Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Lampionové průvody i stínání husích hlav! Jak probíhají oslavy sv. Martina ve světě?

Info ikona
sv. Martin

Zatímco v našich končinách si na sv. Martina dopřáváme „pouze“ dozlatova upečenou husičku, v Belgii se konají lampionové průvody a ve Švýcarsku stínají husí hlavy. Jaké jsou další evropské zvyky, které se pojí s magickým datem 11. 11.?

Upečená husa, variace knedlíků, červené zelí a svatomartinské víno. Tak povětšinou vypadají české oslavy sv. Martina. V řadě evropských zemí však na sv. Martina probíhají velkolepé oslavy, které jsou spojeny s lampionovým průvodem nebo církevním procesím. 

RAKOUSKO

Na sv. Martina se nejvíce těší obyvatelé spolkové země Burgenland, kde je 11. listopad uznán jako den klidu, a tak mají volno nejen školáci, ale také veřejná správa nebo úřady. Pro všechny Rakušany ale platí, že si na sv. Martina dopřávají svatomartinskou husu, která se servíruje s červeným zelím a typickými rakouskými knedlíky. Zároveň v předvečer sv. Martina chodí děti v průvodu s lucerničkami, které si vyrobily ve škole, a zpívají tradiční písničky.

BELGIE

Pokud jste Belgičan, pak se oslavy sv. Martina odvíjí podle toho, v jaké oblasti žijete. Obzvláště děti v západních Flandrech si mohou pískat, neboť 11. listopadu dostávají malé dárečky od rodiny a přátel. Naopak děti ve Werviku chodí k sousedům a známým na koledu a zpívají tradiční písně Séngmarténg. Zároveň červené řepě vyřezávají obličej, a následně do ní vkládají svíčku. Tento zvyk je velmi podobný Halloweenu. Na závěr večera se všechny děti sejdou u ohně, do kterého vyřezanou řepu vhodí.

Mohlo by se vám líbit

Proč si na sv. Martina dopřáváme husu a víno?

Stoly se prohýbají, pečená husička voní domovem a na stole nechybí ani deci svatomartinského vína. Magické datum 11. 11. si doslova s chutí užíváme, ale málokdo zná samotnou legendu o sv. Martinovi.
marianne.cz

ESTONSKO

Po staletí byl svátek sv. Martina považován za nejdůležitější den estonského lidového kalendáře. V současné době je svátek populární především mezi mladými lidmi a obyvateli venkova, kteří dodržují tradice. V předvečer sv. Martina chodí děti v tmavém oblečení na svatomartinskou koledu, a to v doprovodu tmavě oděného muže Mardi-Vater (otec Martin). Pro celý průvod je charakteristické, že vydává hlasité zvuky, které mají do každého domu přinést dobrou sklizeň.

ITÁLIE

Pokud se na sv. Martina budete pohybovat v Itálii, rozhodně se můžete těšit na jednu dobrotu vedle druhé. Oslavy sv. Martina jsou totiž spojovány s ochutnáváním nového vína, debužírováním sušeného špeku a konzumováním pečených kaštanů. V Benátkách navíc připravují martinské sladkosti dolce di San Martino, tedy piškot politý čokoládou či cukrovou glazurou a dekorovaný cukrovým sypáním. Naopak v Palermu se pyšní dezertem ve tvaru větrníku, který je ochucené anýzem a fenyklovými semínky. Pravdou ale zůstává, že součástí oslav v Itálii je také církevní procesí, které je mnohdy doprovázeno hranými výjevy či lampionovým průvodem.

Info ikona
sv. Martin

ŠVÝCARSKO

V některých kantonech Švýcarska je na sv. Martina vyhlášen den volna, což znamená, že děti nemusí do školy a dospělí do práce. Zároveň na sv. Martina probíhají trhy, zábavy a v mnoha městech také zabíjačkové hody. Nejzajímavější tradici ovšem dodržuje městečko Sursee, kde mladíci se zavázanýma očima musí utnout hlavu zavěšené huse. Nutno podotknout, že poprvé byla tato tradice zaznamenána už v roce 1821. V dalších oblastech Švýcarska však dávají přednost konzervativnější zábavě, a tak se děti s lucernami z vydlabaných krmných řep vydávají do lampionového průvodu. 

SKANDINÁVIE

Ve Skandinávii rozhodně nečekejte bujaré oslavy sv. Martina. Dánové si vystačí s pečenou kachnou, kterou servírují už 10. listopadu. Naopak Švédové dávají přednost huse plněné jablky a sušenými švestkami, která je doplněná o zelí a brambory. Většina Norů svátek sv. Martina vůbec neslaví, případně si dopřejí vepřové maso. Omluvou je fakt, že v dobách minulých nebyla většina Skandinávců římsko-katolického vyznání. Není tedy divu, že se svatomartinské tradice po Skandinávii nerozšířily.  

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší svatomartinská husa je pomalu pečená. Zkuste tuhle

"Na svatého Martina nejlepší je husina; pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se přihostí," říká jedna z pranostik. Zkuste tu nejlepší husinu a červené zelí s brusinkami podle receptu Andrey Motlíkové, která nás pozvala do své kuchyně, kde je vždy otevřeno.
marianne.cz

Znáte legendu o sv. Martinovi?

Život sv. Martina můžeme klidně zhodnotit za „starověký sen“. Martin se údajně narodil na přelomu let 316 – 317, a to na území dnešního Maďarska. Už ve svých patnácti letech se stal vojákem a byl přeřazen do dnešní Francie. Právě tam během jedné mrazivé noci uviděl žebráka, kterému věnoval část svého vojenského pláště. I když by se mohlo zdát, že tímto dobrosrdečným činem příběh končí, opak je pravdou. V noci se totiž Martinovi zdál sen, ve kterém se mu zjevil Kristus. Toto vidění následně vedlo k tomu, že se Martin rozhodl svůj život zasvětit Bohu. Po opuštění vojenské gardy se z Martina stal poustevník. Žil z mála a svou skromnost potvrdil třeba i tím, že nechtěl přijmout biskupskou hodnost. Když se vyslanci snažili Martina najít, ukryl se před nimi mezi hejno hus. Husy se ale rozhodly, že Martina svým kejháním prozradí, a tak se Martin biskupské hodnosti neubránil a husy „podrazačky“ se zase neubránily pekáči a troubě.

Mohlo by se vám líbit

Červené, nebo bílé? Barva vína prozradí, jaký jste typ osobnosti

Ve víně nenaleznete jenom pravdu, ale také vaše vlastnosti.
marianne.cz
Zdroj článku