Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jak předejít infekci močových cest? Nezapomeňte na brusinky i dostatečné množství tekutin

Info ikona
UTI

Prochladnete při čekání na autobus, neobujete si pantofle nebo zapomenete na spodní košilku. To je jenom zlomek situací, které v zimě nahrávají zánětu močových cest. Lze nepříjemnému zdravotnímu problému předejít?

S chladnějšími měsíci přichází ruku v ruce také infekce močových cest, která nejčastěji postihuje močový měchýř a močovou trubici, tedy dolní močové cesty. K nejčastějším příznakům infekce močových cest řadíme bolestivé močení, citlivost nad oblastí močového měchýře a také nutkavou potřebu a častou frekvenci močení.

Suma sumárum infekce močových cest patří k nepříjemným záležitostem, kterým bychom se nejraději obloukem vyhnuli. Bohužel, realita zimních dnů je povětšinou opačná. Navíc platí, že infekce močových cest znepříjemňuje život především ženám, neboť mají kratší močovou trubici, a tudíž bakterie mnohem snadněji „cestují“ do močového měchýře. Pokud se už nyní obáváte, že si vás infekce močových cest v zimě opět najde, přinášíme vám několik tipů, díky kterým můžete snížit riziko tohoto onemocnění.

Mohlo by se vám líbit

1. Pijte dostatečné množství tekutin

Zatímco v létě má mnoho z nás sklenici s vodou neustále na stole, v zimních měsících na dostatečný příjem tekutin zapomínáme. Přitom je důležité, abychom i v zimě udržovali tkáň močového měchýře hydratovanou a zdravou. Žízeň navíc můžeme vnímat jako reakci organismu na pokles vody v těle. Organismus nám tak vysílá varovný signál, že něco není v pořádku. Obecně se uvádí, že dospělý člověk by měl vypít alespoň 1,5 litru denně

2. Časté močení

Infekci močových cest můžete předcházet také tím, že budete močový měchýř vyprazdňovat častěji. Nezapomeňte, že bakterie rostou rychleji v teplém a vlhkém prostředí, tedy v momentě, kdy je močový měchýř plnější. Podle webu Healthline je naprosto v pořádku, když si na toaletu odskočíte čtyřikrát až osmkrát denně.

3. Po sexu na záchod!

Stejně tak byste s močením neměli otálet ani po sexu. Pohlavním aktem se totiž bakterie můžou přiblížit do močové trubice. V ideálním případě byste těsně po sexu měli navštívit toaletu a vykonat potřebu, a to i v případě, že nemáte pocit plného močového měchýře. Pokud se tak stane, vyloučíte bakterie z vašeho těla dřív, než začnou dělat neplechu.

4. Vyzkoušejte brusinkové doplňky stravy

O brusinkách se říká, že mají močopudné a dezinfekční účinky. Hlavní kouzlo brusinek tkví v tom, že přispívají k vyplavení bakterií a k tomu, že se bakterie nemohou přichytit na buněčnou výstelku močových cest. I proto není na škodu, když si v zimních měsících budete dopřávat brusinky, a to například v podobě doplňků stravy. Naopak se vyhněte konzumaci brusinkového džusu, který neobsahuje vysokou koncentraci brusinek, a navíc je zbytečně sladký.

5. Správné otírání

A poslední rada na závěr! Po vykonání potřeby se vždy otírejte zepředu dozadu. Díky tomu zabráníte šíření bakterií z anální oblasti do pochvy a močového měchýře.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku