhony. Napřesrok se pak můžete těšit na nové, plné voňavých květů

Věděli jste, že...  

... Zimokvět časný do Evropy doputoval v 18. století z Číny? V Japonsku se jeho větvičky tradičně objevují začátkem roku ve vázách coby symbol štěstí. 

Mohlo by se vám líbit

Okouzlující bylinková zahrada v podzámčí valtického zámku

Zahradu v podzámčí zámku ve Valticích vás okouzlí rozmanitostí bylin i jejich vůní, které se v horkem tetelícím vzduchu v této přírodní lékárně i parfumerii prolínají jedna přes druhou.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Fascinujíci jé pohled zblízka. Světle žluté lístky mají výrazný purpurový střed. Květy tvarem připomínají hvězdičky, navíc voní po vanilce. 
  • Květy odrůdy ‚Luteus‘ mají světlejší, pastelově žlutou barvu. Po jejich odkvětu se objeví hnědé nepravé plody, které vydrží i několik měsíců. 
  • Dva až tři centimetry velké kvítky s voskovým povrchem vydávají velmi intenzivní vůni, nad kterou zaplesá nejen vaše zahradnické srdce. 
  • Listy na keři zimokvětu raší až po odkvětu. V tu chvíli se v záhonu k hlavnímu slovu dostávají půdokryvné rostliny, jako je například čemeřice, sasanka hajní, hyacintovec španělský nebo prvosenka jarní. 
  • Ze dvou naproti sobě rostoucích pupenů se rozvinou nádherné květy. Visí na výhonech jako sukýnky. Odrůda ‚Grandiflorus‘ se pyšní větším a bujnějším květenstvím než divoce rostoucí keře.  
  • Zimokvět je vhodný také k pěstování v květináči. Hrdou společnost mu může dělat jasmín nahokvětý.
  • V zahradě vynikne keřík s voňavými květy jako atraktivní solitér. Ideálním podrostem pod něj jsou sněženky, krokusy, narcisy a další časně kvetoucí cibuloviny. 
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Krásná letní zahrada: Motýlí keř

Od července až do října okouzluje komule Davidova krásou, barvou a vůní nejen nás, ale i celou hmyzí říši.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité