Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada v Českém ráji pro radost své paní i kohokoliv, kdo ji navštíví

Lída Vondrová zasvětila svůj život bylinkám a jako mávnutím kouzelného proutku proměnila odlehlý kout Českéhéo ráje ve svět netušených krás.

Eva Všetíčková | 22. 01. 2023

Divukrásný je kraj, kterému vyzpěvuje řeka Jizera. Každé jeho zelené návrší, louka či les lákají ke vstupu jako milé pozvání. Místy však zšediví, ladné křivky zkamení a nasadí nepřístupnou tvář. Přesto se do něj mnohý zamiluje. Kdysi učaroval i Lídiným rodičům, kteří si na Maloskalsku, v osadě zvané Vyniklov, postavili v 70. letech minulého století chaloupku.

Text: Adéla McLintock

Galerie: Zahrada Lídy Vondrové

Život v ráji

Dnes v ní spokojeně hospodaří Lída se svým mužem Danem a k životu v rodné Praze se už téměř dvacet let vrací pouze ve vzpomínkách. "Nebylo to snadné loučení," přiznává paní domácí, "ale ani nebolelo. Bydlení v přírodě nám ukázalo cestu k životní harmonii." Čas tady plyne neuchvátaným krokem, občas se dokonce zdá, že se úplně zastavil, aby si člověk mohl dosyta vychutnat zdejší poklidnou atmosféru. Ta se stala ideální kulisou pro Lídinu tvůrčí duši. V keramické dílně za domem vznikají pod jejíma rukma drobné dekorace, které zdobí dům i  terasu. Jakmile bylo zázemí pro hobby dokončené a všechny pokoje v chalupě vycíděné a zútulněné, táhlo to Lídu ven. Stařičké jabloně podstoupily důkladnou prořezávku, nově k nim přibyly blumy s muchovníky a rybízy. Pod vysokánskou břízou, od nepaměti považovanou za strom bezpečí, vznikla zahrádka pro mlsné jazýčky. Vedle řepy a celeru zraje hrášek, na kompostu bují dýně či exotické paprikové okurky ačokči.

Info ikona
Lída Vondrová ve své bylinkové zahradě

Zahrada jako pestrá mozaika

Ve skleníku slibují štědrou úrodu hadovky s rajčaty. Také na jahodách si Vondrovi pochutnávají, pokud je ovšem dřív neslupnou loupeživé srnky z okolních remízků či z lesa, který chaloupce dýchá na záda. A květy? Těch je všude kolem nepočítaně. Mezi prvními se tu zabydlely levandule. Njdřív jedna, posléze druhá, třetí, v šatech fialových, růžových a dokonce i bílých. A Lída se zamilovala. Nejen do navoněných krasavic z Provence, ale do všech léčivek, co jich na širém světě existuje. "Bylinky si mě po letech znovu našly a já jsem šťastná, že jim konečně můžu nabídnout místo, čas a péči, jakou si zasluhují." Až na brutnák, který se uličnicky rozsévá v brambořišti, roste všech zbývajících sedmdesát devět druhů poslušně tam, kam je pěstitelka odkázala.  Za plotem užitkové zahrady se pestří záhon ve tvaru osmicípé hvězdy. Co cíp, to jiný druh levandule a pod ní divoké jahodí. Pelyněk s heřmánkem zlatými očky pomrkává po všeléku řepíku, třezalce, routě a modrokvětém yzopu, nad nímž tančí echinacey v růžových sukních...

Info ikona
Skleník s užitkovou zahradou poblíž něj

Magie bylin

Mezi jejich úbory a nebem je tolik mušek, včel, motýlů a kdoví čeho ještě. Je na tomhle místě cosi zvláštního, co dráždí fantazii a prospívá tělu i duši. Jakoby se všechny povzbuzující energie domluvily, že se tu sejdou a spojí síly. Není divu, protože právě zde, a pak ještě ve speciální dřevěné pyramidě stojící v přilehlém lesíku, Lída nejraději cvičí jógu a medituje. A ty výhledy odtud do mlžných dálek Jizerských hor a Krkonoš! Berou dech stejně jako exploze barev v kruhovém bylinkovišti, zakomponovaném v louce mezi lehce zkadeřenou trávou plnou zelených koníků. Každá rostlina je v něm podle povahy a účinků zasvěcená jednomu ze čtyř přírodních živlů – zemi, vodě, vzduchu a ohni. Každá je okořeněná špetkou magie. A magické jsou škapulíře, vonné oleje, mýdla i hojivé lektvary, které Lída ze zdejších bylinek vlastnoručně vyrábí. 

Info ikona
Bylinkový záhon

Pokud se někdy na jaře vydáte na toulky Českým rájem, návštěvu tohoto malého, soukromého, ale pro veřejnost otevřeného ráje rozhodně nevynechejte.
 

 

 

 

Zahradabylinkyzraje.cz

Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Poradna
Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Čím ochránit balkon či terasu proti slunci: Poradíme, zda pořídit plachtu, slunečník nebo markýzu

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo