Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zelená lékárna: Rýmovník nejen rýmu vyléčí

Málokterou léčivou rostlinu strčíte jen tak do kapsy a nosíte s sebou, aby v případě potřeby pomohla. Rýmovník klidně, dokonce se to doporučuje. Přičichnutím k jeho listům začíná cesta ke zdraví.

Jana Kantorová | 14. 03. 2023

TEXT: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ

Nenáročná pokojovka, které se říká kubánské oregano nebo mexický eukalyptus, není vzhledově hodna velkého obdivu. Ale ty účinky! Největší pomoc nabízí v sezoně náchlad a všelijakých neduhů cest dýchacích. Šťáva dužnatých listů obsahuje totiž léčivé aromatické silice podobné těm v šalvěji či eukalyptu. Ty se uvolní do éteru už při pouhém promnutí čerstvého listu mezi prsty a jejich vdechnutí pak pomůže uvolnit ucpaný nos i ulevit od dalších příznaků zimních „pšíkanců“. Stačí tudíž utrhnout list a jen přičichávat, přičichávat a přičichávat. Lépe dýchat se bude díky zásahu rýmovníku nejen při akutním nachlazení. Přítomnost léčivé rostliny zvyšuje i kvalitu vzduchu v místnosti. Ten je tam hned příjemnější, čistší, svěžejší. Ocení to hlavně astmatici a alergici, ale není pochyb, že v rýmovníkovém ovzduší se kvalitněji relaxuje a spí každému

Galerie: Rýmovník pomůže při rýmě i trávicích potížích

Šťavnatá pomoc 

Nejběžnější druh rýmovníku zvaný latinsky Plectranthus argentatus se nemusí jen inhalovat, dá se také žvýkat. Jeho antisepticky působící šťáva se hodí hlavně při bolestech v dutině ústní. Afty, záněty dásní a jiné potíže se po pravidelném žvýkání listů hojí lépe a rychleji. Silice v tekutině pomohou rovněž s odstraněním zápachu z úst nebo při bolení v krku. Rýmovník dobře funguje jako první pomoc, ale nic se nezkazí jeho preventivním užíváním, i naopak. Díky snadné aplikaci může být čerstvý list stále po ruce.

Aroma rýmovníku je většině lidí příjemné a prospěšné, hmyz to ale (doslova) cítí jinak. Této živočišné třídě rostlina nevoní, ba naopak – komáry, mušky a jim příbuzné drsně odpuzuje. Nasnadě je tudíž další způsob využití této léčivky, a sice coby domácího repelentu. A i kdyby pak na nějaký štípanec přece jen došlo, rýmovník opět zabere. Šíři jeho použití potvrzuje i fakt, že se tato bylinka, zvlášť druh citronový, dobře uplatňuje také v kuchyni. Sirup z rýmovníku chutná jak v čaji, tak v jogurtu; lahůdka je rýmovníkový med. Někdo přidává léčivku do polévek, dochucuje s ní maso... Stojí to za vyzkoušení. Pokud ale jde o případné sušení, šťavnaté listy by nejspíš dříve shnily, než uschly. A vlastně to ani není vzhledem ke snadnému pěstění rýmovníku nutné. Čerstvé je přece vždy lepší volba. 

Mohlo by se vám líbit

Endometrióza jako nejčastější gynekologické onemocnění žen v produktivním věku

Endometrióza. Slovo, které do svého slovníku nechce zařadit žádná žena. Přesto jsou statistiky České gynekologické a porodnické společnosti neúprosné a ukazují, že endometriózou trpí každá desátá Češka.
marianne.cz

Zajímavosti:  

 • Nejběžnější rýmovník není ve své druhové rodině sám. Kromě aromatických léčivek k němu patří i okrasné druhy, třeba purpurový s fialovým zabarvením.  
 • Léčivka umí mnohé, její užívání ale není neomezené. Těhotným se nedoporučuje konzumovat, jen inhalovat; jedinci s poruchou srážlivosti krve či vegetariáni a vegani se mají mít též na pozoru. 
 • Pěstovat rýmovník zvládnou i amatéři. Rostlina potřebuje hlavně dost světla, pozor jen na chlad a přemíru vody.  
 • Připomíná hluchavku a není divu, patří do stejné čeledi. Rozdíly ale existují, hlavně výškové či ve tvaru listů.  
 • Nejen s rýmou a nachlazením pomůže rýmovníkový čaj, je vhodný také při špatném zažívání. Pár listů se spaří horkou vodou a nechá asi osm minut louhovat. 
Mohlo by se vám líbit

Připravte svůj domov na jaro aneb Velký úklid rychle a efektivně

Užívali jste si svit slunečních paprsků, které na vás dopadaly skrze okno v obýváku, když v tom jste díky enormnímu světlu zpozorovali nánosy prachu na knihovničce a chmoury v rohu místnosti?
marianne.cz

Ošetřující mast 

Co je potřeba:  

 • 45 čerstvých listů rýmovníku  
 • 300 g tuku (např. kokosový olej, bambucké máslo) 

Příprava: 

1. V hrnci rozehřejte tuk a vsypte pokrájené listy rýmovníku. Snižte plamen na minimum a nechte asi 2 hodiny zahřívat. Nevařit, jen promíchávat. 

2. Až směs vychladne, vložte do ledničky a nechte 24 hodin odstát.  

3. Postup ještě jednou opakujte, pak mast přendejte do vhodné nádoby. 

Nosní sprej 

Co je potřeba:  

 • 20 čerstvých listů rýmovníku  
 • 2 lžičky mořské soli 
 • 1 l horké vody 

Příprava: 

1. Listy se solí rozdrťte. Přendejte do kastrůlku, zalijte vodou a nechte 10 minut louhovat. 

2. Přeceďte přes plátno a nechte vychladnout. Přelijte do lahviček vybavených nosním aplikátorem. 

 

Mohlo by se vám líbit

Chrápání ničí manželství i zdraví, zbavte se ho! Pomůže laser i bylinky!

Každý z nás občas chrápe, na tom není nic neobvyklého. Pokud ale váš partner chrápe neustále a vy už jen toužíte po oddělených ložnicích, pak je načase s tím něco provést!
marianne.cz

Sirup s citrusy 

Co je potřeba:  

 • 1 kg krupicového cukru  
 • asi 30 středně velkých listů rýmovníku  
 • 1 pomeranč v bio kvalitě  
 • 1 citron v bio kvalitě  
 • 1 l vody 

Příprava: 

1. Ovoce omyjte a nakrájejte i s kůrou na kousky či plátky. Dejte vařit vodu.  

2. Listy rýmovníku zbavené nečistot vložte do kastrůlku, přidejte nakrájené ovoce a zalijte převařenou, ještě horkou vodou. Nechte odstát do druhého dne. 

3. Přeceďte do hrnce, přisypte cukr a 1–2 hodiny vařte na mírném plameni, dokud směs nebude akorát hustá. Přelijte do čistých sklenic. 

Užívání: Podle chuti lze sirup přidat do čaje, vody, dá se jím dochucovat nebo mazat jako medem. 

Mohlo by se vám líbit

Sezóna viróz začíná. Jak by měla vypadat domácí lékárnička + 10 designových tipů

Je to krabička, která vás může zachránit ve tři ráno, když se probudíte s úpornou bolestí v krku nebo s žaludkem na vodě. Co všechno by nemělo chybět v domácí lékárničce, jakou vybrat a kam ji umístit?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice
Honem do přírody pro třezalku tečkovanou. Tahle bylinka má úžasné účinky!

Honem do přírody pro třezalku tečkovanou. Tahle bylinka má úžasné účinky!

Dobrý nápad
Využijte účinky mateřídoušky pro své zdraví a pohodu. Kvete právě nyní!

Využijte účinky mateřídoušky pro své zdraví a pohodu. Kvete právě nyní!

Dobrý nápad
Nenechte levanduli pouze jako okrasu na zahradě. Využijte její potenciál naplno

Nenechte levanduli pouze jako okrasu na zahradě. Využijte její potenciál naplno

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši