Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jak se vyvinul život malého chlapce z oscarového snímku Kolja?

Říká se, že na dětech je nejvíce vidět, jak čas letí. A Andrej Chalimon alias Kolja je toho zářným případem. Z malého chlapce je nyní dospělý muž. Od premiéry oscarového snímku Jana Svěráka přeci jen uplynulo již 27 let. Podívejte se, jak se malý Kolja změnil a co nyní dělá.

Tereza Čaladi | 19. 07. 2023

Málokterý český snímek se stal mezinárodně populárním do takové míry jako právě Kolja. Příběh o laskavém muži, který se dílem náhody setkal s šestiletým chlapečkem Koljou, si získal srdce mnohých diváků. Nejen českých – snímek byl uveden ve 43 zemích. A za to získal nejvyšší možné ocenění ve světě filmu. V roce 1997 vyhrál snímek Oscara za Nejlepší cizojazyčný film, čímž se stal prvním českým filmem s tímto oceněním.

Co úspěšnost filmu znamenala pro malého Kolju?

Člověk by si řekl, že hraní v oscarovém filmu zaručí malému hrdinovi, kterého ztvárnil ruský herec Andrej Chalimon, úspěšnou budoucnost před kamerou. Ještě když byl za svůj výkon oceněn v roce 1996 Českým lvem za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Ale to se nestalo.

Pak jsem hrál v ruských filmech i v italském snímku a americkém westernu. Nakonec o mě ale nebyl takový zájem, v Rusku se po roce 2006 začal měnit formát filmu. Točí se sitkomy v ateliérech. A já musel jít někam dál a zvolit si jinou profesi. Zatím,“ vysvětlil v rozhovoru pro ČT24 v roce 2017.

Později se pokoušel o studium herectví. Ale ani to mu nevyšlo. 

Co dělá Andrej Chalimon dnes

Dnes je Andreji Chalimonovi 33 let a podle výše zmíněného zdroje v současnosti pracuje jako manažer obchodu se švýcarskými hodinkami. Stále však věří, že by se k herectví mohl vrátit a čas od času tak zkouší nějaké konkurzy. V naší galerii si můžete prohlédnout, jak se za 27 let od natáčení filmu Kolja proměnil.

Chlapec ze snímku Kolja tehdy a dnes

Andrej Chalimon k válce mezi Ukrajinou a Ruskem

Kromě toho je na místě zmínit zároveň to, že má Chalimon na natáčení hezké vzpomínky, jak zmiňuje ve více rozhovorech, a stejně tak i na Českou republiku. K nepříznivé situaci, která nyní panuje mezi Ukrajinou a Ruskem a ovlivňuje celý svět, se vyjádřil v hlavičce na sociální síti VK.com, kde je nyní nejvíce aktivní a kde má napsáno: Slova nejsou kulky, ale poslušně dosáhnou cíle. Doufám, že nakonec toho zničíme méně, než bylo vybudováno!"

V návaznosti na Kolju vznikla kampaň na podporu Ukrajinců

Kromě toho v době začátku války na Ukrajině natočil Zdeněk Svěrák ve spolupráci s ministerstvem vnitra spot, jenž je nyní dostupný na stránkách iDnes.cz, v němž vyzývá k přijetí Ukrajinců v České republice. Začíná známou hlášku z filmu: Jestli si pamatuješ, tak jsem ti o vás Rusech říkal: Kradete kufry a cizí území.“ Poté pokračuje slovy Zdeňka Svěráka: „A bohužel je to pravda. Střílíte na pokojná města a vyháníte lidi z domovů.“ A pak promlouvá směrem k pomyslnému Koljovi: „Teď nám tu stojí za dveřmi takový chlapeček, jako jsi byl ty. Přijel dneska ráno z Ukrajiny jenom s maminkou. Copak je tam můžeme nechat?“ Poselství snímku tak hraje roli i dnes.

Mohlo by se vám líbit

Muzikál Pomáda nedávno oslavil 45. narozeniny: Podívejte se, jak se vyvinuly životy jeho hlavních hrdinů

Snímek Pomáda, který učinil z Johna Travolty a Olivie Newton-John v 70. letech ikony své generace, letos v červnu oslavil 45 let od svého vydání. Jeho fanouškům, kteří si i dnes se začátkem léta poburkují kdekoliv písničku Summer Nights, to může připadat neskutečné, ale čas je bohužel neúprosný. Podívejte se, jak Pomáda ovlivnila životy tehdy mladých herců.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Proměny
Nevzhledná umakartová koupelna volala po změně: Fascinující proměna ve světlý a vzdušný interiér 

Nevzhledná umakartová koupelna volala po změně: Fascinující proměna ve světlý a vzdušný interiér 

Proměny
Čtyřčlenná rodina, dvoupokojový byt: Proměnou obýváku vyřešili problém s místem

Čtyřčlenná rodina, dvoupokojový byt: Proměnou obýváku vyřešili problém s místem

Proměny
Efektní proměna kuchyně a chodby v pražském činžáku se špetkou kýče

Efektní proměna kuchyně a chodby v pražském činžáku se špetkou kýče

Lidé a místa
Známá blogerka proměnila malinký neforemný balkon v dokonalé místo, kde chce strávit celé léto

Známá blogerka proměnila malinký neforemný balkon v dokonalé místo, kde chce strávit celé léto