Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Pište jako profík aneb 4 tipy pro lepší psaní e-mailů i povídek

Info ikona
Psaní

Chtěli byste umět psát skvostné e-maily, nebo krátké povídky, ale múza k vám stále nepřichází? Psaní je mnohdy idealizovaným řemeslem, které se ale zpravidla musí takříkajíc vysedět. Pár tipů ohledně lepšího psaní vám ale můžeme prozradit už teď.

Veronika Lechnerová | 29. 08. 2022

Zahoďte stud a odblokujte kreativitu

Jednou z nejčastějších zábran, kvůli které se lidé často vyhýbají psaní, je strach. Nejedna duše za počítačem se potýká s nejistotou při psaní e-mailů, dopisů nebo povídek, a to jenom proto, že má strach, že se ztrapní. Tohle je něco, čeho se musíte co nejdříve zbavit. Strach je totiž největším nepřítelem kreativity. Proto začněte se psaním zvolna a nespěchejte na sebe.

Popusťte uzdu fantazii a pište, jako by se nikdo nedíval. A teprve až nastane chvíle, kdy se rozhodnete svou práci ukázat někomu dalšímu, ji dejte přečíst třeba kolegovi nebo kamarádovi. Dříve nebo později vás překročení této hranice čeká, tak na ni buďte připraveni.

Mohlo by se vám líbit

Zpátky k tužce aneb Moderní kaligrafie jako koníček

Psaní rukou je v běžném životě už roky na ústupu, o to větší prostor ale získává jako koníček v podobě moderní kaligrafie. Jak se naučit takzvaně krasopsát, co je k tomu potřeba a ke komu zajít na kurz?
marianne.cz

Chcete lépe psát? Tak pište!

Cvičení dělá mistra a v oblasti psaní to platí dvojnásob. Pokud napíšete během dne sotva dva e-maily, nemáte příliš mnoho šancí se vypsat. Podobně je to s povídkami či krátkými příběhy. Musíte si sami pro sebe stanovit malá cvičení, která vám pomohou se ve psaní zdokonalovat. Hrajte si se slovy, studujte slovosled, vyzkoušejte různá přirovnání a také si vyzkoušejte různou „tóninu“ psaní.

Jednoduchým cvičením může být například změna úhlu pohledu a to tak, že napíšete e-mail se stejným poselstvím, jen napoprvé bude určený kamarádovi a napodruhé třeba babičce. Změní se forma obsahu? Rozhodně ano, a vy si tak vyzkoušíte psaní pro různé publikum. Podobně můžete trénovat i povídky, kdy si jedno odpoledne vyzkoušíte napsat horor a jindy zase dětskou říkanku.

Pořiďte si zápisník na nápady

Kolikrát se vám stalo, že jste zasedli k počítači a chtěli jste z hlavy vydolovat ten úžasný nápad, který vám přišel na mysl o den dříve? Jenže vy jste si ho nezapsali, a tak marně pátráte ve své mozkovně po další inspiraci, která ale bohužel nepřichází. Přesně pro tyto účely si pořiďte zápisník na nápady a mějte ho neustále při sobě. Někdy vás zaskočí múza těsně před spánkem, jindy na vás vybafne v tramvaji. V každém případě si i sebemenší nápad heslovitě zapište. Nikdy nevíte, kdy z něj rozvinete delší příběh, nebo něco jiného.

Info ikona
Psaní

Vzdělávejte se

Myslíte to se psaním vážně a cítíte, že by vám prospělo prohloubit si znalosti? Pak se v této oblasti začněte vzdělávat. Přestože nejlepší praxí je bezesporu psaní, teoretická opora se vám během života jistě neztratí. Jednou z možností, jak se v oblasti psaní vzdělávat, jsou kurzy. Mezi vyhlášené patří například různá školení a workshopy od René Nekudy. Ten se specializuje na tvůrčí psaní počínaje povídkami a konče knihami. Během kurzů získáte představu o tom, jak nastartovat kreativitu i jak postupovat při budování delšího příběhu.

Mohlo by se vám líbit

Úleva od úzkosti i trénink vděčnosti! Pádné důvody, proč si vést deník

Zatímco v dětství jsme v ruce svírali deník, do kterého jsme si psali svá největší tajemství, v dospělosti držíme v ruce maximálně tak mobilní telefon. Skoro jako bychom zapomněli, jak je příjemné, když se z všemožných emocí i problémů můžeme vypsat!
marianne.cz
Zdroj článku