Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Jak zvládnout letní dovolenou s pejskem?

Info ikona
Pes

Užíváte si několikaměsíční štěňátko, nebo vám už pěknou řádku let dělá společnost psí parťák? Ať tak či onak, chápeme, že si s ním chcete dosytosti užít i letní dovolenou. Jaké nástrahy ale společná cesta za dobrodružstvím přináší? A co udělat, aby se dovolená obešla bez zbytečných nepříjemností?

V našich představách vypadá dovolená se čtyřnohým mazlíčkem přímo snově. Představujeme si, jak nás namísto ranního budíčku probudí olíznutí od pejska, reálně vidíme, jak běžíme pískem a společně dovádíme u mořských vln, a následně sníme o příjemné letní procházce při západu slunce. Bohužel, realita je často úplně odlišná. I proto se vyplatí, když při uvažování o letní dovolené s pejskem nebudete jednat zbrkle.

Kam to bude?

Možná toužíte po dovolené u moře, možná jste turista tělem i duší. V obou případech si ale pečlivě rozmyslete, zda je vhodné, aby vám společnost dělal čtyřnohý kamarád. Obecně ale platí, že cestování letadlem je pro psa velmi stresující záležitost, které byste se měli vyhnout. Jednoznačné to není ani u ryze turistické dovolené. Obzvláště, pokud chováte pejska, který není fyzicky trénovaný. Ideálním místem na dovolenou s pejskem je naopak chata, kemp nebo hotel v dojezdové vzdálenosti. Myslete na to, že typ dovolené by měl odpovídat nejen vašim představám, ale i potřebám a nátuře vašeho psa. „Zatímco vy si užijete slunce a polehávání u bazénu, váš pes bude spokojený spíše v lese a na čerstvém vzduchu. U moře si přijdou na své vodní plemena. Pokud jste fanoušky dlouhých horských túr, dejte si pozor, abyste ho nevyčerpali,” říká Zuzana Novotná, odbornice na výchovu psů ze Spokojeného psa.

Vzhůru na výlet!

Nic nebrání tomu, abyste na dovolenou s pejskem vyrazili vlakem nebo autobusem. Pravděpodobně se ale shodneme na tom, že nejpohodlnější variantou je cestování autem. Měli byste ale vědět, že i cesta autem s sebou přináší několik pravidel, která nelze opomenout. V první řadě není vhodné, aby pes cestoval na volno. Nejbezpečnější formou cestování jsou proto přepravky. Pro menší a velmi malá plemena volte plastové přepravky, které lze přichytit bezpečnostním pásem nebo zapasovat mezi přední a zadní sedadlo. Přepravky jsou ale vhodné i pro velká plemena, které pak v přepravce umístíte do kufru auta.

Pejska můžete umístit také na zadní sedadla. V tomto případě je vhodné auto vybavit ochranným potahem a autopásem. Potah chrání auto před znečištěním a hlavně zabrání psovi, aby zapadl mezi sedačky nebo se dostal k řidiči. Postroje do auta pro psy pak plní stejnou funkci jako bezpečnostní pásy pro lidskou posádku. Kupujte pásy pouze s platnou atestací. Velmi důležitým faktorem je i správná velikost. Pečlivě si psa změřte a až poté kupte produkt. Výběrem špatné velikosti riskujete, že bezpečnostní pás nebude fungovat správně a ohrozíte tím nejen psa, ale i zbytek posádky.

Info ikona
Pes

Co přibalit do psího zavazadla?

Při balení na dovolenou byste neměli zapomenout ani na svého psího miláčka. Sada cestovních misek je samozřejmost, bez které nesmíte opustit branku vašeho domova. Stejně tak je důležité, abyste s sebou na cestách měli dostatečné množství vody a granulí. Krok vedle neuděláte ani s oblíbenou hračkou. „Ideálně přibalte i pelíšek nebo deku. Známá podložka mu bude připomínat domov a nervóznější pejsci se budou při cestování cítit klidněji,” radí Zuzana Novotná. Stejně tak do psího zavazadla vložte vodítko, obojek, náhubek a očkovací průkaz. Při cestách do zahraničí si připravte také všechny potřebné dokumenty, jako je pet pass s potvrzeným očkováním. Pes musí být také očipovaný a číslo čipu doporučujeme zapsat do mezinárodního registru. Před odjezdem je vhodné také nechat zkontrolovat funkčnost čipu u veterináře.

Tak šťastnou cestu!