Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jakou knihu k Vánocům doporučuje Adéla Elbel, Jan Štifter nebo Karin Krajčo Babinská?

Jakou knihu doporučují čeští spisovatelé k Vánocům? Co chystají v následujícím roce? A jak zní jejich vánoční přání? Odpovídá Adéla Elbel, Lucie Bechynková, Jan Štifter a Karin Krajčo Babinská.

Adéla Elbel

Knihy patří mezi nejoblíbenější vánoční dárky. Platí to i u vás?

Nevím, jestli patří k nejoblíbenějším. Spíš patří mezi tradiční. Pod stromečkem nesmí chybět kniha. Ale že bych mohla říct, že se na ni dcera těší víc než na detektor kovu, to asi ne. Ale je samozřejmě v těsném závěsu.

Jakou knihu byste doporučila jako dárek?

Mám hrozně ráda knihy Barbory Šťastné. Neskutečně obdivuju její styl a cit pro detail a poetičnost. Nedávno jsem si koupila knihy Scarlet Wilkové, takže se k nim během svátků snad konečně dostanu. No a pro děti považuju za "must have" populárně naučné publikace od Michaela Třeštíka. 

V dnešní uspěchané době dávají čtenáři mnohdy přednost audioknihám. Platí to i o vás? Máte nějakou oblíbenou?

Nevím, jestli přednost, přece jen, v audioknize si těžko podtrhnete zajímavé a inspirativní pasáže, ale audioknihy jsou nedílnou součástí mých dní, ať už za volantem při mých cestách na vystoupení, nebo při běhání ve Stromovce nebo neoblíbeném úklidu. S knihami je vše snesitelnější.
Kdybyste si mohl/a vybrat, kdo by měl namluvit Vaši některou z knih a proč?
Haha, no přece já! Mé knihy jsou osobní a těžko někdo chytí mou emoci lépe. Ale asi by mě bavilo slyšet svou knihu namluvenou Petrou Nesvačilovou. Mám ráda její projev.

Co chystáte na příští rok?

Příští rok plánuji pokračovat v nově rozjeté Talkshow S Adélou, kterou od podzimu uvádím jednou měsíčně v Divadle U Hasičů, a hlavně na podzim 2024 vyrazím na tour s novým stand-up speciálem, který právě píšu. Doufám, že bude minimálně stejně oblíbený jako můj současný speciál Stand-up your life: první poločas rozpadu. I když... doufám, že to bude naprostá pecka!

Plánujete novou knihu? Na co se mohou čtenáři těšit?


Něco se mi v hlavě už rýsuje. Zase to bude sonda do ženské duše. Do stereotypních modelů, které nám byly dány a my s nimi musíme nějak žít nebo se jim postavit. Nad formou ale ještě dumám.

Máte nějaké vánoční přání? Jaké?


Ať žijeme doma všichni v souladu, radosti, klidu a pohodě. ať nás nic nerozhází. 

Mohlo by se vám líbit

Adéla Elbel: „Poutní cesta odhaluje to lepší, ale zejména horší v nás.“

Adéle Elbel je nejen stand-up komička a moderátorka, ale také dobrodruh tělem i duší. A tak v loňském roce vyrazila se svým partnerem Michalem Rožkem na poutní cestu do Santiaga de Compostela, která prověřila nejen jejich fyzickou kondici, ale také vztah. Zážitky z cesty Adéla s Michalem pečlivě zaznamenali a vy si je můžete přečíst v jejich nové knize s názvem Santiago, má lásko.
marianne.cz

Lucie Bechynková, autorka true crimi Opravdové zločiny a Ženy zločinu a románu Neodpovídej 

Knihy patří mezi nejoblíbenější vánoční dárky. Platí to i u vás, ve vaší rodině?

Určitě ano, moje mamka i sestra čtou hodně stejně jako já, takže každý rok pod stromečkem nějakou knížku najdeme. Jednou se nám stalo, že jsme si nadělily navzájem jednu a tu samou.

Jakou knihu byste doporučila jako dárek?

Z posledních novinek u mě určitě vede Camilla Läckberg, s ní nikdy nemůžete sáhnout vedle.

V dnešní uspěchané době dávají čtenáři mnohdy přednost audioknihám. Platí to i o vás? Máte nějakou oblíbenou? Kdybyste si mohla vybrat, kdo by měl namluvit vaši některou z knih a proč?

Přiznám se, že jsem audioknížky zkoušela a zatím jsem se v nich nenašla. Klasickou knihu, kterou večer před spaním vezmete do ruky, nic nenahradí. Pokud jde o druhou část otázky, aktuálně se bavíme s nakladatelstvím CPress na namluvení Neodpovídej a ještě nemáme favorita. Jediné, co víme jistě, že to nebudu namlouvat já. Nedopadlo by to moc dobře.

Co chystáte na příští rok? Plánujete novou knihu? Na co se mohou čtenáři těšit? Nebo zatím pracujete na novém námětu? Můžete trochu poodhalit, o čem bude?

Příští rok bude trochu volnější ve srovnání s letošním. Na jaře by měly vyjít Opravdové zločiny 3, které uzavřou celou sérii. Mám rozepsanou další detektivku, ale jestli ji stihneme vydat příští rok nebo až ten další, je ve hvězdách. Zatím jsem ve fázi zpracovávání nápadů. Ale určitě v ní nebude chybět policista Tengler, který spoustu čtenářek, soudě podle jejich reakcí, dost zaujal.

Máte nějaké vánoční přání? Jaké?

Letošní rok byl pro mě zlomový hned v několika směrech, jak v osobní, tak i pracovní rovině. A přání mám víc, ale nechám si je pro sebe z pověrčivosti, aby se splnila. A pokud bych si měla přát něco pro nás všechny, tak je to zdraví a láska! Ani jednoho není nikdy dost.

Mohlo by se vám líbit

Vánoce 2023: Máme pro vás 10 tipů na knihy pod stromeček

Vánoce už se kvapem blíží. Je to neskutečné, ale nyní do nich zbývá necelý měsíc! A to je ideální čas začít přemýšlet nad vánočními dárky. A taková dobrá kniha, ta pod stromečkem nikdy nezklame. Pokud nevíte, po jaké jako Ježíšek sáhnout, máme pro vás několik tipů.
marianne.cz

Jan Štifter, novinář a spisovatel, autor oceňovaného Sběratele sněhu nebo Pavích hodů

Knihy patří mezi nejoblíbenější vánoční dárky. Platí to i u vás, ve vaší rodině?

Každoročně píšeme Ježíškovi, sejdeme se u toho celá rodina – knihy na seznamu jednoznačně dominují, ale z velké části jsou v kolonce Tatínek. Synové si přece jen víc přejí kopačky nebo skateboard, dcery panenky a oblečení.

Jakou knihu byste doporučil jako dárek?

Jirka Klečka: Zapomenutá. To je dechberoucí příběh, více vrstev a skvělý, nečekaný závěr.

V dnešní uspěchané době dávají čtenáři mnohdy přednost audioknihám. Platí to i o vás? Máte nějakou oblíbenou? Kdybyste si mohl vybrat, kdo by měl namluvit vaši některou z knih a proč?

Audioknihy mají tu výhodu, že při nich člověk stíhá i jiné činnosti: řídí auto, cestuje metrem, vyklidí myčku. Přesto mě víc baví číst: je to činnost, která vyžaduje moji pozornost, u čtení nikdy neusnu. Nedávno jsem měl to štěstí, že jsem četl z Pavích hodů s Vicou Kerekes – kdykoliv teď z té knihy na besedách čtu, tam někde podprahově slyším její hlas: pro Paví hody mám tedy jasného favorita.

Co chystáte na příští rok? Plánujete novou knihu? Na co se mohou čtenáři těšit? Nebo zatím pracujete na novém námětu? Můžete trochu poodhalit, o čem bude?

V prvním pololetí příštího roku vychází moje nová kniha v nakladatelství Vyšehrad v edici Tvář: bude to příběh jedné rodiny v sedmi obrazech – knížka, která nebude mít obsah, ale rodokmen. Sedm generací, sedm situací, jedna rodinná historie. Ilustrace připravuje Ditta Kůtová, jsou krásně nostalgické, ta kniha bude vizuálně krásná. A před létem by Motto mělo vydat můj průvodce Novohradskými horami: intimní procházku místy, kde to mám nejradši.

Máte nějaké vánoční přání? Jaké?

Ze všeho nejvíc si letos přeju strávit čas s rodinou na chalupě ve Slepičích horách, na kraji Novohradských hor: nechám doma notebook, vypnu telefon a budeme spolu. Doufám, že nasněží.

Karin Krajčo Babinská, režisérka a spisovatelka, autorka bestselleru Tsunami

Knihy patří mezi nejoblíbenější vánoční dárky. Platí to i u vás, ve vaší rodině?

Naše děti bohužel moc nečtou, což nás opravdu mrzí. Odpoledne se učí do školy, každý z nich se věnuje nějakému sportu a večer pak často vítězí sledování seriálů či sociálních sítí. My to ale nevzdáváme a každý rok najdou pod stromečkem hned několik knih a pak je zkrátka nutíme, aby si je přečetly. Naše maminky jsou ale obrovské čtenářky, u nich patří poukázky do knihkupectví k tradičním dárkům.

Jakou knihu byste doporučila jako dárek?

Samozřejmě nějakou z mých knih. Pardon, dělám si legraci, ale ta odpověď se nabízí. Já osobně si ale nadělím Zpověď farářky od Martiny Viktorie Kopecké.

V dnešní uspěchané době dávají čtenáři mnohdy přednost audioknihám. Platí to i o vás? Máte nějakou oblíbenou?

Audioknihy poslouchám moc ráda hlavně při vaření či úklidu. Mám potom pocit, že to pro mě nebyla ztráta času, a dokonce ty činnosti i uměle natahuju, abych si mohla knihu déle užívat. Hodně dám na to, jak je kniha načtená. Mezi ty nejlepší, co jsem slyšela, řadím 1984 načtené Davidem Novotným, Šikmý kostel, který načetla Vilma Cibulková, a na Západní frontě klid čtené Jaroslavem Pleslem.

Kdybyste si mohla vybrat, kdo by měl namluvit vaši některou z knih a proč?

Tak samozřejmě Richard Krajčo. Je to můj dvorní načítač a mně se opravdu líbí, jak moje knihy posouvá svým čtením k určité dramatizaci. Dává jim tak další přesah.

Co chystáte na příští rok? Plánujete novou knihu? Na co se mohou čtenáři těšit?

Já se momentálně nacházím v procesu intenzivního psaní. Vzniká nová kniha, kterou bych chtěla vydat v říjnu příštího roku. Zatím má pouze název pracovní, ale možná se z pracovního stane oficiální. Jmenuje se Čarodějky a je to příběh několika generací žen jednoho rodu.

Máte nějaké vánoční přání? Jaké?

Popřála bych spokojenost a pevné kořeny. Abychom v každodenním proudu událostí - které nás často dokáží semlít či rozvibrovat a velmi často v nás probouzí temné stránky pramenící právě z vlastní nespokojenosti - dokázali pevně stát a sledovat věci s nadhledem. Abychom měli klid v duši.

Mohlo by se vám líbit

KARIN KRAJČO BABINSKÁ: Každý má svůj příběh

Právě vydala knihu s názvem Hvězdy na cestě a dnes také vyšel videoklip k utajovanému duetu Karla Gotta a kapely Kryštof, který celý zrežírovala. Karin Krajčo Babinská je zkrátka žena mnoha talentů.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Móda
Trendy doplňky pro léto 2024: 4 módní detaily, které vám vylepší i ten nejjednodušší outfit

Trendy doplňky pro léto 2024: 4 módní detaily, které vám vylepší i ten nejjednodušší outfit

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení