Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Proč cítíme „motýly v břiše“, když se zamilujeme? A jsou znakem opravdové lásky?

Když se člověk zamiluje, pociťuje v žaludku jakési příjemné chvění plynoucí ze vzrušení a nervozity. A není se čemu divit, možná potkal svou drahou polovičku. Ačkoliv je pocit „motýlů v břiše“ jistým znamením, jak se ohledně toho druhého cítíte, má své fyziologické vysvětlení. Vědci objasňují, co přesně znamená a kdy na něj dát.

Tereza Čaladi | 11. 07. 2023

Jen si to představte. Jdete na první schůzku. Tam už stojí váš budoucí potenciální partner. Vypadá tak, jak jste si ho představovali a v tu chvíli začínají motýlci poletovat. Když se spolu začnete bavit, je to ještě lepší. A vy máte pocit, že vzhledem k tomu, že cítíte „motýlky v břiše“ tak rychle, tento může být skutečně ten pravý! Není to ale tak jednoduché.

Věda za „motýly v břiše“

Co vlastně způsobuje to chvění v žaludku? Existuje hned několik vysvětlení.

Spouští je nával dopaminu

Dopamin, který je známý jako „hormon štěstí“, způsobuje, že se cítíte dobře, motivovaní a z něčeho nadšení. Podle Cleveland Clinic se uvolňuje, když se věnujete příjemným činnostem, kam může spadat i trávení času s vaším potenciálním partnerem.

Pomáhají vám přežít smršť štěstí

Hormon štěstí“ souvisí se zvýšenou hladinou norepinefrinu v centrálním nervovém systému vašeho těla, který je uvolňován v reakci na stres. Podle výzkumu zveřejněného v odborném magazínu o biologické vědě ale může být spojen i s romantickou přitažlivostí. I v tomto případě se totiž vaše srdeční frekvence zrychlí, cítíte se bdělejší a energičtější a můžete dokonce ztratit chuť k jídlu. To jsou vlastnosti, které souvisí nejenom se stresem, ale podle studie  Philosophical Transactions  i s romantickou láskou.

Proč se ale cítíte stejně, jako když jste ve stresu, když potkáte svého potenciálního partnera? Tyto fyziologické změny vám mají podle Cleveland Clinic pomoci přežít to, jak jste z potencionálního partnera „paf“, abyste zůstali při smyslech a stále na něj mohli zapůsobit.

Souvisí s intuicí

V angličtině se neříká nadarmo „go with your gut“, což v doslovném překladu znamená „řiď se svým střevem“, ale je tím myšleno „následuj svou intuici“. Podle licencovaného klinického psychologa, Alexanra H. Salomona, existuje mezi mozkem a vnitřnostmi hluboké spojení, jak řekl serveru Shape. Podle něj se dokonce říká, že trávicí systém má svůj vlastní nervový systém nazývaný enterický nervový systém (ENS), kterému se přezdívá „druhý mozek těla“. ENS je propojena s vaším skutečným mozkem prostřednictvím nervových drah a sdílí stejné neurotransmitery (včetně dopaminu), aby komunikovala a následně kontrolovala trávení. Díky této přímé komunikační linii mohou stres a další, i ty příjemné, emoce spojené s vzrušením ovlivnit pocit ve vašich střevech a vy tak „cítíte motýlky“.

Mohlo by se vám líbit

Kolikrát za život se zamilujete a jak se to liší u mužů a žen

Z romantických filmů téměř vždy vyplývá, že to jsou ženy, kdo touží po lásce a že se zamilovávají daleko snadněji a častěji. Realita je ovšem jiná. Potvrzují to studie.
marianne.cz

Jsou znakem pravé lásky?

Je důležité si uvědomit, že toto chvění v žaludku nesignalizuje, že se jedná o věčnou lásku. Neznamená to, že to tak nemusí být, ale „motýli v břiše“ jsou spojeni spíše s nervozitou a nadšením z dané situace. Láska se časem buduje na základě péče, respektu a intimity. Motýlci časem mohou vymizet, pak se mohou znovu objevit. U někoho jsou hned od prvního pohledu, u někoho jiného vznikají časem, další člověk může mít úplně jiný jazyk lásky. V každém případě, pokud je máte, užijte si je.

Mohlo by se vám líbit

Někdo jiný, ale vlastně pořád stejný: Jak první láska ovlivňuje “váš typ“ partnerů

Dejte si ruku na srdce a zamyslete se, kolik toho má váš současný partner společného s vaší první láskou. Nebo si celkově udělejte inventuru vašich bývalých. Pokud si jsou až podezřele podobní, má to své vysvětlení.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Životní styl
Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Zábava
Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy