Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Vánoce bez pravopisných chyb aneb Píšete správně vánoční přání?

Info ikona
Přání

Píše se vánoční, nebo Vánoční? Těšíme se na Štědrý den, nebo štědrý den? A jak je to s tím novým rokem? To všechno jsou otázky, se kterými se mnozí z nás během Vánoc potýkají. Pojďme na ně jednou provždy najít správnou odpověď!

„Přejeme vám příjemné prožití Vánočních svátků, hodně dárků od ježíška, a především všechno nejlepší do Nového roku.“ Na první pohled milé vánoční přání, na druhý pohled hotový prohřešek proti českému pravopisu. Chápeme, že chybka může občas uletět, avšak jsou slova, jejichž psanou podobu bychom rozhodně měli znát. Pojďme se podívat na ty nejvážnější pravopisné chyby, které jsme schopni napáchat během vánočních dnů.

Mohlo by se vám líbit

vánoce vs. Vánoce

Asi nejzásadnější chyba, které se můžete dopustit. Pravda, ještě před několika lety se mělo za to, že Vánoce v obecné rovině se píšou s malým písmenem a naopak velké písmeno značilo jeden konkrétní den v roce, tedy 24. prosince. Jenže i čeština se posouvá, a od roku 1993, kdy proběhla poslední pravopisná reforma, lze psát Vánoce pouze s velkým písmenem.

vánoční vs. Vánoční

Nevíme, kde se tento hřích zrodil, ale slovo vánoční je přídavné jméno, které jednoznačně musíme psát s malým písmenem.

štědrý den vs. Štědrý den

U Štědrého dne je to stejné jako u Vánoc. Jednoduše platí, že toto slovo píšeme pouze s velkým písmenem. Zároveň přídavné jméno štědrovečerní píšeme s písmenem malým.

Info ikona
Vánoční přání

ježíšek vs. Ježíšek

O trošku složitější je to s psaním slova J/ježíšek, neboť v tomto případě je důležité dbát na kontext. Jakmile napíšeme Ježíšek, máme tím na mysli buď malého Ježíše, nebo konkrétní den v roce. Naopak ježíšek s malým písmenem píšeme tehdy, když mluvíme o vánoční nadílce.

silvestr vs. Silvestr

Hned po Vánocích přichází další gramatická zápletka, kterou je bezesporu oslava posledního dne roku. „Oslava Silvestra“ s velkým písmenem značí, že jdeme oslavovat svátek muže, který se jmenuje Silvestr. Pokud si ale jdeme užívat veselí spojené s posledním dnem v roce, pak zákonitě musíme napsat „oslava silvestra“. 

nový rok vs. Nový rok

Jakmile se probudíme po bujaré oslavě silvestra, už je Nový rok (nebo snad nový rok?). Jak se to vezme! Pokud hovoříme o 1. lednu, pak musíme napsat Nový rok, neboť jde o konkrétní den v roce. V obecné rovině ale platí, že mluvíme o novém roce s malým písmenem. To znamená, že „všechno nejlepší do nového roku“ píšeme  vždy s malým písmenem. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku