Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jak vysoká je vaše emoční inteligence: Chování odhalí víc, než si myslíte. Zjistěte, zda patříte mezi vyvolené

Změřit emoční inteligenci je obtížné, ale díky analýze dat od více než milionu lidí, kterou zpracoval Dr. Travis Bradberry, lze alespoň rozpoznat hlavní zámky toho, že máte vysokou emoční inteligenci. Přečtěte si osmnáct těchto hlavních znaků a zjistěte, kolik z nich sedí právě na vás.

Barbora Wittová | 24. 01. 2023
Info ikona
Emoji

Máte silný emocionální slovník

Emoce se týkají všech lidí, ale jen pár z nich je dokáže přesně identifikovat. Podle výzkumu Dr. Travise Bradberryho to dokáže pouze 36 % lidí. Zatímco většina lidí dokážou své pocity popsat jen velmi vágně s tím, že se necítí dobře, lidé s vysokým EQ dokážou své emoce pojmenovat naprosto přesně.

Zajímají vás ostatní lidé

Nezáleží na tom, jak moc vyhledáváte společnost lidí. Emocionálně inteligentní lidé jsou zkrátka zvědaví na ostatní, zajímá je, co prožívají, nebo co si myslí.

Přijímáte změny

Emocionálně inteligentní lidé jsou flexibilní a dokážou se přizpůsobit téměř jakékoliv situaci. Mají také připravené plány, kdyby k některým změnám došlo.

Znáte své silné a slabé stránky

Emočně inteligentní lidé vědí, v čem vynikají a co jim naopak nejde.

Dokážete dobře odhadnout charakter

Velká část emoční inteligence spočívá ve schopnosti číst v ostatních a rozpoznat jejich charakter. Emočně inteligentní lidé dokážou pochopit motivaci ostatních, i když ji ostatní možná ani sami nechápou.

Nenecháte se snadno urazit

Emočně inteligentní lidé jsou sebevědomí a otevření a mívají hroší kůži. Umí si ze sebe dělat legraci, nebo i nechají ostatní, aby si z nich utahovali, jelikož dokážou stanovit hranici mezi humorem a urážkami.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře rozumíte řeči svých puberťáků?

Rodiče občas mají pocit, že jejich pubertální děti mluví cizím jazykem. To je samý „cápek“, „chill“, „lol“ a podobně. Otestujte si, jak se orientujete v jejich mluvě vy.
marianne.cz
Info ikona
No

Umíte říct ne

Emoční lidé mají vysokou sebekontrolu. Dokážou se ovládat i ve vlastních zájmech a nebojí se říct „ne“ i ostatním.

Přes chyby se umíte přenést

Emociálně inteligentní lidé se ze svých chyb poučí, ale nenechají se jimi pohltit. Nezaobírají se příliš dlouho svými chybami a snaží se své neúspěchy proměnit ve zlepšení.

Dáváte, aniž byste čekali něco na oplátku

Emočně inteligentní lidé si budují pevné vztahy a neustále myslí na ostatní. Proto jim nedělá problém nezištná pomoc nebo jen tak dárek pro radost pro druhé.

Nechováte zášť

Emocionálně inteligentní lidé věcí, že negativní emoce s sebou přinášejí hromadící se stres, který může mít zničující zdravotní následky. Podle jedné studie z Emory University douhodobý stres přispívá k vysokému krevnímu tlaku a srdečním onemocněním.

Dokážete komunikovat s toxickými lidmi

Jednání s toxickými lidmi bývá náročné a frustrující. Lidé s vysokým EQ však během komunikace s takovými lidmi udržují své pocity pod kontrolou a přistupují k věci racionálně. Snaží se najít společnou řeč a slova od toxické osoby umí brát s rezervou.

Nehledáte dokonalost

Lidé s vysokým EQ si nikdy nestanovují „dokonalé“ cíle, protože vědí, že jde o nedosažitelný cíl. Vyhýbají se tak nepříjemnému pocitu selhání, které by je nutil se vzdát.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie snů: Co znamená, když vám ve snu vypadnou zuby

Máme je všichni. Někdo se v noci dokáže proměnit v super hrdinu, který skáče po výškových budovách, jiného navštěvují noční můry plné děsu a strachu. A pak tu je jedna speciální kategorie snů, kterou bez nadsázky můžeme označit slovem „zubní“.
marianne.cz
Info ikona
Grateful

Vážíte si toho, co máte

Emocionálně inteligentní lidé si umí udělat čas na to, aby se zamysleli nad tím, co všechno mají a za co jsou vděční.

Dokážete se odpojit

Lidem s vysokým EQ nedělá problém se pravidelně odpojit a být offline. Udělají si čas sami na sebe bez sociálních sítí nebo třeba pracovních záležitostí.

Omezujete příjem kofeinu

Jedinci s vysokým EQ vědí, že nadměrné množství kofeinu spouští uvolňování adrenalinu a emoce pak mohou převálcovat zdravý rozum.

Spíte dostatečně

Emočně inteligentní lidé vědí, že jejich sebeovládání, pozornost i paměť jsou sníženy, když mají nedostatek spánku, nebo mají nekvalitní spánek. Kvalitní spánek je proto pro ně proto prioritou.

Nedáváte prostor negativním myšlenkám

Čím větší prostor dáte negativním myšlenkám, tím větší sílu mají. Emocionálně inteligentní lidé oddělují své myšlenky od faktů, aby unikli z cyklu negativity a posunuli se směrem k novému a pozitivnímu pohledu na věc.

Nenecháte nikoho zkazit vám radost

Lidé s vysokým EQ si nenechají zkazit radost posměchem okolí či odlišnými názory druhých. Nesrovnávají se s ostatními a názory ostatních berou s rezervou.

Zdroj článku
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Zábava
Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Zábava
Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch