Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Oslňují Oslo aneb 5 věcí, které můžete zažít v norské metropoli

Info ikona
Oslo

Severní vítr rozhodně není krutý! Důkazem je hlavní město Norska, Oslo, které vás okouzlí moderní architekturou, skandinávským minimalismem, a především vůní sladké dobroty rosinboller.

Zatímco všichni vyrážíme na výlet do Berlína, Londýna nebo Barcelony, málokdo si pořídí letenky do Osla. Přitom norské hlavní město má všechno, co od moderní metropole vyžadujeme. Krásnou architekturu, která se přirozeně prolíná s přírodou, historické jádro bez pouličních prodavačů i nespočet gastronomicky zajímavých podniků, díky kterým člověk pochopí, proč se Norové řadí k nejšťastnějším národům světa. S rosinbollerem nebo skořicovým šnekem v ruce je totiž každý den o špetku spokojenější.

Sepsali jsme proto pět tipů místa, která nevynechat při vaší cestě do Osla.

1. Aker Brygge

Ať už vyrazíte do Norska v létě nebo v zimě, určitě zavítejte do čtvrti s názvem Aker Brygge. Dlouhé molo podél moře, stánky se zmrzlinou a živá atmosféra ve vás vzbudí pocit, že se právě procházíte po středomořském městečku. Tento pocit umocňuje také fakt, že v letních měsících Norové využívají přilehlá mola jako „plovárnu“, a skáčou do vody s takovou chutí, až to skoro vypadá, že teplota Severního moře dosahuje třiceti stupňů. Holt, Norové v sobě bojovné vikingy nezapřou. Pokud tedy nejste Wim Hof, namísto koupaček si raději dopřejte lahodnou zmrzlinu softis s kakaovým posypkem, která se vám bude dokonale rozplývat po jazyku.

2. Oslo Opera House

Pokud existuje jedno místo, které při návštěvě Osla musíte navštívit, pak je to Oslo Opera House. Záměrem norských architektů bylo vytvořit budovu, která bude připomínat ledovou kru, potápějící se do fjordu. A nutno podotknout, že záměr se vydařil na jedničku. Navíc, na Operu se nemusíte jenom dívat, ale dokonce se „po ní“ můžete projít. Zkosením ploch střechy směrem k vodě je dosaženo propojení okolní krajiny s vodní hladinou, a tak se po střeše denně prochází nejen turisté, ale také norské rodiny, které jsou na operu právem hrdé.

Když už budete u Opery, vydejte se také do nedaleké moderní čtvrti Sørengautstikkeren. Domníváme se, že jde o dokonalou ukázku toho, jak by moderní architektura měla vypadat. Vkusné, nadčasové, a přitom zapadají do okolní krajiny.

3. Damstredet a Telthusbakken

Chybí vám v Oslu typicky barevné domečky? Pak si do Google Maps zadejte názvy dvou ulic – Damstredet a Telthusbakken. Jakmile dojdete k těmto ulicím, vrátíte se v čase o dvě stě let dozadu. Dřevěné domky, které vynikají žlutou, červenou nebo zelenou barvou, připomínají typický norský venkov a jsou důkazem toho, že Norové se barev rozhodně nebojí. Při procházce těmito ulicemi nikam nepospíchejte, pouze si plnými doušky užívejte místní atmosféry. Klid v duši!

4. Kavárny

Ruku na srdce, Oslo není prošpikované jednou skandinávskou kavárnou vedle druhé. Pokud tedy žijete v jakémkoliv větším českém městě, pak budete překvapeni, že v Oslu není tolik kvalitních kaváren jako ve vaší domovině. Na druhou stranu platí, že kdo hledá, ten najde. Takže i v Oslu narazíte na několik fajn podniků, ve kterých dostanete lahodné espresso či ještě lepší zákusek. Určitě nevynechejte návštěvu podniku Tim Wendelboe, kavárnu Java nebo Mocca. Skvělou kávu dostanete také v Supreme Roastworks nebo Pacal Kafebar. Sázkou na jistotu je také kavárenský řetězec Kaffebrenneriet.

5. Parky

Oslo si zamilují všichni, kteří milují ruch velkoměsta, a zároveň touží po klidu přírody. Na každém rohu totiž narazíte na městský park nebo zelené prostranství. Zkuste si po vzoru Norů vzít kávu do kelímku a sendvič do ruky, a vyrazte na oběd do přírody. Příjemnou atmosféru zažijete ve Slottsparken, parku, který obklopuje Královský palác v Oslu. Norové ale nedají dopustit ani na Middelalderparken, Studenterlunden Park nebo Ekebergsletta.