Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

5 zfilmovaných příběhů o lásce, které se skutečně staly

Občas se používá přirovnání „láska jako z filmu“. Někdy je ale právě láska v reálném životě inspirací k natočení dechberoucího romantického filmu. A jsou to příběhy tak neuvěřitelné, že by kolikrát nenapadly ani toho nejlepšího scenáristu. My jsme pro vás vybrali pět filmů, které jsou právě na takové velké lásce z reálného života založeny.

Eliška Vrbová | 18. 01. 2022

Jíst, meditovat, milovat

Ve filmu: Úspěšná spisovatelka Elizabeth (Julia Roberts) najednou zjistí, že nežije takový život, jaký by si představovala. Rozhodne se všechno zahodit a vycestovat do světa, aby našla sama sebe. V Itálii si dopřává gastronomické požitky a v Indii se naopak snaží vrátit zpět na duchovní cestu. No a na Bali potká svoji pravou lásku.

Ve skutečnosti: Film Jíst, meditovat, milovat byl natočen podle stejnojmenné autobiografické knížky od Elizabeth Gilbert. Z příběhu se dozvídáme, že láska mezi Elizabeth a Josem (ve filmu se jmenuje Felipe) se v reálu vyvíjela úplně stejným způsobem, jako ve filmu. Jeden rozdíl tam ale je. Ve filmu se na konci pár rozhodne, že se nikdy nevezmou, ve skutečnosti se Elizabeth a Jose vzali, a to z důvodu, aby společně mohli žát v USA. V roce 2016 se ale rozvedli a rok na to spisovatelka oznámila svůj vztah s přítelkyní Rayyou Elias, která se léčila s rakovinou. Elizabeth jí v její složité cestě pomáhala až do konce. Zemřela v roce 2018.

Mohlo by se vám líbit

Nejočekávanější seriály roku 2022: Exkurze do královské rodiny i návrat amerického sitcomu

Ať chceme nebo ne, televizní seriály jsou nedílnou součástí dlouhých zimních večerů. V tomto roce se ale můžeme těšit hned na několik (staro)nových seriálů, kvůli kterým strávíme u televizní obrazovky klidně i večery jarní.
marianne.cz

50x a stále poprvé

Ve filmu: Hlavními postavami jsou zde okouzlující blondýna Lucy Whitmore (Drew Barrymore) a sukničkář Henry Roth (Adam Sandler). Toho už nebaví se scházet s dívkami, které ho hned na druhém rande začnou nudit. Právě kvůli tomu se mu líbí Lucy, s níž je každé rande takové, jako by to bylo to první. Trpí totiž částečnou ztrátou paměti způsobenou autonehodou, takže si každé ráno nepamatuje, co se jí stalo předchozí den a začíná pokaždé takřka z ničeho. Henry to ale nechce vzdát, a tak jí klíčové momenty jejich společného života nahraje na videokazetu. Tu si Lucy pak každé ráno pouští, aby zjistila, jaký je jejich dosavadní příběh.

Ve skutečnosti: Prototyp postavy Lucy je Američanka Michelle Philpotts trpící ojedinělou formou ztráty paměti. Po několika nehodách se pro ni čas a paměť zastavily a ona už 21 let žije v roce 1994. Její manžel jí tak každé ráno dokazuje, že jsou svoji tím, že jí ukazuje fotografie z rodinného alba a poznámky zaznamenávající významné momenty v jejich životě – jako ve filmu. Jediným rozdílem je to, že tenhle pár se před nehodou už znal, proto si manžel nemusí lásku Michelle získávat každý den znovu.

Mohlo by se vám líbit

6 triků, díky kterým zlepšíte svou paměť

Posilte svou paměť natolik, že vám ji bude závidět i slon.
marianne.cz

Navždy spolu

Ve filmu: Tenhle příběh se tak trochu podobá tomu předchozímu. Paige (Rachel McAdams) a Leo (Channing Tatum) slaví čtvrté výročí jejich manželství. Pak se jim ale stane autonehoda a Paige skončí v umělém spánku. Když se pak z kómatu probudí, nepamatuje si ani svého manžela, ani jejich společný vztah. A tak se Leo rozhodne získat Paigino srdce ještě jednou.

Ve skutečnosti: Pár, který se stal předlohou pro Paige a Lea, se jmenuje Krickitt a Kim Carpenterovi. Ztráta paměti způsobená autonehodou vymazala Krickitt posledních patnáct let, což je období, v němž se poprvé potkali a i vzali. Kim to však nevzdal a stál po boku své ženy, přestože z její strany necítil žádnou lásku. Po čase se do svého manžela Krickitt ale opět zamilovala. Později Kim Carpenter napsal knihu „The Vow“, která se stala předlohou pro zmíněný film.

Mohlo by se vám líbit

Není láska jako láska aneb Znáte všechny druhy lásky?

„Miluju tě!“ řekl jí s roztřeseným hlasem a bylo vidět, že má srdce na dlani. „Taky tě mám ráda,“ odpověděla chladně a dodala: „jako kamaráda.“ Ano, láska může mít skutečně různé formy a věděli to velmi dobře už staří Řekové.
marianne.cz

Zápisník jedné lásky

Ve filmu: Příběh se odehrává v polovině 20. století v Jižní Karolíně. Hlavními postavami jsou válečný veterán Noah (Ryan Gosling) a dívka Allie (Rachel McAdams), kteří spolu prožijí nezapomenutelné léto plné romantiky. Slíbí si, že spolu zůstanou, odlišné společenské prostředí, z něhož pochází, a druhá světová válka však jejich slibům stojí v cestě. Když se Noah vrátí z války, Allie je zasnoubená a čeká ji naprosto jiný život, než by žila s Noahem. Když se však Allie dozví, že je Noah zpět, vrátí se k němu. Celý film je vlastně retrospektivním vyprávěním, kdy starý muž předčítá v sanatoriu ze svého vybledlého zápisníku příběh o jediné ženě svého života. Později se dozvídáme, že ta žena, která příběh poslouchá, je vlastně Allie. Noaha si ale kvůli ztrátě paměti bohužel nepamatuje.

Ve skutečnosti: Jack Potter a jeho žena Phyllis z Británie se poprvé potkali v roce 1941 a okamžitě se do sebe zamilovali. O šestnáct měsíců později se vzali a Jack začal jejich společný život zapisovat do deníku – vzpomínky z dovolené nebo i společné konverzace. Když už byli oba starší, Phyllis začala trpět ztrátou paměti, a Jack ji, naprosto stejně jako Allie v Zápisníku jedné lásky, navštěvuje každý den a z deníku jí předčítá. Manželi byli přes šedesát let.

Mohlo by se vám líbit

Tři lásky našeho života! Prožili jste všechny?

Není láska jako láska. Podle odborníků za svůj život prožijeme nejméně tři druhy lásky, které se od sebe v lecčem liší.
marianne.cz

Teorie všeho

Ve filmu: Autobiografický film o britském vědci Stephenovi Hawkingovi (Eddie Redmayne) dává nahlédnout nejen do jeho života, ale zejména také do vztahu s jeho první ženou Jane Wilde (Felicity Jones). Film zachycuje počátky vědcovi nemoci, kdy začíná ztrácet kontrolu nad svým tělem, ale pomocí své milované ženy nepřestává tvrdě pracovat na svých výzkumech. 

Ve skutečnosti: Stephen Hawking se po shlédnutí filmu nechal slyšet, že celý příběh se velice podobá skutečnosti. "Myslím, že mě Eddie Redmayne zahrál velmi dobře," poznamenal Stephen. "Někdy jsem si myslel, že jsem to já... Felicity ztvárnila velmi okouzlující Jane. Film je překvapivě upřímný a odráží náš boj o výchovu tří dětí, navzdory mému postižení."

Mohlo by se vám líbit

J. K. Rowlingová: Kouzelný příběh jedné z nejslavnějších spisovatelek světa

Nejspíš jste v posledních dnech zaznamenali potterovskou vlnu, která se doslova valila Instagramem. Nejrůznější příspěvky ohlašovaly příchod dokumentárního filmu oslavujícího dvacetileté výročí natočení prvního filmu o kouzelnickém učni.
marianne.cz

Související články

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

Krása
Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Móda
Konec tichého luxusu: Přetvořte svou kabelku ve stylu Jane Birkin a dejte jí osobitý vzhled

Konec tichého luxusu: Přetvořte svou kabelku ve stylu Jane Birkin a dejte jí osobitý vzhled