Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jeden prášek denně a tolik změn. Jak může hormonální antikoncepce ovlivnit vztah?

Jistě víte, že vedlejší účinky hormonální antikoncepce mohou ovlivnit například vaši váhu a náladu. Ale napadlo vás někdy, jaké mají účinky na vztah samotný? Podle nedávné studie totiž rozhodně ne malé. Podle 85 % žen jim jej poškodilo.

Tereza Čaladi | 2. 12. 2022

Představte si, že jste se svým partnerem tři roky, všechno klape, před rokem jste spolu začali bydlet a vzhledem k tomu, že berete antikoncepci už pomalu pomalu deset let a jednou chcete děti, tak ji vysadíte a dáte tomu šanci. Najednou se ale začnou dít zvláštní věci. Jako například to, že vás váš partner tak nějak přestane přitahovat a najednou nejenom že koukáte po jiných mužích, ale k tomu po úplně jiných typech! Jak je to možné?

Nejspíš jste už slyšeli o tom, že hormonální antikoncepce má vedlejší účinky jako únavu, závrať, nevolnost, nadýmání, přibývání na váze, bolestivá nebo citlivá prsa, depresi, úzkost, nepravidelnou menstruace nebo špinění, kvasinkovou infekci, křeče či snížení libida. Možná pro vás ale je novinkou, že si hormon estrogen, který je v pilulkách obsažen, pohrává s tím, kdo vás přitahuje. A to vše může ovlivnit partnerský vztah – ať už hormonální antikoncepci zavedete, nebo ji vysadíte.

Podle nového průzkumu Stowe Family Law 85 % žen řeklo, že vedlejší účinky hormonální antikoncepce poškodily jejich vztah. Dotazované uvedly jako klíčové vedlejší účinky výkyvy nálad, úzkost, mentální nebo emocionální vyčerpání a ztrátu chuti na sex. Jedním z důvodů, proč tyto vedlejší účinky byly překážkami, přitom bylo, že jejich partneři nerozuměli fyzickým a emocionálním problémům způsobeným jejich hormony. Z toho důvodu se cítily tyto ženy osamělé a nepochopené, což ještě prohloubilo rostoucí vzdálenost.

Vedle toho další studie prokázala, že antikoncepce výrazně ovlivňuje i přitažlivost k partnerovi. A to z toho důvodů, že zavádí hormony (estrogen a progestin), které potlačují ovulaci a vedou k dočasné ztrátě plodnosti, podobně jako v těhotenství. Namísto hledání partnera s geneticky kompatibilním materiálem (vaše tělo pomocí vůně hledá nejvhodnější genetický materiál pro stvoření potomků, z toho důvodu vás obvykle přitahuje osoba, která má odlišné geny než vy), což se děje během ovulace, tak ženy hledají spíše kooperativního partnera, kterého si vybírají hlavou. To sice nemusí být úplně od věci, ale studie potvrdily, že ženy, které užívaly hormonální antikoncepci, když se poprvé setkaly se svým partnerem a poté ji přestaly brát, zažívají nižší úroveň sexuální a vztahové spokojenosti a je u nich vyšší pravděpodobnost, že se rozvedou.

Mohlo by se vám líbit

Co dělat v případě, že vám váš partner už nepřijde atraktivní

Můžete toho druhého milovat, ale jednoduše mezi vámi vymizí sexuální napětí, které tam bylo dříve. To ovšem neznamená, že se musí jednat o konec vztahu. Dá se obnovit.
marianne.cz

Jako výzkumná psycholožka jsem měla příležitost sbírat data – jak formou průzkumů, tak rozhovorů se ženami – o jejich zkušenostech s antikoncepčními pilulkami a bez nich. Během toho jsem mluvila s několika ženami, které neměly se svými partnery žádné problémy při přechodu na hormonální antikoncepci, ani s jejím vysazením, ale také s mnoha ženami, kterým tento krok rozvrátil vztah. U některých z toho důvodu, že zjistily, že nepřítomnost prášků snižuje jejich přitažlivost k partnerovi. U jiných to zvýšilo jejich přitažlivost k jiným mužům. A u některých obojí. V mnoha z těchto případů vztah s jejich partnery v reakci na medikaci nakonec skončil,objasňuje doktorka zaměřující se na evoluční psychologii Sarah E. Hill na svých stránkách.

Ačkoliv je tedy hormonální antikoncepce jednou z nejspolehlivějších forem ochrany před otěhotněním a umožňuje vám zvolit si partnera na základě toho, jaký je člověk, ne pouze na základě ovládnutí feromonů, tak je potřeba mít na paměti, kde jsou její rezervy. Tedy co její vedlejší účinky se vztahy dovedou udělat.

Na druhou stranu je ale také nutné myslet na to, že to nemusí být ona hormonální pilulka, v níž je problém. Možná je ve vztahu samotném. Vztahy jsou složité a přitažlivost a sex jsou pouze jednou z jejich mnoha částí. Myslete tedy na to, jak vás antikoncepce může ovlivnit, ale neviňte ji ze všeho.

Mohlo by se vám líbit

Užívání antikoncepce v 21. století aneb Proč již není hormonální tou nejrozšířenější

Hormonální antikoncepce byla v minulosti vítána jako revoluční objev. V posledních letech se však na ni stále objevuje více a více negativních názorů. My se na ni při příležitosti Mezinárodního dne antikoncepce podívali zblízka a zjistili poněkud překvapivé informace. Proč je na ústupu? A jak byla nahrazena? To vše v článku.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Zdraví
Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres