Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jde to i bez talentu! 3 tipy, jak na zábavné učení cizích jazyků

Info ikona
Učení

Už dávno uplynulo od dob, kdy jste se ve škole šprtali němčinu? Nebo patříte k lidem, kteří sice bryskně ovládají ruštinu, zato angličtina je pro ně španělskou vesnicí? Ať tak či onak, obzvláště během léta si uvědomujeme, jak důležitou roli v našem životě hraje cizí jazyk. Jak si ho ale osvojit, když už dávno nejste dítko školou povinné?

Říká se, že kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy. A podobně to funguje také u učení cizích jazyků. Nemám talent na jazyky! Nemám dostatek času! Nemám peníze na jazykový kurz! Nemám dobrou paměť! - a takhle bychom mohli donekonečna jmenovat důvody, lépe řečeno výmluvy, které lidé ve spojitosti s učením cizích jazyků rádi používají. Pravdou ale zůstává, že cizí jazyk si může osvojit každý! „Se správně zvolenou metodou se cizí jazyk naučí každý. V tomto ohledu nehraje roli vrozená inteligence, ani vrozené hudební schopnosti. Na čem záleží, je vytrvalost a ochota zkoušet,“ říkal americký jazykovědec Paul Pimsleur. Obdobného názoru je také lektorka španělštiny Ivana Kudrnová, která ve své knize 140 + 24 úkolů pro zábavné učení cizích jazyků píše, že talent na jazyky není potřeba. „Stačí se podívat na naše předky, kteří žili v mnohajazyčném prostředí. Museli se domluvit dvěma nebo i více jazyky během jednoho dne bez ohledu na sociální situaci, vzdělání či jiné dispozice,“ píše Ivana Kudrnová. 

Mohlo by se vám líbit

Učení hrou

Každému vyhovuje jiný typ učení. Zatímco ve školních škamnách jsme se všichni učili pomocí učebnice, aktuálně můžeme cizí jazyk procvičovat mnoha různorodými, a nutno podotknout i zábavnými, metodami. Poslouchejte, zpívejte si, jezte a pijte lokální speciality, recitujte, cestujte, mluvte s místními či expaty, klikejte na telefonu, ověste si byt kartičkami. Jazyk vám trychtýřem do hlavy bohužel stále ještě nikdo nenalije. Nezbývá, než se učit. Kombinujte dřinu i legraci. Vaším nejdůležitějším úkolem je nalézt vnitřní motivaci, probudit v sobě zvědavost a vyvolat chuť učit se cizí jazyk. Poznávejte zároveň i kulturu, která s jazykem souvisí. Zní to jako klišé, ale děláte to sami pro sebe,“ radí Ivana Kudrnová a přináší tři tipy, díky kterým můžete cizí jazyk hravě procvičovat:

1. Vezměte do ruky kalendář 

Omezte přemýšlení o tom, kdy se budete učit cizí jazyk. Udělejte si plán, alespoň miniplán a vyzvěte se. Ve chvíli, kdy nemusíte přemýšlet, můžete jednat. Ve chvíli, kdy přijde váš čas na cizí jazyk, nemusíte se o ničem rozhodovat. 

Vyrobte si kalendář, kde si budete zaznamenávat všechno, co jste s cizím jazykem dělali. I drobnosti vás posunou a najednou zjistíte, že toho není málo. A co si zapisovat? Všechno! Opravdu! Měli jste víno ze země, kde se mluví jazykem, který se učíte? Viděli jste reklamu? Strávili jste noc u seriálu? Přečetli jste si novinový článek? Nebo jste viděli nějaký post na Instagramu? I to do kalendáře patří. Samozřejmě také podcasty, vyplňování cvičení, lekce, četba... 

A nebo si svoje chvilky s jazykem napevno vložte do vašeho diáře. Naplánujte si týden ve svém kalendáři tak, že si vyhradíte čas pro studium cizího jazyka. Ať na to nemusíte každý den myslet a víte, co budete dělat třeba přesně ve středu v 11:30–12:00, nebo každý den od 19:00 - 19:15. Nebudete pak muset hledat výmluvy, že jste neměli čas, a zároveň si vytvoříte skvělý návyk. Je jen na vás, kolik času tomu dáte. Jen to nepřepalte. 

Naučte se spojovat příjemné s užitečným. Opravdu nemusím rodinné skládání prádla, ale když jsem si ho před lety doplnila o poslech podcastů, hned jsem zabila dvě mouchy jednou ranou. Vždy si pustím nějaký podcast v jazyce, který je zrovna pro mne prioritou (španělština a nebo angličtina) a nebo nějaký český, který mne pobaví či otevře nové obzory. 

Info ikona
Jazyk

2. Vezměte mobil do ruky

Čím jednodušší si to uděláte, tím se budete snadněji učení cizích jazyků věnovat. Telefon stejně stále nosíte sebou. Vyzkoušejte ho používat i jinak, i malý krok se počítá a cihla k cihličce vždy postavila dům. Jezdíte tramvají, čekáte u zubaře? 

Přepněte si mobil do jazyka, který se učíte. Nechte se překvapit, co se stane, až na vás promluví navigace, až na vás vyskočí notifikace. Naučte se svůj telefon ovládat v jazyce, který se učíte. Za chvíli ani nebudete vědět, že není v češtině. Nechte ho na sebe i mluvit a u některých typů mu můžete i sami diktovat rozkazy a zprávy v cílovém jazyce. Vydržíte to měsíc?

Drops. 5 minut denně. Přesně tolik vám povolí zadarmo skvělá aplikace na trénink slovní zásoby. Kapky mají minimalistický design, krásnou grafiku, atraktivní hry, snadné ovládání a umožňuje vám sledovat progres a umí vás pochválit. Já myslím, že jsem vás už nalákala. Máte nainstalováno? Zvládnete týden? Zvládnete 21 dní?

Vyzkoušejte Babadum. Polská stránka, které se jen tak něco nevyrovná. Jedná se o webovou stránku, na které si můžete trénovat znalost slovní zásoby ve více než 20 světových jazycích. Nemusíte ani nic instalovat. Naleznete zde několik variant her a skvělé zpracování od velmi šikovných ilustrátorů. Má to jedinou nevýhodu, od Babadum se jen těžko odlepíte.

Jazyky jsou veliký trh a nových zajímavých aplikací, pomů­cek a nástrojů stále přibývá. Nezapomeňte, že aplikace jsou výborný sluha, ale také zlý pán. Nebojte se jich, ale kroťte se, ať vás technická stránka nezahltí a nevyhraje nad touhou učit se nový jazyk. 

3. Vezměte doma věci do svých rukou

Zapojte do učení kreativitu, pohyb i nečekané akce. A to vše pohodlně doma a bez velkých nákladů. Střídání aktivit brání nudě a nuda blokuje naši motivaci. Vytvořte si svoje místo, které vám vždy připomene po jaké cestě zrovna teď chcete jít. 

Vytvořte si svůj koutek. Ve chvíli, kdy máte sen je skvělé ho nějak vyobrazit. Ať si doma na lednici nalepíte pohledy z cest, na nástěnku přišpendlíte svoje oblíbené hrdiny ze seriálu a do playlistu zamícháte zahraniční rytmy, bude tak tvořit svoje budoucí já. Přimíchejte k tomu i velmi snadnou dostupnost studijních materiálů - odkazy na výuková videa vložte na lištu svého prohlížeče, slovíčka na kartičkách do hezké krabičky. Barvy, vůně, dobroty, to vše patří do vašeho studijního koutku. 

Debordelizace. Učíte se už pár let? Základem je čistý štít. Vyndejte si všechny materiály, které jste nasbírali za dobu studia cizího jazyka. Podívejte se na ně pořádně. Potřebujete všechny? Nebo už jsou některé papíry unavené, učebnice už celé vyplněné a CD zlomená a ani nemáte přehrávač? Vezměte svoji hromádku a roztřiďte ji na 3 menší – vyhodit, zvážit a nechat. A nechte si opravdu jen to, co vás láká a motivuje ke studiu, co je pro vás výzvou a inspirací. Materiály, které vás jakýmkoliv způsobem rozčilují už při prvním pohledu, musí z domu. Prodejte je, rozdejte, vyhoďte. A začněte s čistým štítem. Budete toho mít méně, ale bude vás to více bavit. 

Post-it všude. Polepte si byt, popište si byt. Na každou důležitou či zajímavou věc si nalepte post­it, takový ten malý lepicí lísteček. Napište si na něj slovíčko v cílovém jazyce a nějakou dobu nechte na svém místě. Po týdnu si lístečky sundejte, dejte na hromádku a vyzkoušejte se! Snažte se je vrátit na správné místo. Nebo si naopak zkuste nalepit nové. Otestujte svou paměť a obklopte se jazykem na maximum. 

Zdroj: kniha 140 + 24 úkolů pro zábavné učení cizích jazyků, citace Ivana Kudrnová, pimsleur.com

Mohlo by se vám líbit