Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Bílá stopa aneb Kam o víkendu vyrazit na běžky?

„Co Čech, to běžkař!“ chtělo by se zvolat po loňské zimě, kdy bílé stopy zdobily i Karlův most. V letošním roce se ale nespoléhejme na bohatou sněhovou nadílku napříč republikou a raději vyrazme na běžky do míst, která jsou po celou zimu pokryta bílou peřinou.

Běžky. Pět písmen, která u někoho vzbuzují nepříjemné vzpomínky na lyžařský výcvik, zatímco pro jiného jsou synonymem odpočinku a skvělého zimního sportu. Pokud se poznáváte v první skupině, máme pro vás dobrou zprávu. Běžky prošly od dob lyžařských kurzů výraznou proměnou, což se podepsalo zejména na způsobu mazání. V případě, že jste běžkař - začátečník, můžete si již namazané běžecké lyže zapůjčit. Zkušení běžkaři naopak ocení, že na trhu existují běžky s mohérovými pásy nebo šupinami, které nahrazují stoupací vosk. A tím výčet pozitiv rozhodně nekončí! Na běžkování je totiž skvělé, že ho lze provádět „nalehko“. Žádné cibulovité oblékání, těžké lyžáky, helma, lyžařské brýle nebo barevný naviják na skipas. Svůj běžkařský comeback můžete bez problému odstartovat pouze s běžeckými lyžemi a třemi vrstvami oblečení. Skutečnost, že ušetříte několik stovek za skipas, je už jenom sladkou třešničkou na našlehaném sněhovém dortu. 

Mohlo by se vám líbit

Nahoru po svých, dolů na lyžích aneb Skialpinismus zažívá renesanci

Na šlapání do kopce s lyžemi přes rameno, protože dole u vleku byla dlouhá fronta, byl moc drahý, nebo dokonce u sjezdovky vůbec žádný nestál, si možná pamatujete z dětství. Říkáte si, proč by tohle někdo dělal dobrovolně? Tak takových nadšenců se zejména v loňském roce objevilo spousta. Jen lyže nemají skialpinisti složené na rameni, ale obuté přímo na nohou.
marianne.cz

Na stylu (ne)záleží

Pasivní, leč nadšení sportovci, kteří pravidelně sledují Světový pohár v biatlonu nebo Tour de Ski, snadno nabydou dojmu, že běžecké lyžování je hračka. Z vlastní zkušenosti ale potvrzuji, že lehko u televize, těžko na sněhu! I proto slevte ze svých běžkařských ambic a smiřte se s tím, že po prvních hodinách na běžkách nebudete Markétu Davidovou či Lukáše Bauera připomínat ani z dálky. Pro začátek si osvojte klasický styl, při kterém máte lyže rovnoběžně u sebe a odrážíte se ze špičky chodidla tak, abyste bílou stopou klouzali. Nezapomeňte přenášet těžiště z jedné nohy na druhou a do pohybu zapojte také ruce, podobně jako při chůzi. Zprvu můžete na běžkách působit nemotorně, ale věřte, že po chvíli si bílou stopu podmaníte. Druhou běžeckou výzvou je volný styl, tzv. bruslení. Předem upozorňujeme, že bruslení je vhodné pro pokročilé, a především fyzicky zdatnější běžkaře. Při tomto pohybu mějte běžky do tvaru písmena V a odrážejte se z vnitřní hrany lyže. Jakmile si osvojíte oba styly, můžete je při běžkování libovolně střídat. 

Info ikona
Běžky

Kam vyrazit na běžky?

1. Praha 

Říkal někdo, že na běžky musíte do hor? Pokud žijete v hlavním městě a s běžkováním teprve jemně koketujete, pak vaše srdce zaplesá při pohledu na upravené bílé stopy v pražském SkiParku Velká Chuchle. Neslibujeme vám mnohakilometrové trasy ani vysokohorské panoráma, zato vám ručíme, že ve Velké Chuchli získáte na běžkách jistotu a vypilujete styl. Navíc si zde můžete veškeré běžkařské vybavení vypůjčit. Kromě Chuchle bývá stopa vyjetá i v oboře Hvězda a na Ladronce

2. Česká Sibiř

Na rozhraní středních a jižních Čech se skrývá běžkařský skvost jménem Česká Sibiř. Rozsáhlé území od Monínce po Jistebnici nabízí mírně zvlněný profil, který vás nebude nudit, a zároveň fyzicky nevyčerpá. A věřte, že běžkování mezi zasněženými loukami, polními remízky a českými vesničkami má své poetické kouzlo. 

3. Novoměstsko

Nové Město na Moravě se přes zimu stává lyžařskou mekkou Vysočiny, přičemž tzv. Bílá magistrála Vysočiny protíná celé Žďárské vrchy. Pokud se chcete na malý moment proměnit v biatlonist(k)u, pak vyzkoušejte některou ze závodních tras vedoucích od oválného hlavního stadionu. Chybu neuděláte ani oblíbeným výchozím bodem Tři Studně, ze kterého můžete poznávat všechny krásy regionu. 

4. Harrachov

Krkonoše jsou sázka na jistotu nejen pro sjezdové lyžaře, ale také pro běžkaře. Začátečníci jistě ocení 7,5kilometrovou trasu, která začíná u harrachovského stadionu. Zdatnější běžkaři mohou vyjet lanovkou na Čertovu horu, ze které se vyplatí sjet k rozcestí na Ručičkách a vyrazit směr Labská louka. Cestou jistě neminete vyhlášenou chatu Dvoračky ani dechberoucí panoráma Kozelského hřebene. Nejkrásnější výhled vás čeká v samotném závěru, a to při sjezdu okolo řeky Mumlavy. Popisovaná trasa měří zhruba 20 kilometrů. 

5. Orlické hory

Chcete se při běžkování v první řadě kochat okolní krajinou? V takovém případě vás nezklame hřebenovka Orlických hor, která tradičně začíná u Masarykovy chaty na Šerlichu. Jakmile vystoupáte na Velkou Deštnou, dočkáte se dlouhé, a především minimálně členité běžkařské trasy, která je doplněna o ty nejkrásnější kulisy v podobě zasněžených stromů, horského sluníčka a výhledu na Králický Sněžník a Krkonoše. 

6. Beskydy

Vyrazit na běžky do Beskyd, to chce kuráž. Pokud ale máte natrénováno, a především jste sportovkyně či sportovec tělem i duší, pak si běžkování v této oblasti zamilujete. Mezi nejvyhlášenější trasy patří dlouhý a místy náročný výstup na Lysou horu, po kterém vás čeká osmikilometrový sjezd po zásobovací silnici až do Papežova, kde je parkoviště a jezdí sem i autobus. Krásné a upravené stopy objevíte také u Ski areálu Mosty u Jablunkova, odkud se můžete vydat nejen na západ od centra Beskyd, ale třeba až ke slovenské části Beskyd

Mohlo by se vám líbit

5 důvodů, proč chodit do sauny

Najít si čas pro sebe je v dnešní uspěchané době celkem oříšek. Sauna je však dokonalou oázou klidu, kam se můžete jednou týdně odebrat pro načerpání sil. Pomáhá zregenerovat svalstvo, zkvalitňuje spánek, ale je také perfektním rituálem, který je plný hýčkání a odpočinku. Jaké další benefity vám pravidelné saunování přinese?
marianne.cz

Související články

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Lidé a místa
Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Krása
Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví

Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví

Krása
Rychlá pomoc při akné: Jak se zbavit nečekaných pupínků, které se objeví v nejhorší možnou chvíli

Rychlá pomoc při akné: Jak se zbavit nečekaných pupínků, které se objeví v nejhorší možnou chvíli