Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Chvála procházkám aneb Proč je chůze leckdy lepší než běh?

Nedokážete uběhnout ani dva kilometry? V žádném případě nepropadejte panice! Bohatě postačí, když si namísto běhu naordinujete dlouhou procházku přírodou.

Cítíte mžitky před očima ve chvíli, kdy někdo řekne slovo maraton? Je vaším největším běžeckým úspěchem sprint na tramvaj? A nedokážete si představit, že byste někdy běželi, aniž by vás bolelo na boku? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, pak vítejte v klubu neběžců! Nás, co se v posledních letech cítí jako menšina. Pravda, běh jako takový je spojován s mnoha benefity - od snížení stresu, zlepšení kardiovaskulárních funkcí až po posílení svalů nebo spalování kalorií. Bohužel, všichni nemůžeme být běžci, a tak je alespoň dobré vědět, že běh má poměrně kvalitního konkurenta, tedy chůzi!

Mohlo by se vám líbit

Procházka ke štíhlé postavě aneb Kolik kroků musíte ujít, abyste spálili tuk?

Možná nepatříte mezi sportovní nadšenci, kteří by svůj volný čas trávili za zdmi fitness centra. Přesto nám pravděpodobně dáte za pravdu, že pohyb je pro tělo důležitý. Jízda do práce autem či MHD, sedavé povolání a večery naplněné sledováním televize, jsou sice pohodlné, avšak tento koktejl pohodlnosti se může proměnit v časovanou bombu. Zkuste do svého běžného dne implikovat alespoň trochu pohybu – třeba chůze!
marianne.cz

Menší riziko zranění

Možná ve svém okolí máte běžce, kteří naříkají na bolavá kolena, nárty nebo třeba lýtka. I tyto zdravotní problémy mohou být způsobeny během, neboť při vyšší intenzitě běhu je pravděpodobnější, že dojde ke zranění nebo zatížení kloubů a svalů. Studie, které se zúčastnilo 5 327 aktivních lidí, prokázala u běžců o 25 % vyšší riziko zranění než u chodců. Jako nejčastější zranění se ukázalo běžecké koleno či zánět šlach

Zajímavé výsledky přinesla také studie zveřejněná na webu The Guardian. "Ačkoliv chodci i běžci vydali stejnou energii, u chodců byly zjištěny lepší zdravotní přínosy než u běžců," zní z výsledků studie. Běh například snížil riziko vzniku srdečních onemocnění o 4,5 %, zatímco chůze toto riziko snížila o 9,3 %. 

Psychika jako korálek

Zatímco běžci sledují "tepovku", stresují se nad výkonem a touží zlepšit svůj čas, chodci nikam nepospíchají. Možná i proto je chůze jedním z "léků" na štěstí, což potvrzuje studie Vermontské univerzity. Zkuste si tedy naordinovat chůzi lesem nebo přírodou, díky které si pročistíte hlavu, a zároveň zlepšíte svou fyzickou kondici. Možná vás překvapí, že nejjednodušší pohyb může být i tím nejefektivnějším.

Info ikona
Chůze

Nemáte čas na hodinové procházky? Nevadí, chůzi můžete do svého dne implementovat i těmito způsoby:

1. Vystupte o zastávku dříve

Tato rada sice patří mezi klasiky. Zkuste ráno vyjet do práce brzy a vystupte z MHD o stanici dříve. Postupem času můžete zvýšit tempo nebo vystoupit o dvě stanice dříve. Pokud jezdíte do práce autem, zaparkujte vůz na vzdálenějším parkovišti.

2. Na procházku s kamarádkou

Domluvila jste se s kamarádkou, že odpoledne posedíte v kavárně? Co si takhle vzít kávu s sebou a důležité věci probrat za chůze? Takříkajíc zabijete dvě mouchy jednou ranou, a navíc u toho spálíte přebytečný tuk!

3. Cesty za jídlem

Co si budeme povídat, cesty za jídlem patří k těm nejpříjemnějším! Pokud nemáte v práci kantýnu, pak rozhodně objevujte podniky nejen v blízkém okolí práce, ale i v tom vzdálenějším. To samé platí i večer. Už žádné objednání jídla před dveře bytu. Raději si jídlo předobjednete a vyzvedněte sami.

4. Aktivní procházky o víkendu

Víkendy jsou ideálním časem na dlouhou a svižnou procházku. Vezměte děti, partnera a pejska, a vyrazte na příjemnou procházku parkem nebo vaším městem. Obzvláště během nedělního odpoledne jde o hotový balzám na duši, který vás připraví na nadcházející pracovní týden.  

Mohlo by se vám líbit

Pádné důvody, proč chodit do práce pěšky

Zatímco v dobách předkoronavirových jsme po práci vyrazili do fitness centra, na badminton nebo do plaveckého bazénu, v současné chvíli můžeme maximálně běhat venku, případně cvičit před televizní obrazovkou. Pokud se vám z obou představ dělají osypky, pak existuje ještě jedna možnost. Říká si chůze a je ideálním parťákem pro všechny, kteří touží po pohybu, ale zároveň nepotřebují trhat rekordy a sledovat tepovku.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut