Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Alzheimerova choroba děsí snad každého. Otestujte, zda máte mít důvod k obavám

Info ikona
žena

Na dnešní den připadá Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Počet pacientů v České republice se odhaduje až na 200 tisíc, potvrzena diagnózou je ale pouze třetina. Přitom když nemoc zachytíte v rané fázi, můžete ji výrazně zpomalit. Otestovat se můžete navíc i doma.

Tereza Čaladi | 21. 09. 2023

Alzheimerova choroba je onemocněním, které se rozvíjí postupně během několika let. Může se jednat i o desítky roků. Člověk nejprve začne zapomínat častěji klasické věci, jako například to, kam dal klíče od auta, jak se jmenuje ten známý, kterého dlouho neviděl, nebo že měl mít odpoledne schůzku. „Problematické je, že mohou být první příznaky Alzheimerovy choroby přikládány nadměrnému stresu, únavě nebo považovány za důsledek vyššího věku,” vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se této problematice věnuje v rámci kampaně Dobré nitro. U toho, kdo trpí Alzheimerem, se ale později začne zapomínání zhoršovat a časem se může přidat i porucha řeči či časová a místní dezorientace. Onemocněním trpí nejvíce lidé ve věku nad 80 let. Roste ale i počet pacientů okolo 50 let a méně.

Přesná příčina vzniku nemoci není přitom doposud známá. Roli hraje věk, rodinná zátěž, pohlaví (Alzheimer postihuje častěji ženy) i úrazy hlavy. I přesto je podstatné, kdy ji lidé, kteří jí trpí, začnou řešit. „U Alzheimerovy choroby je důležitá včasná diagnostika. Přestože nyní ještě neexistuje účinný lék, který by mohl tuto nemoc vyléčit, umíme její symptomy zmírnit a zpomalit její průběh. Naději přináší také lék, který je momentálně v závěrečné fázi testování. Tento přípravek by měl chránit před ztrátou mozkové tkáně a užívat by se měl preventivně například u lidí, kteří mají k Alzheimerově chorobě predispozice nebo se u nich objevily první příznaky,” vysvětluje Kateřina Šédová.

Domácí testy na Alzheimerovu chorobu

Pokud začínáte mít obavy, že by se vás mohl Alzheimer také týkat, nepropadejte panice. Nejprve si vyzkoušejte některý z níže zmíněných testů, který to ověří.

1. Odečítání

Odečítejte zpaměti číslo sedm od stovky v pěti krocích po sobě. Tedy 100-7= 93, 93-7=86, 86-7=79, 79-7=72, 72-7=65). Zdravý člověk by měl hravě zvládnout alespoň dvě až tři úrovně odečtu.

2. Test paměti

Vyjmenujte co nejvíc zvířat během jedné minuty. Obvyklý výkon člověka bez kognitivního deficitu je 15–18, u lidí s Alzheimerem či demencí klesá pod 10–12 bodů.

3. Hodiny

Vyzkoušet můžete také test na správné zakreslení ručičkových hodin, který jsme vám popsali již dříve.

Mohlo by se vám líbit

Co dělat, pokud jste si v testech vedli špatně

V případě, že se vám v testech nedařilo příliš dobře a vypadá to, že byste mohli mít Alzheimerovu chorobu, postupujte následovně: „Jestliže má člověk podezření, že by mohl trpět Alzheimerovou chorobou, měl by nejprve navštívit svého praktického lékaře a se svými obavami se mu svěřit. Doktor udělá základní vyšetření a na základě jeho výsledků rozhodne, zda bude zapotřebí navštívit specialistu, který pak provede komplexnější testy,” radí doktorka Šédová.

Dá se Alzheimerově chorobě předejít?

Prevencí proti Alzheimerově chorobě je zdravý životní styl, tedy zdravá strava, pohyb, kvalitní spánek i psychická pohoda. Kromě toho pomáhá neustále procvičovat svůj mozek. Ať už pomocí nějakého nového koníčku, pravidelným řešením hádanek či jiným způsobem.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku