Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

To jsme si zas vymysleli hovadinu, říká o probíhající rekonstrukci herečka Veronika Arichteva

Bude tomu téměř rok, co se rozhodli režisér Biser Arichtev se svou ženou herečkou Veronikou Arichtevou pořídit dům. Jak sami říkají, zřejmě by bylo jednodušší stavbu z roku 1870 srovnat se zemí, ale to by se do ní nesměli bezmezně zamilovat a rozhodnout se, že této vilce navrátí její zašlou krásu. Jak je celý proces náročný, co se všechno pokazilo a kdy už se budou stěhovat?

„V téhle době rekonstruovat 150 let starou vilu. To bylo samý… tohle bude stát tolik a tohle tolik. To dáme ne?! Dáme. A ono to všechno stojí 2x tolik! To dáme ne?! No nevím,“ říká se smíchem Veronika, která se spolu s manželem rozhodla oslovit ke spolupráci architekty ze studia Ti architekti. „Všechno jede. Jsou vybouraný příčky, připravené základy pro podlahy, teď se dělá střecha, která teda nebyla původně v plánu, ale kvůli svázání domu bylo nakonec nutné udělat věnec... Já tomu moc nerozumím. Jenom vidím, že po baráku pobíhají kluci v montérkách a usilovně pracují. A jen díky tomu jsme každý den blíž našemu snu. I když teď mám spíš pocit, že spíž než rekonstrukce, probíhá demolice. Já už se prostě těším, až přijde ta část, kdy se řeší, jaké tam budou viset závěsy...“ zasnila se při našem rozhovoru Veronika.

Mohlo by se vám líbit

To jsme si zas vymysleli hovadinu!

Exkluzivní reportáž z probíhající rekonstrukce vily Arichtevových
burdastory.cz

Je to adrenalin

Během stavby se ukázalo hned několik problémů, které bylo potřeba řešit, jako odvod vody z pozemku do retenční nádrže, nebo špatná střešní konstrukce. „Nějakou dobu jsme řešili technologie, protože když k rekonstrukci přistupujeme s respektem, musíme většinu věcí řešit jinak, než by to bylo v novostavbě. Hodně času nám zabralo dům „vyčistit“. A teď jsme ve fázi, kdy začínají věci konečně růst. Chtěli jsme nechat i původní krovy, ale praskliny na konstrukci a zásahy, které musíme udělat, nás přinutily jej vyměnit a přidat železobetonový věnec, který konstrukci domu zajistí a zpevní. Na kompromisy jsem byli připravený od začátku. Zejména proto, že jsme se pustili do práce, která nemá žádné pevné kontury. Je to jako při natáčení. Nikdy dopředu nevíte, jestli kompromis na jedné straně, není benefitem někde jinde. Na stavbě je hodně věcí provázaných, takže je třeba dělat rozhodnutí, která budou dělat jeden celek, ten je pak nadřazený „malým věcem“. Ale současně jsou ty detaily důležité, aby to nespadlo. Jak říkám, je to adrenalin,“ vysvětluje Biser Arichtev.

Galerie: Rekonstrukce vily Veroniky Arichtevy a Bisera Arichteva

Jaro příštího roku to jistí

Původní plán nastěhovat se do domu před Vánoci se ale jeví jako nereálný a nyní doufají, že zde přivítají jako 2023. „Veronika s Biserem chtěli co nejvíce zachovat genia loci vily. Z původního záměru dům pouze „oprášit“ jsme se, ale propracovali k poměrně náročné rekonstrukci. Přestože jsme se shodli, že krásnou vilu nechceme nijak zásadně měnit, současného komfortu bydlení a ekonomického provozu domu se vzdát nechceme. Návrh estetiky domu se tak obrací k datu jeho vzniku, veškeré technologie jsou ale řešeny dle současných standardů. Vše moderní je skryto a nenápadně slouží pro větší pohodlí a komfort jeho obyvatel,“ vysvětluje základní vizi projektu Anna Holešovská z ateliéru Ti architekti. „Od první chvíle, kdy jsme se začali rekonstrukcí zabývat, nám narůstají ceny. Snažíme se držet původních představ a dělat ústupky jen v nejnutnějších případech. Je to i díky šikovné stavební firmě, jejíž majitel dokáže sehnat věci za dobrou cenu. I když ho často slyším říkat, že je to úplně šílené, co se teď ve stavebním businessu děje, dělá maximum, aby nám v tom pomohl. V tom se mi líbí, že je tzv. na naší straně a chápe, že naše stavební konto není nekonečné,“ doplňuje Biser Arichtev.

Mohlo by se vám líbit

Jiří Langmajer si zařídil ten správný chlapský kutloch

Místo, kde se učí divadelní role, odpočívá, poslouchá jazz, nebo řádí s čtyřletým vnukem.
burdastory.cz

Zdroj informací: Veronika Arichteva, Biser Arichtev, Anna Holešovská

Zdroj článku
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Zábava
4 důvody, proč navštívit Istanbul: Nechte se unést bohatou historií, místní gastronomií a relaxem v tureckých lázních

4 důvody, proč navštívit Istanbul: Nechte se unést bohatou historií, místní gastronomií a relaxem v tureckých lázních

Zábava
Nejlepší hlášky z Přátel: Oslavte narozeniny představitele Joeyho kvízem pro opravdové experty

Nejlepší hlášky z Přátel: Oslavte narozeniny představitele Joeyho kvízem pro opravdové experty

Zábava
Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Zábava
Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?