Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Po stopách hollywoodských filmů, které se natáčely v České republice

Stalo se vám někdy, že jste se zaujetím sledovali zahraniční snímek a vtom na vás vykouklo povědomé město nebo kulturní památka? České republice se po právu přezdívá „ráj zahraničních filmařů“ a my vám přinášíme nejznámější filmové lokace v Česku, které se objevily v hollywoodských snímcích.

Zahraniční filmaři si Českou republiku oblíbili hned po sametové revoluci. A tak se krásy naší vlasti ocitly ve filmech jako Nesnesitelná lehkost bytí, Mission: Impossible nebo Proces. Opravdový „nával“ zahraničních filmových štábů ale přišel až po roce 2000. Jenom si vzpomeňme na snímky jako Hannibal, Česká spojka, Eurotrip, Iluzionista, Mladá Indiana Jones, Příběh rytíře nebo Wanted. Nutno dodat, že filmaři si Českou republiku nevybírají jenom kvůli jejím krásám, ale také díky profesionálním filmovým ateliérům, zkušeným kaskadérům a celkovému zázemí. Navíc se zdá, že zájem o natáčení v srdci Evropy pokračuje i po covidové pauze. Podle webu Forbes tvořil v roce 2022 obrat zahraničních projektů 11,25 miliardy korun, tedy 73 % obratu audiovizuálního průmyslu. A to už je celkem zajímavé číslo, nemyslíte?

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte z fotografií české pohádkové hrady a zámky?

Hrady a zámky jsou skvělé na letní výlety. Co takhle se vydat po stopách těch, které vaše děti mají spojené i s jejich oblíbenými pohádkami? Kdo by se také nechtěl podívat tam, kde se natáčely Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna nebo seriál Arabela. Předtím, než na některý z těchto hradů či zámků vyrazíte, si otestujte, jak dobře je znáte.
marianne.cz

Výlet po filmových místech

I když by se mohlo zdát, že zahraniční štáby natáčí pouze v našem hlavním městě, opak je pravdou. Mnoho amerických, britských nebo německých filmů naopak našlo své kulisy v menších českých městech, která mají své jedinečné genius loci. Pokud tedy hledáte inspiraci na zajímavý prázdninový výlet, vydejte se s námi po stopách zahraničních filmařů. A vězte, že okolí filmových kulis je povětšinou prošpikováno i dalšími zajímavými místy.

Do Prahy za netflixovým trhákem Vyproštění 2

Pokud rádi sledujete novinky na streamovací platformě Netflix, pak vám zřejmě neutekl nový akční snímek Vyproštění 2 s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli. Téměř celý snímek se natáčel v České republice, vyjma několika záběrů z Vídně. Zdá se, že režisér Sam Hargrave si Česko skutečně zamiloval, což potvrdil také při slavnostní premiéře v Praze v červnu letošního roku: „Je skvělé být zpátky v Česku,” uvedl na začátek. Na otázku, co pro něj bylo během natáčení v Česku nejcennější, odpověděl rozhodně, že lidé. „Velká poklona celému štábu. Ve filmu se odehrává například akční scéna trvající celých 21 minut ve vězení! Byla opravdu velmi náročná, a to ve všech ohledech. Ale díky celému štábu, jejich nasazení, ale hlavně nadšení a odhodlání odvést tu nejlepší práci, jsme to zvládli. Točil jsem na hodně místech po celém světě, ale musím říct, že Česká republika byla jedním z těch nejlepších,“ pochválil své české kolegy a zároveň věnoval speciální potlesk místním kaskadérům. „Praha a Česká republika jsou velmi krásné. Už teď vím, že se sem brzy vrátím,” dodal. 

Mohlo by se vám líbit

8 měst, do nichž se zamilujete díky filmům

Existuje spousta filmů, u nichž místo, kde se odehrávají, vůbec není to hlavní a ani si u nich nevšimneme, že se třeba natáčely v některé světové metropoli. Pak jsou tu ale filmy, které nám zkrátka učarovaly už jen kvůli své lokaci, a to je právě těchto osm snímků. Díky nimž totiž chceme vyrazit na cesty hned teď.
marianne.cz

Do Žatce s Králíčkem Jojo

Žatec, ani ne dvacetitisícové městečko na severozápadě Česka, se postupem času stalo žádanou lokací pro štáby z tuzemska i zahraničí. Poměrně nedávno se proměnil v dějiště černé komedie Králíček Jojo, která sarkasticky reflektuje události druhé světové války. V roce 2020 si kromě jiných ocenění odnesla dokonce i sošku Oscara. Snímek z dílny novozélandského režiséra jménem Taika Waititi se natáčel především v Žatci a Úštěku, některé záběry také v Praze. Žatec byl shodou okolností hraničním městem třetí říše a koncem války město sloužilo jako lazaret a skrýš pro prchající vojáky Wehrmachtu, tudíž výběr pro Králíčka Jojo není úplně nahodilý.

Pokud do Žatce dorazíte, můžete si projít hned několik míst v centru města jako například Chelčického náměstí nebo Alšovu ulici, které se ve filmových scénách dají snadno identifikovat. V areálu Galerie Sladovna naleznete dokonce celou výstavu s výmluvným názvem Žatec ve filmu, která podrobně představuje, jak si filmaři městečko oblíbili. Výlet do Žatce můžete jednoduše spojit třeba s dovolenou v Krušných horách, které jsou vzdáleny zhruba 50 kilometrů. Ubytovat se můžete třeba v luxusním hotelu Radium Palace s lázeňským centrem a procedurami, který objevíte na portálu travelking.cz. V okolí Krušných hor nezapomeňte navštívit Klínovec, Boží vyhlídku nebo Mýtickou krušnohorskou stezku. 

Na karlovarskou kolonádu za agentem 007

Karlovy Vary se pyšní především tím, že jsou nejnavštěvovanějším českým lázeňským městem a dějištěm mezinárodního filmového festivalu. Kromě toho jsou však i oblíbenou filmovou lokací, jak potvrzuje třeba úspěšná bondovka z roku 2006 Casino Royale s Danielem Craigem a Evou Green. Svou roli jakožto Hotel Splendide tu ztvárnil především historický Grandhotel Pupp, který je mimo jiné díky překrásné výzdobě chráněn jako kulturní památka ČR. Zajímavostí je, že natáčení bondovky v interiéru i exteriéru hotelu probíhalo za plného provozu. Kromě Grandhotelu můžete ve filmu identifikovat také Mlýnskou kolonádu nebo Císařské lázně

Přestože se film natáčel na řadě míst po světě jako třeba Miami, Benátky nebo Madagaskar, velká část natáčení probíhala právě na českém území. Při návštěvě Varů nebude problém si zajet třeba na nedaleký hrad Loket, který se ve filmu proměnil v balkánskou Černou Horu. Pokud si chcete užít lázeňskou atmosféru, můžete se ubytovat v luxusním Boutique Hotelu Corso s wellness, který najdete na Travelking. Za zmínku stojí také glampingové ubytování s názvem Bohem zapomenuté místo, které se nachází 25 km od Karlových Varů. 

Po stopách hollywoodských filmů natáčených v Česku
Mohlo by se vám líbit

České sklo na hollywoodském plátně: Prohlédněte si skleněné kousky, které miluje i Barbie

Do kin vstupuje očekávaný snímek Barbie a s ním také české sklo z Křišťálového údolí. Jak se růžový džbán s hobnailovým dekorem dostal až do Hollywoodu?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Zábava
Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?