Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

12 zajímavostí, které jste nevěděli o návrhářce Vivienne Westwood

Byla inspirací Karla Lagerfelda i Johna Galliana. Oblékla členy skupiny Sex Pistols, prince z Walesu i další zvučná jména, jako je Scarlett Johansson, Gwen Stefani, Pharrell Williams a Marion Cotillard. Vivienne Westwood je označována jako matka punkového stylu a nutno dodat, že jí v žilách stále koluje rebelská krev.

1. Narodila se jako Vivienne Isabel Swire. Příjmení Westwood získala v roce 1962 po svatbě s Derekem Westwoodem. Jejich manželství trvalo pouhé tři roky.

2. Studovala módu na umělecké škole v Londýně. Bylo jí 17 let, když školu ukončila po pouhém jednom semestru. Důvod? Myslela si, že dívka z nižší společenské třídy se nemůže uplatnit ve světe umění. Začala proto pracovat v továrně a ještě před tím, než si otevřela svůj vlastní módní butik, učila ve škole.

3. Je rebelka každým coulem. V roce 1992 jí byl udělen Řád britského impéria za přínos britské módě. Pro ocenění, které jí předávala přímo královna, přišla "na ostro". Zjistil to fotograf, který po ní chtěl, aby se na fotku zatočila a vlající sukně vše odhalila. Stejná situace se opakovala v roce 2006, kdy jí Princ z Walesu uděloval titul "Dáma".

Mohlo by se vám líbit

9 přehlídek Vivienne Westwood, které nebyly jen o módě

Britská návrhářka Vivienne Westwood na svých módních přehlídkách ráda upozorňuje ještě na další témata, než je jen móda. Jejich prostřednictvím vyjadřuje své názory na environmentální problémy i politickou situaci.
marianne.cz

3. Je rebelka každým coulem. V roce 1992 jí byl udělen Řád britského impéria za přínos britské módě. Pro ocenění, které jí předávala přímo královna, přišla "na ostro". Zjistil to fotograf, který po ní chtěl, aby se na fotku zatočila a vlající sukně vše odhalila. Stejná situace se opakovala v roce 2006, kdy jí princ z Walesu uděloval titul "Dáma".

4. Zdá se, že její kontroverzní styl a lásku k módě zdědili její dva synové. Prvorozený Benjamin Westwood je úspěšný erotický fotograf a její druhý syn, Joe Corre, je zakladatel známé značky spodního prádla – Agent Provocateur.

5. Jistě si každý pamatuje na nezapomenutelné svatební šaty Carrie Bradshaw, které Vivienne navrhla přímo pro film Sex ve městě. Později byly ke koupi na jejím e-shopu v kratší verzi. Není divu, že byly během pár hodin vyprodané. Nebyly to ale první svatební šaty, které Vivienne navrhla. Když si brala svého prvního manžela Dereka Westwooda v roce 1962, ušila si svou vlastní svatební róbu.

6. Nekouká na televizi a nečte noviny ani časopisy. Nezajímá ji showbyznys ani celebrity. Například vůbec netušila, kdo je Emma Watson, když jí v roce 2011 předávala cenu Elle Style Icon.

Info ikona
Vivienne Westwood

7. Spolupracovala s nadací "Ethical fashion Africa", která bojuje za etický módní průmysl. Zaměstnává ženy, které v Africe šijí oblečení a dostávají za to spravedlivou výplatu (což tam bohužel není běžné), zajišťuje jim důstojné pracovní podmínky a minimalizuje dopad na životní prostředí. Vivienne tyto ženy najala na šití tašek z recyklovaných materiálů a dobře je za to odměnila. I přesto byla kritizována, že se snaží vydělávat na chudých lidech.

8. Ve svých 68 letech se nechala vyfotit nahá fotografem Juergenem Tellerem, a to ve velice choulostivých pozicích. Fotografie nejsou vůbec retušované.

9. Její designové návrhy se neobjevují pouze v módě. Vivienne také navrhla kolekci interiérového textilu a papírenských doplňků ve svých ikonických vzorech.

10. Je známá pro svou politickou aktivitu. Využívá vlastní značku pro upozornění na klimatické změny, nukleární zbrojení a lidská práva. Dokonce má blog, kde píše jak o módě, tak o těchto světových problémech.

Info ikona
Vivienne Westwood

11. V roce 2014 si oholila hlavu, aby tím upozornila na klimatické změny. Zároveň chtěla, aby jí narostly šediny jako výraz toho, že je na svůj věk pyšná.

12. Až do roku 2000 žila 30 let ve stejném státním bytě. Až její manžel Adreas Kronthaler jí přesvědčil, aby se přestěhovala do současného bytu, který dříve patřil matce kapitána Cooka.

Zdroj: popsugar.com

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Dokument o Vivienne Westwood zachycuje její úspěchy i strasti

Nový dokument režisérky Lorny Tucker zachycuje královnu punkové módy nejen ve světle jejích úspěchů. Ukazuje také stinnou stránku vedení úspěšné módní značky a další nelehké situace, kterými si Vivienne Westwood za dobu své kariéry musela projít.
marianne.cz

Související články

Zábava
Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Zábava
Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch