Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Je to pouhé zapomínání, nebo náběh na Alzheimerovu chorobu? Udělejte si test

Každý občas na něco zapomene, ale když se to začíná dít častěji, člověk se začne trochu obávat. Strach navýší ještě to, když zjistí, že se Alzheimerova choroba netýká pouze lidí v pokročilém věku. K ověření toho, jak na tom je vaše paměť, přitom stačí udělat si test kreslení hodin.

Tereza Čaladi | 6. 02. 2023

Možná to znáte. Jdete z obýváku do pokoje pro nabíječku, ale jakmile tam přijdete, už nevíte, pro co jste šli. Ustavičně hledáte brýle, které máte na hlavě. Nemůžete si zapamatovat, kam vaši známí jedou na hory, i když jste si jisti, že vám to říkali. Nebo jdete k autu, ale nemůžete si vzpomenout, kde máte klíče. Všechno prohledáte, ale ne a ne je najít. V tašce nejsou, v kapse u bundy také ne, na stole nikoliv...nakonec zjistíte že jste si je zavřeli do ledničky. V tu chvíli skutečně přemýšlíte, zda jste v pořádku.

Tyto příznaky totiž trochu připomínají Alzheimerovu chorobu. Nejspíš každý o ní slyšel. Jedná se o degenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a slábnou jejich funkce. V důsledku toho dochází k poklesu kognitivních funkcí – myšlení, paměti a úsudku. Podle ministerstva zdravotnictví se týká 9 milionů osob v Evropě a 140 tisíc v České republice. Projevuje se přitom právě ztrátou paměti, která brání i s výkonem každodenních činností, časovou a místní dezorientací, odkládáním věcí tam, kam nepatří (například právě klíčů do ledničky), problémy s řečí a později v důsledku nemoci i změnou osobnosti (člověk se stane podezíravým a vztahovačným). Nejvíce jí trpí lidé ve věku nad 80 let, roste ale i počet pacientů okolo 50 let a méně.

Diagnostika choroby je v nižším věku obtížná, pomoci s ní ale může následující test, který doporučují odborné zdravotnické stránky a který slouží k odhalení kognitivních poruch, kterou je Alzheimer, i demence. Či pokud nepochybujete o sobě, ale o bojíte se o někoho, kdo je vám blízký, můžete test udělat s ním. Nemoc se nedá vyloženě zastavit, pomocí léků podporujících činnost mozku se dá ale výrazně zpomalit.

Mohlo by se vám líbit

Už jste dnes procvičili svůj mozek?

Běháte jako o závod, cvičíte a denně ujdete doporučených deset tisíc kroků? I když to vypadá, že jste pro své zdraví udělali maximum, zapomněli jste na jednu důležitou aktivitu. Zařaďte do své denní rutiny také několik minut, které budete věnovat svému mozku. I ten si totiž zaslouží péči a každodenní hýčkání.
marianne.cz

Test kreslení hodin

Úkolem toho, kdo podstupuje test, je nakreslit ciferník, tedy hodiny s čísly, a nastavit dvě různě dlouhé ručičky tak, aby ukazovaly požadovaný čas. Doporučuje se zadat přitom nějaký složitější čas, než je půl a celá. Tedy například 11:10.

Výsledek lze poté vyhodnotit skórovacím systémem BaJa. Spočívá v odpovědi na 5 otázek. Podle svých odpovědí si připíšete patřičné body. Odpověď ANO je za jeden 1 bod. Odpověď NE za 0. Čím vyšší skóre, tím lepší výkon. Otázky zní:

  1. Je v kresbě všech 12 správných čísel od 1 do 12 rozmístěno po obvodu ciferníku uvnitř nebo vně a vše ve správné poloze (v každém kvadrantu 4 čísla)?

  2. Je v kresbě správný počet ručiček jakékoli délky, tedy právě 2?

  3. Je v kresbě nastavena ručička jakékoli délky správným směrem k požadované hodině?

  4. Je v kresbě nastavena ručička jakékoli délky správným směrem k požadované minutě?

  5. Jsou obě ručičky správně nastaveny a je zřetelný rozdíl v jejich délce, to znamená zakreslena správná hodina malou ručičkou a správná minuta velkou ručičkou?

Pokud máte z testu 5 bodů, je vše v naprostém pořádku. Hraniční skóre pro časnou Alzheimerovu chorobu jsou 4 body a méně. V takovém případě vám doporučujeme obrátit se na odbornou lékařskou pomoc.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Většina Čechů zanedbává preventivní prohlídky. Na které je dobré nezapomínat?

Mnoho lidí vyrazí k lékaři, až když je něco trápí. V tu chvíli ale může být již pozdě. Preventivních prohlídek, které by se měly navštívit jednou za rok či za dva, přitom není mnoho. Přesvědčte se sami.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Zdraví
Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy