Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zelená lékárna: Proč sbírat smrkové jehličí?

Aby se lépe dýchalo! A vůbec se dobře žilo. Smrk totiž není jen „ten s tím kůrovcem“. Umí také léčit, a to dost dobře.

Jana Kantorová | 12. 04. 2023

TEXT: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ 

Řeč není jen o tom, že procházka lesem a nadechnutí v něm dělá s člověkem divy a je „ducha povzbuzující“, jak dobře věděly i starověké kultury. Už naši předci rozmíchávali smrkovou pryskyřici spolu s dalšími rostlinami na léčivou kaši a přikládali ji na rány coby jakousi předchůdkyni náplasti. Vykuřováním místnosti dřevem jehličnanů zase léčili rýmu. Dnes tyto techniky vypadají možná úsměvně, nicméně důležitá a hlavně trvalá je podstata – smrčí léčí konkrétní zdravotní obtíže. A to jednoduše, účinně.  

Galerie: Smrkové jehličí léčí
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Měsíček lékařský aneb Blahodárné „SLUNÍČKO“

Oranžově zbarvená letnička jménem měsíček lékařský má tolik úžasných vlastností prospěšných zdraví! A skvělá zpráva je, že díky své nenáročnosti patří k ideálním rostlinám i pro zahradníky-začátečníky.
marianne.cz

Zásobárna vitaminu C 

Světle zelené výhonky, které se s jarem objevují na koncích větviček smrku, v sobě totiž ukrývají hotový poklad – spoustu vitaminu C, minerální soli, antioxidanty a především silice. Tyto výrazně vonící éterické oleje dokážou léčit různá onemocnění dýchací soustavy, rýmou počínaje. Pomáhají vylučovat hleny, uvolňují ucpané dutiny. Celkově zlepšují dýchání, ale tím jejich prospěšnost nekončí. Antibakteriální účinky smrkových silic posilují lidský organismus kompletně. Využívá se jich také při péči o ústní dutinu nebo jako mazání na klouby, které bolí námahou i od nemoci. Stranou nezůstává ani využití kosmetické. Odvar z jehličí této u nás hojně zastoupené dřeviny se dá použít na pleť (tu vyčistí a vypne) i na vlasy (podpoří je v růstu a zamezí tvorbě lupů). Jak vidno, pole působnosti smrkového jehličí je široké, takže stojí za to si pár zelených „čupřiček“ natrhat. 

Mohlo by se vám líbit

Zalévejte zahradu chytře, bude stále zelená a ještě ušetříte

Zalít zahradu přece není žádná věda, říkáte si? Na první pohled se to tak může zdát, ale jak moc jste šikovní při hospodaření s vodou a jejím přidělování jednotlivým rostlinám, se ukáže, jakmile přijdou vedra a období bez dešťů. Potom bude záležet na každé kapce i na vybraném systému zavlažování.
marianne.cz

Pichlavé recepty  

Užívání smrkového jehličí má řadu výhod a funguje preventivně i při „rozjetých“ nemocech. Ale nic se nesmí přehánět, třeba terpeny obsažené v jehličnatých stromech jsou dvousečná zbraň – při překročení doporučeného dávkování totiž mohou nepříjemně podráždit ledviny. „Meducínky“ ze smrku se proto moc nedoporučují lidem, kteří se výrazně častěji potýkají právě s ledvinovými onemocněními. Při příliš častém podávání smrkových silic nebo jejich vysokých dávek může zase dojít k podráždění sliznic, či dokonce k vyvolání náhlých záchvatů kašle, dušnosti. I s přírodními preparáty se musí zacházet obezřetně. 

Mohlo by se vám líbit

Nechte se pozvat na dýchánek s čaji, které jsme speciálně pro vás namíchali

S ubývajícími slunečními paprsky a příchodem mrazů se pití čajů těší větší pozornosti. Nápad zalít čerstvé nebo sušené části bylin horkou vodou a připravit chutný, povzbuzující či léčivý nápoj sahá do počátků lidstva a nikdy se nevytratil. Především díky tradici bylinářství zakotvil ve všech kulturách. Šálkem čaje dokážete příjemně naladit duši, povzbudit či zahřát promrzlé tělo nebo vyhnat z něj nemoc. Zde je naše hvězdná pětice.
marianne.cz

Jen můj smrk mi dá zdraví  

A jak ony zázračné zelené jehličky sbírat? Ať se jedná o čerstvé mladé výhonky, nebo starší smrkové jehličí (také léčí!), nesbírají se nikdy za deštivého počasí či krátce po dešti. Rovněž sběrná nádoba hraje roli. Rozhodně by neměla být igelitová či mikrotenová, nejlepší je klasika v podobě proutěného košíku. Smrků u nás roste hojně, nicméně ke sběru by se měl člověk uchýlit pouze na svém pozemku, případně v lese, jehož majitel mu to povolí! V historii hajní víc trestali sběrače smrkových výhonků než ty, kdo si odnášeli klestí... Zásadní každopádně je, aby při trhání výhonků nedošlo k poškození stromu a nějaké další na něm ještě zbyly. Je lepší vzít z více stromů po pár kouscích než „oškubat“ jeden celý. Ač stromy tak úžasně léčí, není nutné je zdecimovat kvůli našim rýmičkám. 

Mohlo by se vám líbit

Cestovatelská bylinková mapa světa

Cestovat můžete různými způsoby. Třeba se vydat za zajímavými bylinkami. Jsou mimořádné – vůní nebo účinkem, ale hlavně tím, že spokojeně vyrostou i uprostřed českých polí, luk či ve vaší zahradě. Stačí zamířit do pořádně vybaveného zahradnictví a můžete si svět přinést rovnou domů.
marianne.cz

Lesní čaj nejen pro silnou imunitu 

Co je potřeba:  

  • hrst mladých smrkových výhonků (asi 10 g) 
  • 200 ml horké vody 

Příprava: 

  1. Výhonky lehce propláchněte vodou, aby se očistily. 
  2. Nasypte je do kastrůlku a zalijte horkou vodou. 
  3. Výhonky nechte asi 15 minut louhovat. Poté přeceďte. 

Užívání: Čaj se užívá vnitřně v množství 1–2 šálky denně. Hodí se také k inhalování, neboť smrkové silice ulevují při ucpaných dýchacích cestách. Vychlazený nálev lze použít coby antibakteriální ústní vodu, která podpoří boj proti paradentóze a zubnímu kazu. Výluh z jehličí funguje i jako vlasové či pleťové tonikum. 

 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Rýmovník nejen rýmu vyléčí

Málokterou léčivou rostlinu strčíte jen tak do kapsy a nosíte s sebou, aby v případě potřeby pomohla. Rýmovník klidně, dokonce se to doporučuje. Přičichnutím k jeho listům začíná cesta ke zdraví.
marianne.cz

Aromatický sirup 

Jako prevence i v případě onemocnění se vyplatí užívat smrkový sirup – při nemoci až 4 lžíce každý den, preventivně lžičku denně, ale maximálně 14 dnů. A příprava? Nasbírají se mladé výhonky a očištěné se střídavě s cukrem navrství do uzavíratelné sklenice. Po 4 týdnech se vzniklá tekutina slije. 

Nakládání větviček do medu představuje další účinný, a hlavně chutný způsob, co udělat s léčivým jehličím. 

Mohlo by se vám líbit

Okouzlující bylinková zahrada v podzámčí valtického zámku

Zahradu v podzámčí zámku ve Valticích vás okouzlí rozmanitostí bylin i jejich vůní, které se v horkem tetelícím vzduchu v této přírodní lékárně i parfumerii prolínají jedna přes druhou .
marianne.cz

Zajímavosti o jehličí  

  • Kromě inhalace nebo konzumace se dá v jehličí také příjemně a léčivě vykoupat. Lázeň v odvaru uvolňuje napětí svalů i přetížené mysli, ulevuje od bolesti zad.  
  • Extra citrusovou příchuť získají med i sirup, když se při výrobě přidá plátek bio citronu. Jelikož smrkové výhonky chutnají po citronu už samy, pozor, aby tropické ovoce nepřebilo jejich přirozenou chuť. 
  • Mladé výhonky smrku se nesbírají delší než pět centimetrů, ale ne z jednoho stromu a po tunách! Les musí růst. 
  • Nejúčinnější látkou ve smrkovém jehličí je terpentýnová silice. Nejčastěji pomáhá s potížemi dýchací soustavy, ale pozitivně působí i na bolesti kloubů. 
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Domov jako oáza aneb zelená je nádherná

Zelená je barvou přírody, rovnováhy, klidu, ale také svěžesti, mládí a naděje. Pro ty z vás, kdo touží po harmonii, je víc než ideální
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité