Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Sebevědomí jako základ pro úspěšný a šťastný život: Zjistěte, jak ho máte vysoké

Placeholder image

Zdravé sebevědomí je základem úspěchu. Hranice mezi tím, kdy se jedná o zdravé sebevědomí a kdy je sebevědomí příliš vysoké, či nízké, je ale poměrně tenká. Zjistěte, jak jste na tom se sebevědomím vy.

Tereza Čaladi | 24. 03. 2023

Nejspíš jste už také někdy v životě slyšeli radu, že byste si měli věřit a vážit si sami sebe a že dokud se nebudete mít dostatečně rádi, nemůžete to čekat ani od ostatních. A něco pravdy na tom je. Co přesně to ale znamená v reálném životě? V zásadě platí, že vysoké sebevědomí je životně důležité pro úspěšný a šťastný život.

Proč je důležité mít vysoké sebevědomí

Vysoké sebevědomí je stav mysli, který vám umožňuje vážit si svých silných stránek, dokázat zpochybnit své slabé stránky a cítit se dobře ze sebe a ze svého života. Podle Americké psychologické asociace je vysoké sebevědomí klíčem k dobrému duševnímu zdraví a pohodě.

Lidé se zdravým sebevědomím si totiž váží sami sebe a jsou si jisti svým místem ve světě. Nenechají se tak druhými jen tak shodit či zpochybnit, ale zároveň si jsou vědomi toho, že mohou udělat chybu a že i ostatní mají špatné dny. Výtky si tak neberou osobně.

Vysoké sebevědomí versus arogance

Zdravé vysoké sebevědomí ovšem neznamená aroganci. Arogantní či narcistický člověk se zaměřuje především na sebe, považuje se za důležitějšího nebo hodnotnějšího než ostatní a často ani nepřemýšlí o tom, jak jeho činy ovlivňují jeho okolí. Navíc to, co vypadá jako "příliš velké sebevědomí“, je obvykle ve skutečnosti jeho opakem. I když se tak může zdát, že narcisté mají vysoké sebevědomí, studie ukazují, že grandiózní přesvědčení o sobě často spíše maskuje špatný sebeobraz, pocity studu a sebeřízený hněv skrývající se pod ním.

Problém nízkého sebevědomí

Příliš vysoké sebevědomí, nebo jeho předstírání, tedy rozhodně není dobré, ale to platí i o výkyvu na druhou stranu. Mnoho lidí si totiž nevěří dostatečně. Tito jedinci mají větší problém zvládat nepříznivé události a negativní soudy nebo nálady druhých, které mohou být nasměrovány na ně. Snadno tak o sobě začnou pochybovat, obviňovat se, pociťovat beznaděj a hledat chybu u sebe. Malé věci se tak pro ně stávají většími problémy. Což následně vede k tomu, že se snadněji usadí v negativních pocitech o sobě samém.

To potom může vést k mnoha problémů v oblasti duševního zdraví. Výzkum prokazuje zejména silnou souvislost nízkého sebevědomí z depresí, kterou může u člověka vyvolat.

Co ovlivňuje, jak sebevědomě se cítíte

Ať už vám v testu vyjde jakkoliv vysoké sebevědomí, je nutné mít na paměti, že se může kdykoliv změnit. Stejně jako cokoliv v životě, i váš sebeobraz je náchylný k růstu a výkyvům. Je to totiž něco, co se neustále vyvíjí a co ovlivňují vnější okolnosti. Mezi ně patří výchova a to, jak jsou během dospívání oceňovány vaše potřeby, myšlenky, pocity a nápady. Dále hraje roli váš osobní pohled, vrstevníci, přátelé i vaše vzory. Velký vliv zde mají i klíčové životní události, i ty nepříznivé, jako je například rozvod, zkušenost s šikanou či rasismem a podobně. Ale ovlivnit vás mohou i menší věci jako vaše nálada, u žen den cyklu, nebo jednoduše každodenní starosti a radosti.

Hezké na tom je, že to je něco, co máte ve vlastních rukou a co můžete změnit, když na sobě budete pracovat. Na získání zdravého sebevědomí není nikdy pozdě a možná ho budete muset čas od času obnovovat. Takový je ale už život.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku