Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

10 filmů z dnešní doby, které se inspirovaly klasickou literaturou

Dalo by se říci, že polovina romantických filmů volně vychází z Romea a Julie. Ale to není jediná klasika, o kterou se scénáristé v posledních několika letech opřeli. Přesvědčte se sami.

Tereza Čaladi | 7. 11. 2022

Filmy, které mohou patřit k vašim oblíbeným, ale přitom by vás nenapadlo, že vycházejí z děl, která jste museli číst na střední škole k maturitě. Schválně, zda jsou vaše tipy správné.

1. 10 důvodů, proč tě nenávidím | Zkrocení zlé ženy (William Shakespeare)

Podobnost mezi knihou z 16. století a filmem z roku 1999, který se stal ikonickým, je zcela očividná. V obou dějích jsou dvě sestry – starší je nucena do vztahu, aby jej mohla mít i ta mladší (v původním díle, aby se mohla provdat, v 10 důvodech, proč tě nenávidím, aby mohla randit). Mladší má přitom hodně nápadníků, zatímco starší je spíše odhání. V obou verzích mají sestry i stejná jména.

2. Deník Bridget Jonesové | Pýcha a předsudek (Jane Austenová)

Film byl ve skutečnosti založen na stejnojmenné knize, ale autorka knihy Helen Fielding uvedla, že byla silně inspirována zápletkou klasického románu Austenové. I v Deníku Bridget Jonesové totiž rezonuje postava hlavního protagonisty s panem Darcym (v obou případech – v Deníku Bridget Jonesové i ve filmové adaptaci Pýcha a předsudek – si ji dokonce zahrál stejný herec, Colin Firth).

3. Bezmocná | Emma (Jane Austin)

Filmová zápletka o ženě, která se rozhodne zlepšit společenské postavení a najít partnera dívce z nižší vrstvy, nad níž se slitovala, je stejná jako v klasickém románu. Jsou zde tak pouze aktualizované postavy.

4. Panna nebo orel | Šarlatové písmeno (Nathaniel Hawthorne)

Film přímo odkazuje na knihu Šarlatové písmeno. V původním díle byla Hester nucena nosit karmínové A jako trvalou připomínku svého „hříšného“ cizoložství. Ve filmu jej Olive začne nosit sama potom, co se o ní roznese, s kým vším měla sexuální styk (ve skutečnosti je to ale pouze póza a ona je stále panna).

5. Taková normální holka | Pygmalion (G. B. Shaw)

V klasickém Pygmalionu se londýnský profesor Higgins vsadí se svým přítelem, že naučí ušmudlanou pouliční květinářku Lízu Doolittleovou výslovnosti vznešené dámy. V Takové normální holce se populární Zack vsadí se svými kamarády, že za šest týdnů dokáže z každé dívky udělat královnu plesu.

Mohlo by se vám líbit

Pátá řada seriálu Koruna: Nové tváře, staré intriky

Patříte k fanouškům britské královské rodiny? Hádáme, že v kalendáři máte červenou barvou zakroužkované datum 9. listopadu, kdy televizní svět ovládne pátá řada seriálu Koruna!
marianne.cz

6. Super náhradník | Večer tříkrálový (William Shakespeare)

Film obsahuje stejnou základní zápletku a vztahy jako původní hra. Hlavními postavami jsou dvojčata Viola a Sebastian. Viola se převleče za muže a zamiluje se do Orsina (ve hře vévoda Ilýrie, ve filmu její spolubydlící Duke Orsino), který je zamilovaný do Olivie, která se zase zamilovala do Violy v jejím přestrojení. Fotbalové pozadí filmu však dává ději zcela jiný ráz.

7. Velmi nebezpečné známosti | Les Liaisons Dangereuses (Pierre Choderlose de Laclose)

Děj je v knize i filmu velmi podobný – v obou případech se jedna zámožná žena chce pomstít svému bývalému milenci za to, jak se k ní zachoval, proto se vsadí s dalším mužem ze své vrstvy, aby svedl tu, kterou si má její bývalý vzít (ve filmu ji s ní „pouze“ podvedl). Pro něj to ale nepůsobí jako dostatečná výzva, proto k sázce přidá, že svede ještě jednu, cudnou, ženu. A pokud se mu to povede, ta, která s ním uzavřela sázku, s ním stráví noc. Zde však přijdou na řadu city.

8. Pomsta | Hrabě Monte Cristo (Alexander Dumas starší)

V Dumasově díle je Edmund Dantès uvržen na sedm let do vězení za zločin, který nespáchal, a přísahá, že vykoná svou pomstu na třech mužích odpovědných za jeho zločin. Ve filmu se Emily Thorne rozhodne uskutečnit pomstu za svého otce. Obě postavy procházejí výcvikem, aby porazily bohaté padouchy v uspokojivém zúčtování.

9. Příběh rytíře | Canterburské povídky (Geoffrey Chaucer)

Canterburské povídky jsou sbírkou příběhů vyprávěných poutníky na cestách s tím, že jeden z nich se soustředí na udatnost a rytířství. Film nepřebírá přímo jeho děj, ale je jím inspirovaný a na dílo i přímo odkazuje, jelikož hlavní hrdina přijme do služeb výřečného spisovatele Geoffreyho Chaucerera.

10. Temný rytíř povstal | Příběh dvou měst (Charles Dickens)

Scénáristé si zde kladli za cíl propojit více dějových linek postav v příběhu na jedno téma, jako to dokázal Dickens. Což se jim podařilo. Zanechali také pocit viny a proměnu osudů lidí v hlavní roli.

Mohlo by se vám líbit

Tehdy a teď aneb Jak se proměnily celebrity, které se proslavily v 90. letech

Čas je neúprosný a osobnostem, které si před rokem 2000 užívaly svou zlatou éru, je nyní kolem padesáti let. My pro vás vybrali 20 z nich a přinášíme vám informace o tom, jak pokračovala jejich kariéra i to, jak vypadají dnes.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Zábava
Kvíz: Kdo bydlel na Baker Street a koho hledali na Wallaby Way v Sydney? Poznejte slavné adresy

Kvíz: Kdo bydlel na Baker Street a koho hledali na Wallaby Way v Sydney? Poznejte slavné adresy

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte slavné hlášky z oblíbených filmů? Otestujte své znalosti v zábavném kvízu

Kvíz: Jak dobře znáte slavné hlášky z oblíbených filmů? Otestujte své znalosti v zábavném kvízu

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy, které uspěly v zahraničí? Otestujte své kinematografické znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy, které uspěly v zahraničí? Otestujte své kinematografické znalosti