Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Co vás baví, v čem jste dobří, čím se uživíte a zároveň obohatíte svět, to je ikigai

Hledání smyslu života je koncept starý jako samo lidstvo. Teď ovšem přichází v moderní verzi z Japonska a nazývá se ikigai. Zjednodušeně to znamená, jak si najít práci, která vás bude naplňovat.

Tereza Čaladi | 24. 08. 2022

S ohledem na systém fungování a nároky dnešního světa může být složité najít si svou cestu ke štěstí. A s ní ruku v ruce nejlépe i k úspěchu. Ale zároveň nemusí, pokud víte, jak na to. Japonci jednu taktiku, neboli formulu ke štěstí, mají.

Ikigai v překladu znamená „štěstí z neustálé zaneprázdněnosti“ či „důvod bytí“. Skládá se ze dvou slov – „iki“, což znamená „život“, a „kai“, v překladuhodnotný“. Týká se smyslu života, tedy toho, co dává člověku směr, který ho naplňuje. Může to být cokoliv, co vám dává důvod vstát ráno z postele a motivuje vás pokračovat v tom, co děláte.

Pro někoho je nalezení ikigai snadné a rychlé. Jiným naopak může trvat roky. A není se čemu divit. V dnešním zrychleném světě je mnohdy složité získat práci, která vás uživí a zároveň bude i vaším koníčkem. Pokud se to týká právě vás, pak nám dovolte vám termín ikigai přiblížit. Možná vás navede tím správným směrem.

Mohlo by se vám líbit

Jak včelaří žena aneb stáčení prvního medu na farmě v podhůří

Simona Adamcová pořídila včely jako terapii pro svého tatínka po těžkém úrazu. Dnes má včelí farma v Rokytníku ve východních Čechách třista včelstev, vytočí několik tun medu za sezonu a sbírá jednu cenu za druhou.
marianne.cz

Najděte své ikigai

Abyste došli k tomu, co je váš smysl života, musíte najít aktivitu, v které se protínají následující 4 položky. Či se může jednat o více aktivit, které se vzájemně doplňují.

1. Co milujete

Gró vašeho ikigai by mělo být to, co vás baví. Něco, co kdykoliv ochotně uděláte a o čem rádi mluvíte vždy, když k tomu máte příležitost. Zkrátka to, co vám zvedne hladinu dopaminu, jen když na to pomyslíte. A nemusí to být nic složitého. Například koníček, který vás baví. Ať už je to psaní, focení, tanec, pečení dortů či programování.

2. V čem jste dobří

V této aktivitě nemusíte být mistr světa, ani republiky. Stačí, když vám jednoduše jde. Je to něco, u čeho nemusíte vynaložit příliš velké úsilí, abyste to zvládli. Vám to přijde jednoduché, ale ostatní to tak nevnímají. Může to být kvůli tomu, že na tuto aktivitu máte jednoduše talent a šla vám hned, jakmile jste ji zkusili. Nebo to může být něco, na čem jste dlouho a tvrdě pracovali. Dokonce to může být něco, u čeho jste si říkali, že byste se to rádi naučili, protože máte pocit, že by vám to mohlo jít.

3. Za co vás zaplatí

Říká se, že svět není jen o penězích. Ale nemusíme si nic nalhávat, abychom věděli, že peníze jsou jeho velkou součástí a bez nich to úplně nejde. Jednoduše si nějak musíte vydělávat na pokrytí vašich každodenních potřeb a výdajů. A vaše ikigai by v ideálním případě mělo být něco, za co můžete být zaplaceni. Nestačí, že milujete to, co děláte, nebo že jste v tom dobří. Záleží také na tom, abyste za to byli náležitě finančně ohodnoceni a aby vám to pomohlo položit jídlo na stůl a ošatit vás.

4. Co svět potřebuje

Poslední složkou je, aby daná aktivita zároveň byla i tím, co svět či určitá komunita potřebuje. Vědomí toho, že děláte něco, čím pomáháte druhým, je něco, díky čemu se budete cítit dobře. Dá vám to pocit, že máte ve světě důležitou roli. V dnešní době je jedním z důvodů, proč mnoho lidí není spokojeno s tím, co dělají, to, že ne vždy vidí hodnotu toho, co dělají. Vědomí, že vaše práce může změnit životy ostatních k lepšímu, hraje při hledání vašeho ikigai tedy také podstatnou roli.

Info ikona
ikigai

Nyní, když víte, co je potřeba k nalezení vašeho ikigai, můžete začít zjišťovat, jaká aktivita ve vašem životě dokáže pojmout tyto 4 položky. K dosažení ikigai je potřeba mít odškrtnutou každou z nich. Pokud vás například baví psát a jde vám to, můžete být spisovatel/ka, tedy dostat za to i zaplaceno a k tomu psát knížky, které obohatí lidstvo. Ale stát se výdělečným autorem není vždy tak jednoduché. Proto když najdete prolnutí alespoň u dvou z těchto položek, už i to je velký úspěch. A navíc, všechno nejde hned. Možná teď máte jenom jednu položku ikigai – tu první, co vás baví. Abyste se ale dopracovali do fáze, kdy vám skutečně půjde a kdy se jí budete moci živit, chce to trochu času. Znamená to ale, že můžete začít mířit ke svému ikigai a to vás může denně motivovat. Proto buďte trpěliví. Pamatujte, že dobré věci chtějí čas. A že i cesta je cíl.

 

Zdroj: kniha Ikigai: Šťastný a dlouhý život (García, Miralles, 2017)

Mohlo by se vám líbit

Jak jít štěstí naproti? Okořeňte svůj život svobodným rozhodnutím

„Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá…“ píše ve slavné básni Adolf Heyduk. Pokud by ale básník Adolf Heyduk žil ve 21. století, možná by se z nedávno zveřejněné vědecké studie dozvěděl, že ke štěstí vede poměrně jednoduchá cesta.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Zábava
Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?