Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jak vaše vnitřní hodnoty a přesvědčení ovlivňují vaše zdraví

Je jasné, že to, čemu věříte, značně ovlivňuje váš život. Ale do jaké míry? A proč je obvykle potřeba přenastavit si své hodnoty v dospělosti? O tom níže.

Tereza Čaladi | 25. 09. 2022

Dnes chce každý žít zdravě a je mnoho návodů, jak na to. Existují aplikace na posilování, online cvičící výzvy, tréninkové plány, jídelníčky, fitness hodinky a tak dále. To vše vám může pomoci, abyste byli fit. Ale behaviorální studie naznačují, že k trvalým změnám ke zdravějšímu životnímu stylu jsou nejprve potřeba změny vnitřních hodnot a základních přesvědčení.

Výsledky výzkumu totiž ukázaly, že pokud jsou návyky související se zdravým životním stylem, tedy zdravá strava a pravidelné cvičení, součástí vaší identity, tak mohou vést k účinnějším zásahům do změny vašeho chování. Jelikož je to něco, co je váš životní cíl, co chcete dělat pro sebe, co je součástí vás. Chcete-li změnit své zdravotní návyky, musíte tedy nejprve změnit sebe. Tato změna by přitom neměla být něco, co je dočasné – například že si řeknete, že teď budete jíst pár měsíců zdravě, abyste zhubli; ale měla by se stát vaším novým já, kterého chcete dosáhnout. Tedy zařadit zdravou stravu do vašeho denního jídelníčku s tím, že bude vyvážená s trochou té nezdravé, ale bude to dlouhodobě udržitelné. Chytré telefony a hodinky s programy na cvičení vám s tím samozřejmě mohou pomoci, ale neměly by být základní esencí této změny. Tou byste měli být vy sami.

Vaše hodnoty ovlivňují vaše rozhodnutí týkající se vašich vztahů, kariéry a dalších aktivit, kterým se věnujete. Navzdory tomu, jak důležitou roli v životě hrají, si své hodnoty vybírá jen málokdo. Mnohdy lidé podvědomě ejímají hodnoty svých rodičů a dominantní hodnoty společnosti. Což je ale může vést směrem, kterým oni sami vůbec nechtějí jít. Například hodnoty v populární kultuře jsou mnohdy postavené na těch, které jsou viditelné zvenčí. Patří mezi ně tak například vítězství, postavení, moc či vzhled. Problém těchto hodnot ale je, že mohou vést lidi k nespokojenosti, jelikož jsou spíše k tomu, aby dotyční vypadali dobře před druhými, ale mnohdy je nedělají šťastnými.

Slepé přijetí úzkých společenských definic úspěchu a neúspěchu vám bere moc rozhodnout se, jak se chcete definovat. Tím, že budete kupovat tyto omezující definice v populární kultuře spíše než vybírat definice založené na vašich vlastních hodnotách, nemůžete se stát skutečně úspěšnými a šťastnými. Můžete se stát úspěšnými v očích společnosti, ale sami se tak pravděpodobně cítit nebudete. A tato cesta vám rozhodně nepřinese smysl, štěstí nebo skutečný úspěch ve vašem životě,napsal pro odborný web Psychology Today americký psycholog Jim Taylor, který spolupracuje s vrcholovými sportovci v Americe a v Japonsku.

Podle něj je tak v souvislosti s hodnotami důležité říct si, co je pro vás úspěch. V populární kultuře to často souvisí s penězi a mocí, ale může to být i zkrátka to, že budete šťastnými, že se zbavíte úzkosti, že budete žít zdravě, že budete spokojeni sami se sebou, že budete cestovat...cokoliv. Když si definujete, co pro vás úspěch je, pak je potřeba si říct, jaké hodnoty si s ním spojujete a zda se jich snažíte dosáhnout. To potom může ovlivnit celý váš život – za co utrácíte peníze, kde bydlíteco děláte. A tudíž mít dopad i na váš životní styl a zdraví.

Mohlo by se vám líbit

Co vás baví, v čem jste dobří, čím se uživíte a zároveň obohatíte svět, to je ikigai

Hledání smyslu života je koncept starý jako samo lidstvo. Teď ovšem přichází v moderní verzi z Japonska a nazývá se ikigai. Zjednodušeně to znamená, jak si najít práci, která vás bude naplňovat.
marianne.cz

Benefity vámi stanovených hodnot

I když to může vyžadovat hodně přemýšlení a úsilí, ujasnění si svých hodnot a přesvědčení vám může prospět v mnoha oblastech vašeho života. Když lépe poznáte své hodnoty, život začne lépe plynout, i když v něm budete čelit nejrůznějším výzvám.

1. Dlouhověkost

Lidé, kteří mají jasno ve svých hodnotách, žijí cílevědomě a jsou optimističtější. Studie ukazují, že optimismus je spojen s výjimečnou dlouhověkostí. Přináší konkrétně o 11 až 15 % delší životnost, což vede k životu do 85 let a více.

2. Péče o sebe samé

Zdraví souvisí se zodpovědností a výzkum potvrdil, že svědomití lidé, kteří lpí na svých hodnotách (jsou tedy často celkem disciplinovaní), přistupují důsledněji i k tomu, aby jim bylo fyzicky dobře. Tedy když si člověk váží svého zdraví, pak je i větší pravděpodobnost, že si vyvine každodenní rituály a dlouhodobé návyky, které zlepšují jeho zdraví a celkovou spokojenost.

3. Mentální pohoda

Studie z roku 2021 prokázala i silnou vazbu mezi osobními hodnotami a duševním zdravím. Jak se ohledně určitých věcí cítíte se zkrátka odvíjí od vašich přesvědčení. A i když narazíte v životě na složitou situaci, díky vašim hodnotám ji můžete lépe zvládnout. Například pokud si vážíte rodinných vztahů, může vás trochu mrzet, že jste v létě kvůli vaší finanční situaci nemohli vyjet k moři na dovolenou, ale na druhou stranu jste si užili léto v Česku s rodinou a to je pro vás důležitější.

Mohlo by se vám líbit

K ovládnutí meditace nemusíte být nutně jogíny, stačí se řídit 7 jednoduchými kroky

Možná se vám také stalo, že jste někde zaslechli, jak lidé začali meditovat a najednou se jim začalo dařit. První myšlenkou, která vás napadne, může být, „pff, jasně, jakoby vesmír takhle fungoval.“ Ale ve skutečnosti to není o žádné nadpřirozené síle jako spíše o zklidnění mysli a srovnání si toho, kdo chcete být a jak toho dosáhnout. Teď už je pouze otázkou, jak na to.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Zdraví
Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres