Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Vývoj Disney princezen: od chudinek, co potřebovaly zachránit, po silné a nezávislé ženy

Pohádky od Disney provází a ovlivňují celou řadu dětských životů již téměř jedno století. A stejně jako se mění genderová pravidla ve společnosti, tak se inovují i v pohádkách. Zde se to projevuje zejména u hlavních postav, což jsou v tomto případě především princezny. Jak tento vývoj vypadal a kde jsou Disney příběhy dnes?

Tereza Čaladi | 25. 11. 2022

Původní princezny byly primárně pasivní, něžné, nenápadné, spadaly do konvenčních standardů krásy a čekaly, až je někdo přijde zachránit. Do této klasické éry, která trvala od roku 1937 do 1959, patří Sněhurka a Popelka, které mimo jiné uklízely druhým, ale také Šípková Růženka, která je snad nejvíce upozaděnou princeznou ze všech. Na obrazovce je pouhých 18 minut. Jistě, tři čtvrtiny filmu spí. Ale i tak, příběh je spíše o princi, který ji vysvobodí svým polibkem.

Dále se jednalo o vlnu princezen, které byly zvědavé na svět, spíše než aby dělaly domácí práce. Byly tak tedy trochu rebelkami. Patří sem Ariel, která si jde za svým a rozhodne se pro život na souši. Zádrhel je v tom, že to dělá kvůli princi Ericovi. Dále sem spadá Belle z pohádky Kráska a zvíře, u které je kladený důraz spíše na její inteligenci a lásku ke knihám než její vzhled. Navíc ona je tou, kdo zachrání svého tatínka. Zároveň se zamiluje do Zvířete“ kvůli tomu, jaký je, ne z toho důvodu, jak vypadá. Stane se tak ale poté, co ji vězní ve svém zámku, a tento příběh tak trochu připomíná stockholmský syndrom. Pak sem spadá Jasmína z Aladina a Pocahontas, které rovněž mají poněkud překvapivý románek, jelikož se zamilují do někoho mimo jejich škálu předvybraných partnerů a k tomu jsou velmi svobodomyslné. Jedná se přitom o první princezny jiné barvy pleti než bílé, což byl pro Disney velmi revoluční krok. Ačkoliv se v tomto období (1989-1995) udály obrovské inovace, filmy se stále soustředí zejména na milostné příběhy. Už ne tolik v tom smyslu, že hlavní hrdinky potřebují zachránit, ale spíše v tom, že by vztah měl být z lásky. Jediný problém tady je, že jsou tyto princezny ochotné udělat pro lásku příliš mnoho, jako obětovat svůj život, viz Ariel.

Mohlo by se vám líbit

Kosmetické produkty, které spolu mohou využívat matky a dcery

Během kosmetiky je spoustu času na tlachání, a tak se můžete hezkým způsobem sblížit se svým mini já. My pro vás vybrali 6 kosmetických přípravků, které jsou vhodné pro obě z vás.
marianne.cz

Zlomová byla role Mulan, ačkoliv neměla přímo královskou krev. Nenáviděla šaty, make-up a myšlenku domluveného manželství. Nakonec se stala válečnicí, která zachránila celou Čínu, čímž si získala respekt mužů i žen, kteří nad jejím vzpíráním se tradičním genderovým rolím nejprve kroutili očima.

Pohádky po roce 2000 se pak už soustředí vyloženě na silné a nezávislé ženy. Jedná se tak o nejnovější a nejrovnoprávnější éru Disney. Patří sem Tiana z pohádky Princezna a žabák, která musí tvrdě pracovat, aby si splnila svůj sen. Reálně tak ukazuje, jak funguje svět. Přitom odmítá nápadníky, kteří by ji sice finančně zajistili, ale už by to znamenalo, že by neměla takový život, jaký chce. Jediné, v čem má tato pohádka klasický nádech, je, že políbí žábu, která je princem. Poté vznikla pohádka Na vlásku s Locikou, která si jde také za svými sny. Následovaná Ledovým královstvím, což je první pohádka, kde se klade větší důraz na sesterskou lásku než tu romantickou. Navíc jsou zde i narážky na nelogické uvažování v původních pohádkách, a sice když Elza vysvětluje Anně, že si nemůže vzít někoho, koho zná pouhý den. Poté již následovaly pohádky, kde partnerské vztahy nehrály roli a kde jsou princezny samy hlavními hrdinkami, které zachraňují druhé. Což se týká Meridy alias Rebelky a Odvážné Vaiany.

Od svého založení v roce 1923 tak učinila společnost Disney obrovské pokroky a to nejen v oblasti zobrazování princezen, ale celkově v komplexnějším vykreslování reality. Jeden z jejích posledních krátkých filmů, Reflect, se soustředí na baletku, která trpí tělesnou dysmorfií, neboli pocitem tělesné nedokonalosti. Ukazuje tak příběh Biancy, která je nešťastná z toho, že není vysoká a hubená jako ostatní baletky. Film je o hledání sebevědomí a ukazuje cestu, jak se cítit dobře ve svém vlastním těle. Nyní je dostupný na Disney+.

A jak znáte celkově Disney pohádky? To zjistěte v našem kvízu!

Mohlo by se vám líbit

10 animovaných pohádek z vašeho dětství, které budou bavit i vaše ratolesti

Mickey Mouse, Pepek námořník či Medvídek Pú. Zavzpomínejte si s vašimi potomky na pohádky, které jste měli rádi vy jako malí!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Móda
Romantický trend fairy core ovládne léto 2024: Přenese vás do dětství, ale nosit ho můžete i do práce

Romantický trend fairy core ovládne léto 2024: Přenese vás do dětství, ale nosit ho můžete i do práce

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch