Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Infarkt, panický záchvat, nebo syndrom zlomeného srdce – všechny mají podobné příznaky

Téměř každý dospělý člověk zažil někdy rozchod tak bolestivý, že měl pocit, že se jeho srdce rozbilo. A nebyl daleko od pravdy. Ne že by se tak stalo doslova a tento orgán se roztříštil na několik kusů, ale je možné, že na chvíli přestal fungovat tak, jak má.

Tereza Čaladi | 1. 11. 2022

Zlomené srdce není pouze termínem, který se používá hovorově, v populárních písničkách či knížkách. Jedná se o medicínský pojem, který je odborně nazývaný tako‑tsubo kardiomyopatie a byl popsaný japonskými badateli počátkem 90. let minulého století. Jedná se o náhlé ochabnutí srdeční svaloviny (myokardu) v levé komoře, která zajišťuje pravidelné stahy srdce a kde dochází k vypuzení okysličené krve do velkého krevního oběhu. Vypadá tak podobně jako infarkt či panický záchvat, který zprvu rovněž působí jako infarkt.

Projevuje se náhlou bolestí na hrudi, dušností, nepravidelným srdečním tepem, nízkým krevním tlakem, někdy i upadnutím do bezvědomí. Na rozdíl od skutečného infarktu však nedojde k uzavření věnčitých cév. Že nejsou ucpané či uzavřené, se ovšem zjistí až jejich vyšetřením. Příčinou bývá emoční stres, který způsobuje nárůst stresových hormonů, zejména adrenalinu, což způsobí dočasné oslabení srdečního svalu – kardiomyopatii.

V rámci léčby jsou nejčastěji využívány zejména látky ke snížení krevního tlaku (ACE inhibitory), které blokují účinky adrenalinu, případně léky proti stresu a úzkosti. K zotavení obvykle dojde během několika dnů až týdnů po události vyvolané stresem bez jakýchkoliv trvalých následků, jelikož srdeční sval není trvale poškozen.

Podle doktora Miroslava Hudce z kardiologického oddělení třinecké Nemocnice Podlesí může být lékem i nová láska a aktivní sexuální život, jak řekl tiskovému oddělení nemocnice. Během sexu se totiž uvolňují endorfiny a oxytocin, které uklidňují a snižují stres, a zároveň dochází ke zmírnění pocitu osamělosti. Osamělý a sociálně izolovaný člověk podle něj trápí své srdce stejně, jakoby byl obézní a kouřil.

Zajímavé přitom je, že se syndrom zlomeného srdce daleko častěji týká žen než mužů. A to podle dat Clevelandské nemocnice až v 88 %. Objevuje se přitom zejména v pozdějším věku, po menopauze (obvykle v rozpětí 58 až 77 let). Není přitom zcela jisté, proč tomu tak je. Jedním z možných vysvětlení je, že ženský hormon estrogen, který chrání srdce před jakýmikoli škodlivými účinky hormonů uvolňovaných v reakci na stres, s věkem klesá. Starší ženy tak mohou být náchylnější k účinkům náhlého stresu.

Mohlo by se vám líbit

Kouření i nedostatek pohybu! Rizikové faktory, které ovlivňují zdraví srdce

Stres, nedostatek pohybu nebo kouření. To je jenom malý výčet věcí, které neblahým způsobem ovlivňují naše kardiovaskulární zdraví. Co tedy můžeme udělat proto, aby naše srdce bilo ve správném rytmu?
marianne.cz

Existuje možnost, jak se ochránit před zlomeným srdcem?

Kdyby byl prášek, který by si člověk mohl vzít a zajistit tak, že jeho srdce nebude rozdrceno emocemi, jednalo by se o nedostatkové zboží, jelikož to je pocit, který nikdo nechce zažít. Bohužel nic takového není a člověk se musí řídit dle svého úsudku. Rita Watson, která se dlouhodobě zaměřuje na téma vztahů pro server Psychology Today, radí, jak se ochránit proti zlomenému srdci, následovné:

  • Neidealizujte si svůj protějšek a poslouchejte, co vám říká (či čtěte z toho, jak se k vám chová). Poku říká, že teď nechce s nikým být, věřte mu.

  • Dejte na své instinkty.

  • Žijte v přítomnosti, užívejte si dobré časy, láskyplné chvíle s někým, na kom vám záleží. Ale nelpěte na nich, pokud se věci mezi vámi změní, zhorší. Tyhle chvíle byly krásné, ale nyní jsou minulostí a nelze kvůli tomu udržovat nezdravý vztah.

  • Nesoustřeďte se pouze na svého partnera, neučiňte z něj střed vašeho vesmíru. Soustřeďte se i na vaše přátele, rodinu, ale především na sebe.

  • Ujistěte se, že osoba, kterou milujete, je i váš nejlepší kamarád. Protože někdo takový by vás cíleně nezranil.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Jak rozpoznat, že jste v zajetí toxického vztahu

Vztahy jsou komplikované. Páry mohou vypadat naprosto šťastně, přitom si v nich partneři ubližují navzájem. Jindy připadají perfektní i vám samotným a pak se přistihnete, jak usínáte s brekem. Otázkou je, kdy je láska zcela ztracená a zbyla jen nenávist. Máme pro vás tipy, jak to zjistit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Zdraví
Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres