Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Jak dobře se orientujete v české klasické literatuře z 19. a 20. století?

Info ikona
Žena začtená do knihy

Blíží se výročí narození jedné z významných českých spisovatelek – Boženy Němcové. Ona ovšem nebyla jedinou, která se zasloužila o pozvednutí českého jazyka. Zjistěte, zda si pamatujete i další autory z tohoto období, či jejich díla.

Tereza Čaladi | 3. 02. 2023

Božena Němcová by zítra oslavila narozeniny. A i když tu s námi už není, jedná se o osobu, která bude navždy přežívat skrz svá díla a své jméno. Před 203 lety se narodila jako Barbora (Božena je vlastenecké jméno) ve Vídni, ještě ten rok se ale s rodinou přestěhovala do Ratibořic, kde vyrůstala. Měla mnoho sourozenců a také babičku, která její matce s výchovou pomáhala. Tou se inspirovala při zpracování jejího nejznámějšího díla Babička, do nějž se pustila v jednom ze svých nejtěžších období, po smrti syna Hynka. Vedle tohoto díla sepsala také povídku Divá Bára, pohádky nazvané Národní báchorky a pověsti či Cesty na Slovensko.

Byla významnou představitelkou národního obrození, jehož cílem bylo pozvednout český jazyk. Byla tak v kontaktu a přátelila se i s dalšími literáty. Mezi ně patřil například Karel Jaromír Erben (autor básnické sbírky Kytice), Karel Havlíček Borovský (napsal Tyrolské elegie) či František Ladislav Čelakovský (Ohlas písní českých). Všichni patřili přitom do jeho závěrečného období, pubikovali tedy zhruba v polovině 19. století. Do tohoto období spadal také Karel Hynek Mácha, který napsal snad nejpopulárnější báseň o lásce, Máj. Či Karolína Světlá, od níž můžete znát román Kříž u potoka.

Mohlo by se vám líbit

Poté následoval rozkvět české literatury. Na něm se na přelomu 19. a 20. století podílel například Alois Jirásek, který psal ve vlasteneckém duchu. Ve 20. století začali autoři poukazovat na omezenou svobodu člověka a především vnější věci, které ji ovlivňují. Z nich lze zmínit nezapomenutelného Karla Čapka, mezi jehož známá díla patří Válka s mloky, Dášenka čili život štěněte, R. U. R. či Bílá nemoc. Figuroval zde ale i Viktor Dyk, který se proslavil svým dílem Krysař. Vedle nich si z tohoto období lze pamatovat Fráňu Šrámka, Viléma Mrštíka či Stanislava Kostku Neumanna. Poté se dal větší prostor také poezii, jíž se ujal Jiří Wolker, známý svým dílem Těžká hodina, a Jaroslav Seifert. Pozdější události spojeny s první světovou válkou zaznamenal Jaroslav Hašek v satirickém románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Z období druhé světové války potom k hezkým vzpomínkám uniká například Karel Poláček v knize Bylo nás 5 či Eduard Bass v Cirkusu Humberto.

V tomto období zkrátka publikovalo mnoho velkých spisovatelů, o kterých se dodnes učí na středních školách. Rozhodně se jednalo o významná a nezapomenutelná léta české literatury. Proto je těžké je shrnout v pár odstavcích. Ale je krásné si je připomenout a s vděčností se k nim vracet. Zítra si tak můžete (opět) otevřít Babičku od Němcové.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku