Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Okrasná kapusta: Ozdoba zahrad do časů mrazivých

Info ikona
Zahrada: Okrasná kapusta

Představte si zahradu jako plesový sál. Která z tanečnic se stane nádhernou dámou, co zazáří ve chvíli, kdy její sokyně odkvetou? Odpověď je nasnadě: kapusta! Tedy ta okrasná.

Jana Kantorová | 18. 03. 2023

TEXT: PAVLA KÖPPLOVÁ  

Ani mráz ji nezlomí! Zatímco v létě působí okrasná kapusta na záhoně nenápadně, s příchodem chladných dní se vše mění. Listy s jemně kudrnatými okraji se nejrychleji vybarví teplotou pod bodem mrazu. Úžasná zimní dekorace.  

Nenechte se mýlit – to, co se všem na okrasných kapustách líbí nejvíce, nejsou květy, ale růžice barevných listů. A jak je vlastně možné, že se ony kapusty vybarvují až „skrze zimu“? Viníkem je stres, který v rostlině vyvolají nízké teploty. Zelené barvivo (chlorofyl) se totiž v tu chvíli začne měnit na barvivo červené – antokyan. V symfonii barevných odstínů, kterou listy okrasných kapust v tu chvíli rozehrají, opravdu nechybí ani divoké motivy – od modrofialové přes krémovou, bílou, lososovou, karmínovou. Tvrdí se, že zmíněné zdobné kapusty pocházejí z Japonska. Tam se barev nebojí a dík tomu si dnes lze i u nás k této rostlině vybrat odstíny růžové, nachové či červené. K nejoblíbenějším a vůči nízkým teplotám nejodolnějším variantám patří hybridy pojmenované Peacock

Galerie: Okrasná kapusta

Na talíř? Proč ne! 

Okrasnou kapustou se člověk nejen pokochá, ale také si na ní pochutná. Její listy sice nejsou tak křehké jako zeleninové košťáloviny a při vaření potřebují delší tepelnou úpravu, ale jsou velice zdravé. Proč? Kromě vitaminů C, E, B a beta karotenu obsahují dále železo, zinek, draslík, selen a též vlákninu, která příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru a pročišťuje organismus. Kapustová krasavice se dá též dusit, péct, smažit, blanšírovat... a zasytí stejně jako její běžná, klasická kolegyně. 

Mohlo by se vám líbit

Dobře utajená, barvami a fantazií hýřící zahrada

Tahle zelená oáza nenechá nikoho na pochybách, že ji stvořily šikovné ruce mistra zahradníka. Neapolská žluť, zlatý okr, ticián a rumělka utekly malířovi z palety a vpily se do listů vlajících ve větvích i těch, které vítr už dávno očesal a nakupil v trávníku a na pěšinách.
marianne.cz

V koloběhu roku 

Zelenina to není na pěstování náročná, ať jde o péči i finance. Není ale na místě se nechat sněním o zimní pohádkové zahradě kolébat dlouho, je třeba jednat, začít vysévat co nejdřív. Nejlépe během února, kdy se semena kapusty vysejí do misky doma za oknem či do vyhřátého skleníku. Semena začnou klíčit během 10 dnů, čas přesadit mladé rostliny ven nastává v dubnu. Druhý výsev je ideální v červnu a červenci. Kdo by čekal do srpna, může být nemile překvapen! Rostliny totiž nemusí stačit vytvořit dostatek plně vybarvených listů.

Kapusta má ráda slunné místo, pravidelné zalévání a přihnojování. Jak velká se urodí, to záleží na tom, kolik prostoru se jí dopřeje. Toužíte po malých exemplářích? Zasaďte ji do truhlíku. Ovšem zahradník, který se chce v umění rozmáchnout, musí kapustě nechat v záhonech dost místa, nejméně 30 cm ve sponu. A třeba umístěním vedle rajčat se fešácká rostlina ochrání před škůdci. Vzrostlé okrasné kapusty se pak dají na podzim i koupit v zahradnictví. Ideální je kombinace s okrasným zelím. Zelí má listy hladké, kapusta zkadeřené, což v zahradě znavené a pohlcené mrazivou zimou hezky vynikne.  

Mohlo by se vám líbit

Vesnická zahrada, která poskytuje krásné chvíle s vůní historie

O tom, že zítřky mohou být tím krásnější, čím víc si vezmou z dob dávno minulých vás přesvědčí domov se zahradou Hany Sedlákové ve vesnici Sivice nedaleko Brna.
marianne.cz
Zdroj článku