Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Dokážete správně přiřadit listy ke stromům, z nichž opadly?

Podzim je tu a nejenom, že tomu už odpovídá i venkovní počasí vhodné na svetry, ale i listnaté stromy, které mění barvu a jejich listy opadávají. Zjistěte, zda je dokážete poznat a správně přiřadit.

Tereza Čaladi | 13. 10. 2023

Listí venku už se zbarvuje a pomalu začíná opadávat. Většina dětí je nyní sbírá a ve škole s nimi vytváří nejrůznější výtvory...a zároveň si říkají, které jsou které. Otestujte, zda si to pamatujete i vy, v našem kvízu.

Jak se naladit na podzim

Podzim je pro některé lidi obdobím depresí či trudomyslnosti, pro jiné to je jejich oblíbená část roku. Pokud patříte do první skupiny, nebo do té druhé a letos se na podzim stále nemůžete tak nějak naladit, máme pro vás pár tipů:

1. Vytáhněte svetry

Důvodem, proč tolik lidí miluje podzim, je, že mohou nosit pohodlné a teplé svetry, do kterých se mohou zachumlat. Ne nadarmo se říká podzimu v angličtině „sweater weather,“ tedy svetrové počasí či období. V této roční době je navíc můžete kombinovat s koženými bundami a podzimními kabátky. V nich oproti zimním kabátům hezky vyniknou, což vypadá dobře a také se velmi příjemně nosí.

2. Zapalte si svíčky

Kouzlo svíček si samozřejmě můžete užívat po celý rok. Ale nelze jim odepřít, že na podzim mají jinou atmosféru. A to díky svým specifickým sezónním vůním, jako je skořice, pečená jablka či sladká vanilka. Provoní celý váš domov a během pár minut ho krásně zútulní.

3. Připravte si domácí dýňové latté

Pumpkin Spice Latté (dýňové latté) patří k podzimu stejně jako bramborový salát k Vánocům. Několik posledních sezón je významnou součástí podzimní nabídky kavárenských řetězců. Udělat si ho můžete ovšem i doma. Stačí vám k tomu 2 lžíce dýňového pyré, skořice, mletý zázvor, muškátový oříšek, 30 ml espressa a 250 ml mléka. Jeho výroba je velice snadná – do sklenice či hrnku na latté vložte dýňový základ a ten posypte špetkou zmíněných dochuťovacích ingrediencí. Následně pyré zalijte 30 ml espressa a důkladně promíchejte tak, aby se tekutina spojila s dýňovým pyré. V dalším kroku si našlehejte 250 ml mléka a vlijte ho po okraji sklenice k předpřipravené kávě. Pak už stačí jen pěnu posypat skořicí a můžete si začít vychutnávat podzim. Doslova.

4. Zkuste i další podzimní pochoutky

Kromě dýňového latté existuje spousty dalších pochoutek s touto příchutí – můžete si upéct dýňový chlebakoláč či uvařit dýňovou polévku. A ačkoliv je tato zeleninu pro podzim velmi specifická, nemusíte zůstávat pouze u ní. Jakákoliv pečená pochoutka se počítá, doporučujeme zejména jablečný štrúdl a skořicové šneky. Ale nemusíte se držet pouze sladkého. Popcornoříškypreclíkysýrová mísa nebo zapečené brambory jsou s podzimem také spojené.

5. Pusťte si podzimně laděné seriály

Svetry a svíčky už bychom měli, teď se stačí zachumlat do deky, obklopit se těmi dobrými pochoutkami, do ruky si vzít dýňové latté a pustit si něco typicky podzimního. To jsou jednoznačně Gilmorova děvčata, která neustále usrkávají kafe ve svetrech a v jejich městečku Stars Hollow v Connecticutu se vždy najde nějaká dýně, to vše i když tam zrovna není podzim. A když je, nezaujatě vám říkáme, že neexistuje více podzimní show. Jejich fanoušci dělí roční období na jaro, léto, Gilmorky, zima. Beze srandy. Dalšími seriály, na které se můžete na podzim podívat je October Road (October znamená v překladu říjen, jak by tedy tento seriál nemohl být instantně podzimní) vyprávějící o životě v malebném městečku v Nové Anglii, nebo Čarodějky (ať už zvolíte jejich původní, či novou verzi), podzim je přeci jen spojený se strašidly a magií. Z filmů vám doporučujeme cokoliv ze staré Anglie, tedy od Jane Austenové či sester Brönteových, například loňskou filmovou adaptaci Pýchy a přemlouvání (v originále Persuasion).

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Bundy a kabáty, které na podzim nebudete chtít svléknout

Venkovní teploty tomu sice neodpovídají, avšak léto se pomalu ale jistě chýlí ke svému konci. Připravte se tedy na den, kdy léto řekne sbohem, a pořiďte si v aktuálních kolekcích stylovou podzimní bundu. Připravili jsme pro vás přehled trendy kousků, které byste v obchodech neměla přehlédnout.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
4 důvody, proč navštívit Istanbul: Nechte se unést bohatou historií, místní gastronomií a relaxem v tureckých lázních

4 důvody, proč navštívit Istanbul: Nechte se unést bohatou historií, místní gastronomií a relaxem v tureckých lázních

Zábava
Nejlepší hlášky z Přátel: Oslavte narozeniny představitele Joeyho kvízem pro opravdové experty

Nejlepší hlášky z Přátel: Oslavte narozeniny představitele Joeyho kvízem pro opravdové experty

Zábava
Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Zábava
Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?