Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Herečka Andrea Růžičková a její cesta z města na klidný venkov

Info ikona
Venkovské bydlení Andrey Růžičkové

Místo pro život. Tak říká oblíbená herečka svému venkovskému ráji, který si s manželem pořídila. Kamenný dům původem ze šestnáctého století částečně opravili vlastníma rukama.

Kdy jste dům na venkově pořídili?

Během těhotenství s Jáchymem, jsem měla silné nutkání pohnout se z místa. Nejdřív jsme uvažovali o větším bytě, ale ceny nemovitostí v Praze jsou šílené, a tak jsme to vzdali. Rozhodli jsme se, že najdeme něco mimo Prahu. Místo, kde se budeme moct jít nadechnout, kde budeme mít prostor. Hledali jsme plus mínus půl roku, sami jsme nevěděli, co pořádně chceme. Spoléhali jsme na to, že prostě na místě ucítíme, že tohle je ideální místo, které jsme hledali. Viděli jsme různé domy, chalupy, pozemky, stavby po rekonstrukcích i úplné ruiny. Všude bylo nějaké ALE. Až poslední dům, který jsme navštívili měsíc před porodem, byl zkrátka ON. Absolutně nás nadchla zahrada plná stromů a porostlý dům. Měli jsme najednou pocit, jako kdybychom se ocitli někde na vesnici v Toskánsku.

Co bylo vaší hlavní motivací pro hledání nového bydlení?

V Praze máme malý 2kk byt na Vinohradech a ploše šedesát metrů. Cítila jsem, že s druhým dítětem to už bude hodně na hraně. A to jsme ještě netušili, že přijde pandemie. Na konci prosince jsme zaplatili rezervační poplatek, po porodu manžel začal řešit papíry, hypotéky a všechno potřebné. Já byla celé šestinedělí úplně mimo s hlavou plnou hormonů. Jen jsem si představovala, jaká to bude krása, až všichni budeme spolu na venkově.

V jakém stavu byla budova, co všechno jste museli opravovat?

Je to kamenný dům, původem ze šestnáctého století s metrovými zdmi. Dům byl za svou existenci několikrát opravován, dokonce dvakrát vyhořel. Důvodem požárů byla zřejmě černá kuchyně, kde se vařilo na otevřeném ohni. Předchozí majitel spravil střechu, zbytek interiéru byl ale velmi zanedbaný. Jediným zdrojem tepla byl starý krb. Celá rekonstrukce byla nakonec o dost náročnější, než jsme si původně naivně představovali. S celou hrubou rekonstrukcí nám pomáhal kamarád Tomáš z Win Home. Abychom kamenný dům vytopili, zvolili jsme podlahové vytápění. Tím začalo veškeré bourání, nové izolace, betonové podlahy… Nebyla to vůbec legrace, protože kam jsme kopli, tam jsme narazili na kámen.

Jak dlouho rekonstrukce trvala, byla náročná?

Bourat jsme začali na začátku dubna před třemi lety, v záři jsme si přinesli matraci na přespání. Když začala pandemie, hodně jsme tlačili na to, aby bylo vše co nejdřív. Díky tomu mám pocit, že jsem to psychicky přežila, ten strach o děti, o nás, v zarouškovaném centru města. Měli jsem úplně jiné problémy. Bylo to moc náročné. Teď vlastně nevím, jak jsme to dali. Bylo to jedno velké dobrodružství.

Galerie: Na návštěvě u Andrey Růžičkové
Mohlo by se vám líbit

Kde jste brali inspiraci?

Hledala jsem různě na internetu. Nakonec 80 % věcí, které jsem si našla, nešla udělat tak, jak jsme chtěli. Museli jsme zkrátka respektovat dům a jeho možnosti. Leckdy to byl skutečně oříšek. Někdy se vám třeba v showroomu strašně líbí nějaká dlažba, vezmete si domů vzorek a tam zjistíte, že tohle fakt NE. Bylo to o hledání rovnováhy, aby tam bylo to, co se líbí nám a co reálně jde a co schválí "duše" domu.

Jaký styl bydlení je vám blízký, v jakém duchu je dům zařízený?

Nemám ráda sterilitu, ani dokonalost. Máme rádi život, se vším, co k němu patří. Mám ráda jednoduchost, ale zároveň útulnost, něco je ponechané staré, něco zase nové. Doteď si to všechno sedá, pořád něco předělávám, přesouvám a hledám, co kam patří. A to mě nesmírně baví, celý ten proces.

Kde nejraději pořizujete nábytek a dekorace?

Vzhledem k tomu, že jsme dům zařizovali během pandemie, jsme vlastně vše kupovali online. To byla taky jízda. Něco vyšlo, něco ne. Byly to vždy nervy, co k nám dorazí. Dobrou zkušenost mám s Bonami, se kterými také spolupracuji na sociálních sítích. Překvapilo mě, že jsem od nich nepořídila jen menší dekorace, ale nakonec i velký neokoukaný nábytek. Líbí se mi, že mají na stránkách hodnocení a recenze zákazníku, to mi vždy pomohlo s výběrem, abych se správně trefila. Něco máme ze starého bytu, hodně je toho taky na míru, od truhlářů, něco jsou zase starožitnosti z Růžičkovic rodiny. Je to zkrátka mix starého a nového. Taky se mi splnil sen a ve spodním patře máme porcelánové vypínače z bydlenibohemian.cz. Schody se dělaly nové, a to byl skutečný oříšek. Limitoval nás komín, původní výklenky, které jsme chtěli zachovat a k tomu nízký strop. Po hrubé rekonstrukci začaly docházet peníze, a k tomu přišel Covid, a tak se většiny věcí chopil můj muž. Takže jsme většinu dokončili vlastníma rukama.

Co je pro vás důležité, aby vám domě bylo dobře?

Pohoda, pohodlné věci z příjemných materiálů. Nepotřebuji žádný luxus, ten někdy hodně omezuje kvalitu života. Lidé jsou v takovém prostoru obětí věcí. Já chci věci, které slouží mému životu, počítám s tím, že mi je děti ušpiní od marmelády, že mi na zem někdo vyleje kafe, že se kočka proběhne se špinavýma tlapkama. Jednoduše chci, aby nám i lidem bylo v domě dobře. Aby se tam nebáli žít. Takže nedokonalý domov, je podle mého útulný domov.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku