Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Glosa Lucie Zídkové: Všechno bude jinak

Nedávno jsem u jednoho známého na Facebooku narazila na diskusi, která mě zaujala. Šlo o to, že podle něj by lidé, než se rozhodnou vzít a mít spolu děti, měli mít prodiskutovaná všechna důležitá témata. Jedině tak má jejich vztah šanci.

Lucie Zídková | 2. 01. 2023

Zejména by se předsvatební diskuse podle něj měly dotknout těchto témat: vztahu k penězům, názorů na výchovu dětí, na politiku obecně, demokracii a totalitu zvlášť, Rusko, menšiny etnické i jiné či náboženství. Pochopitelně je třeba na ně mít stejný názor, protože jinak hrozí problémy.

Jako… jo. Asi bych nedokázala žít s někým, kdo si myslí, že komunismus je fajn společenské zřízení a Rusko není teroristický stát. Ale troufám si říct, že v životě bývají stejně zásadní i jiné věci. Třeba nakládání se skoro prázdnou zubní pastou (pracně dobývat zbytek, nebo to nechat na partnerovi/ce a vzít si novou?), orientace toaletního papíru v držáku (volným dílkem od zdi, nebo ke zdi?), způsob loupání banánu (od stopky, nebo od špičky?), uspořádání potravin v ledničce, otázka smrkání do umyvadla a čurání do sprchy, teplota na spaní v ložnici, způsob zbavování se špinavých ponožek (hodit sčuchané v kuličce na zem, nebo hezky natažené do koše?) nebo druh přikrývky (jedna velká společná, nebo každý svou?). Protože se vsadím, že zatímco náboženské spory trápí ve skutečnosti menšinu z nás, tyto věci – aspoň některé z nich – rozbily už nejeden vztah.

Kdybych se bývala se svým mužem před svatbou bavila o všech těch důležitých věcech a jako cíl si vzala, že se musíme shodnout, nejspíš bychom se nikdy nevzali. Nejen že původně jsme měli odlišný politický názor (v tom jsem se přizpůsobila já), ale taky názor na výchovu (oba jsme měli autoritativní rodiče, ale zatímco on v tom chtěl pokračovat, já jsem chtěla dělat všechno jinak).

Mohlo by se vám líbit

Glosa Lucie Zídkové: Konec tety z Červené Lhoty

Na konci léta rozhýbalo českou veřejnou debatu téma, které se sice týká jen poloviny populace, ale zato se jí týká každý měsíc. Ano, jde o menstruaci.
marianne.cz

Nejsem žádný mudrc, a už vůbec si nemyslím, že znám recept na spokojené manželství; s mužem se přeme často, dlouze a hlasitě. Je vlastně zvláštní, že jsme se (ještě) nerozvedli. Jedno ale asi přece jen umíme: měnit se. Protože život se nedá naplánovat podle síťového grafu, jak si myslel nejen nápadník Hájek ve filmu Jak básníkům chutná život. Zejména pokud máte děti, tak se pořád všechno mění a vytyčovat si nějaké cesty předem nejde. Stejně půjdete jinudy. Během těch skoro třinácti let od svatby jsem změnila názor na tolik věcí, že jsem skoro jiná osoba. Nejen že jinak vypadám, ale i jinak myslím a mám úplně jiné priority. Vlastně si vzal někoho jiného, než koho má vedle sebe dnes („To je představa pekla,“ odpověděl mi v té diskusi na Facebooku jeden muž).

Představuju si takovou předsvatební konverzaci se svým mužem kdysi v prehistorii našeho vztahu: „A co volný čas? Jak ho nejraději trávíš?“ ptá se on. „Sex, přátelé, divadlo, kino, plesy, bary,“ odpovídám já. Stejný rozhovor dnes, moje odpověď: „Nejraději ze všeho spím.“

A co děti? Co si myslíš o té liberální výchově?“ ptám se já.

Já děti nechci, nemyslím si, že je rozumné přivádět je do tohoto světa.“

No, tak to bychom měli, pá pá.

Takže moje rada zní: vykašlete se na grafy, kvízy, dovolené v Jugoslávii, nápadníky Hájky, „jen samá pozitiva a sociální jistoty“. Stejně bude všechno jinak.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Glosa Lucie Zídkové: O mouchách a lidech

Je advent, a ona píše o mouchách, zaťukáte si možná na čelo. Jenže mouchy nejsou, čím se zdají být. A lidé často taky ne. Zvlášť když je soudíme podle toho, jak se chovají na sítích.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Zábava
Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch