Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zelená lékárna: Černá koule plná zdraví, to je ředkev

Není tak pěkná jako její příbuzná ředkvička. Ale co černé ředkvi chybí na půvabu, dohoní účinky na zdraví. Má víc vitaminu C než citron! Což teď na podzim i dokáže.

Jana Kantorová | 26. 01. 2024

Text: MONIKA OTMAROVÁ

Kde se vzala? Původ černé ředkve není přesně znám, možná se na různých místech světa objevila
ve stejnou dobu. Každopádně se ujala v jižní Asii, dobře ji znali i staří Egypťané. Její kroky postupně vedly na Blízký východ i do Středomoří, všude se těšila oblibě. Důvod? Její velká odolnost. Ač naše podnebí to egyptské nepřipomíná ani trochu, i v našich končinách se jí daří.

SPALUJE BAKTERIE

Právě kvůli zmíněné odolnosti, kterou si nenechává jen pro sebe, by neměla chybět na žádné zahrádce. Kulatý černý kořen velikosti tenisáku dokáže sílu propůjčit lidskému organismu a za zdraví prospěšnými účinky stojí hlavně hořčičné oleje. Ty, které způsobují její silnou štiplavou chuť. A co pálí, to léčí! Alespoň v rostlinné říši to většinou platí a ukazuje na výraznou antibakteriální, antiparazitickou a antimykotickou schopnost dané rostliny. V případě černé ředkve se toto pravidlo potvrzuje: potlačuje plísně, viry i bakterie.

Věděli jste, že... 

... jde o zimní druh zeleniny, který se sází na přelomu června a července a sklízí v říjnu až listopadu?

Galerie: Otužilá zimní zelenina
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Jak využít smrkové výhonky pro posílení zdraví a imunity

Zima přináší nejen kouzlo sněhu a zimních radovánek, ale také výjimečné příležitosti využít přírodních darů k posílení našeho zdraví. Jedním takovým pokladem zimních lesů jsou smrkové výhonky. Tato nenápadná část stromu skýtá bohatství pro podporu imunity a celkového zdraví. Zjistěte, jak můžete těžit z této přírodní léčebné poklady a přineste si do své zimy špetku vitality.
marianne.cz

NA ŽALUDEK I TRÁVENÍ

Krom zmíněného má černá ředkev blahodárný vliv také na trávicí procesy. Valná část současné dospělé populace trpí nedostatkem trávicích šťáv i enzymů a vinu na tom nenese postupující věk, jako spíše nezdravý životní styl. Různé dietní chyby vedou k nedostatečné funkci a produkci kyseliny solné a chlorovodíkové, což zpomaluje trávicí procesy a působí potíže (nadýmání, zácpy, průjmy). Nastartovat trávicí trakt ke správnému fungování umí právě černá ředkev. Stačí ji konzumovat dvakrát třikrát týdně, a v trávicím ústrojí by se měly zabydlet zdraví prospěšné bakterie. Ředkev rovněž podporuje uvolňování žaludečních šťáv a trávicích enzymů v těle a působí preventivně proti tvorbě kamínků, od žlučníkových po ledvinové. Jako lék se černá ředkev konzumuje nejčastěji ve formě šťávy či sirupu. Naše babičky ji s úspěchem používaly při léčbě nachlazení, kašle a dalších respiračních onemocnění, jelikož pomáhá posilovat plíce a čistit průdušky. V domácím léčitelství se hodí i pro zmírnění bolestí hlavy a odstranění nespavosti. Zabírá rovněž na afty, artritidu, ekzémy, astma... Účinné je konzumovat ředkev syrovou, lze ji přidat i do polévek. Lehce podušená zachutná místo příloh, nastrouhaná zase jako salát.

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Cesta do říše snů

Pokud je kvalitní spánek to, co vám dlouhodobě schází, nemusíte hned sáhnout po lécích. Vyzkoušejte nejdřív přírodní prostředky.
marianne.cz

Sirup z černé ředkve s medem

1. Ředkev omyjte, oloupejte a nastrouhejte najemno.

2. Připravte čistou gázu nebo plátýnko, přes které vymačkejte šťávu.

3. Přidejte lžíci medu, a sirup je hotov. Podává se při kašli (půl lžíce před každým jídlem), poslouží i preventivně k posílení imunity (jedna lžíce denně). Užívání neslazené šťávy povzbudí činnost jater, žlučníku a trávicí soustavy.

Věděli jste, že... 

... černá ředkev obsahuje množství vitaminu C i E, B1, B2, B6 a beta-karoten? Z minerálů jsou v ní zastoupeny železo, síra, měď, vápník, hořčík, draslík a fosfor.
 

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Pravý čas léčit ... na bylinky je čas po celý rok

Některé bylinky se dají sbírat celé, doslova od hlavy po paty a klidně celý rok. Rozhoduje druh i to, na jakou část jejich rostlinného těla si člověk dělá zálusk.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité