Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Filmy, seriály a knihy, které vám mohou pomoci zvládnout existenciální krizi

Info ikona
existenciální krize

Pocit, že nevíte kdo jste a že váš život nemá smysl. To je osobní krize. Pokud jste se s ní setkali, věřte, že nejste sami. Máme pro vás charaktery, které vám to mohou potvrdit a snad i pomoci ji zvládnout.

Tereza Čaladi | 11. 09. 2022

Nic nemůže být neustále růžové, a tak je celkem běžné, že se člověk čas od času ve svém životě setká s nějakou krizí. Může jít o krizi vztahovou, rodinnou, ale i osobní či existenciální. Jedná se o dojem, že váš život nemá smysl. Nevíte, kým jste. Pociťujete bezmoc, zoufalství, osamělost, úzkost a to vše může vést až k depresi.

Tato krize obvykle přichází během dospívá, když je vám 25, ve středním věku a v pozdějším věku. Ale může se objevit i kdykoliv mezi tím. Člověk se jednoduše snaží zjistit, kým je a jaký je jeho význam. V mladším věku se dívá dopředu, ve starším se spíše ohlíží do minulosti. Krize může být spuštěna nějakou významnou a temnou událostí ve vašem životě či větší změnou. Ale také nemusí a objeví se, když vedete například dlouhodobě rutinní život.

Dá se překonat tím, že člověk udělá ve svém životě nějaký krok, díky kterému se zase najde. A právě to je zobrazeno v následujících dílech. Proto pokud jste se setkali s něčím podobným, můžete se jimi inspirovat a snad vám pomohou krizi překonat.

Mohlo by se vám líbit
  • Nejhorší člověk na světě

Seriál vyprávějící o čtyřech letech třicetileté Julie. Zaměřuje se na její milostný život, v němž by se její partner rád usadil a začal novou životní etapu, ale ona cítí, že by ráda ještě experimentovala. A vedle toho se snaží najít svou profesní dráhu. To vše ji vede k tomu, aby se realisticky podívala na to, kým je.

  • Díky, Londýne!

Česká kniha vyprávějící o učitelce ve středním věku, která je už unavená svým stereotypním životem. Odjíždí na léto do Anglie do jedné rodiny jako chůva (au-pair). Tato zkušenost se pro ni stane naprosto výjimečnou, načerpá ji novou energií a postaví před mnoho zásadních rozhodnutí.

  • Kdepak jsi, krásný světe

Román Sally Rooneyové pojednávající o světě čtyř mladých hrdinů, které dohání realita dospělého života. Kniha se věnuje životním krizím, traumatům, nerovnoprávnostem, neudržitelnosti a nespravedlnostem světa i tomu, jak může být obyčejně krásný.

  • Čtyři dohody

Publikace vyprávějící o čtyřech dohodách, kterými by se měl člověk řídit, aby měl pocit osobní svobody. První dohoda zní: nehřešte slovem; druhá: neberte si nic osobně; třetí: nevytvářejte si žádné domněnky; čtvrtá: vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete. Dílo bylo tvárněno i v divadelním představení Jaroslava Duška, který jej formou vtipného monologu prezentuje.

  • Jíst, meditovat, milovat

Film (i kniha) vyprávějící o Elizabeth Gilbertové (na obrazovkách ztvárnila Julia Robertsová), která se cítí ztraceně a nešťastně. Proto se rozhodne vzdát svého pohodlí v New Yorku a učinit zásadní životní změnu – strávit rok života na cestách. Navštíví tak Itálii, Indii i Bali. Poznává vytoužený smysl života a lásku sama k sobě i k druhým.

  • The F**k-It List

Film, jehož název nemá český překlad. Vypráví o premiantovi, který je v posledním ročníku na střední škole a je přijatý hned na několik prestižních vysokých škol v USA. Kvůli nepovedenému fórku ale nakonec jeho přijetí všechny zamítly a on teď netuší, co dál. Jeho život se tak rozpadá. Dojdou mu nervy a vytvoří si seznam věcí, které chtěl vždy udělat, ale kvůli závazkům ke škole či strachu je nikdy neuskutečnil. Začne je plnit a inspiruje tak celý svět.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku