Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Když se jóga dotkne hvězd aneb Jak uplatňovat principy astrologie v jógové praxi

Co mají společného jóga a astrologie? Víc, než se může zdát. Jak uplatňovat principy astrologie v jógové praxi a jakou roli při cvičení mohou hrát fáze Měsíce, radí lektorky z pražského studia Yoga Movement.

Eliška Vrbová | 7. 08. 2023

Přečíst si horoskop na následující měsíc a dozvědět se více o charakteristikách svého znamení zvěrokruhu není zdaleka vše, k čemu se dá umění astrologie využít. Díky kořenům v hinduistické filosofii má totiž tento obor zaměřující se na vztah polohy planet a hvězd a jejich vliv na lidský život mnoho společného s jógou, a tak se podle něj často určují období příhodná pro meditaci, jógové praktiky a rituály. Co se týče duchovní cesty člověka, oba obory se zaměřují na rozvoj vědomí, sebeuvědomění a duchovního růstu. Astrologie nám může pomoci lépe pochopit sebe sama a svůj vnitřní svět, zatímco jóga pomáhá nalézt klid, vyrovnat se s emocemi a zlepšit fyzické zdraví.

Díky praktikování jógy se snažíme dosáhnout harmonie a rovnováhy v těle a mysli pomocí různých cvičení a meditací, zatímco astrologie se snaží porozumět energiím, které ovlivňují naše životy,“ upřesňuje lektorka jógy Daniela Bacíková, která se na uplatňování poznatků z astrologie zaměřuje ve svých lekcích jógy v pražském studiu Yoga Movement.

Astrologie může pomoci i při volbě nejvhodnějších jógových pozic, takže pokud cvičíte jógu a vaše obvyklá sestava vám začíná pomalu zevšedňovat, nabízí se možnost prohloubit své znalosti například o fázích Měsíce nebo rovnou navštívit specializovanou lekci. Fáze měsíce se v astrologii a jiných duchovních tradicích často používají jako nástroj pro pochopení energetických vlivů na náš život. Někteří lidé proto věří, že aktuální fáze Měsíce ovlivňuje naše emoce, schopnost komunikace a náladu,“ vysvětluje Daniela, jejíž lekce najdete v rozvrhu pod přezdívkou Baci.

Mohlo by se vám líbit

Matky podle znamení zvěrokruhu: Jste ambiciózní a soutěživá, nebo spíš pohodářka, která dětem všechno dovolí?

Datum narození ovlivňuje naše životy ve všech ohledech, ať jde o ,vztahy práci, volný čas, zdraví nebo třeba povolání. Výchova dětí a rodičovství není výjimkou. Každé znamení je zkrátka jiné. Ať už děti máte, potomka zrovna čekáte, nebo ho zatím jen plánujete, přečtěte si, co říkají charakteristiky znamení zvěrokruhu právě o vás nebo třeba o vaší mamince.
marianne.cz

A zase ten úplněk

Možná si také někdy zanadáváte na úplněk, protože jste se málo vyspali, a navíc jste vstali takzvaně levou nohou. Takový pocit může být oprávněný. Při úplňku se nám emoce zdají intenzivnější a v některých tradicích se tato fáze považuje za čas vhodný k meditaci nebo rituálům spojeným s uzdravováním a očistou. Je však důležité mít na paměti, že vlivy fází Měsíce a postavení hvězd jsou subjektivní a mohou se lišit podle kultur, tradic a osobních přesvědčení,“ zdůrazňuje Daniela.

Ve studiu Yoga Movement se při sestavování lekcí inspirovali vlivem novoluní a úplňku, kdy je potřeba k tělu a energii přistupovat specificky. „Začali jsme se vlivům fází Měsíce na tělo a mysl, potažmo na jógovou praxi, věnovat na našem instagramovém profilu, kde jsme uváděli specifika energií v daném období. A ukázalo se, že je mezi našimi sledujícími o tato témata zájem,“ prozrazuje Daniela.

K významu astrologie v jógové praxi zde ale každý lektor přistupuje individuálně a rozhodně není stavebním kamenem všech lekcí ve studiu. V závislosti na energii dané fáze Měsíce lze lekci jógy navrhnout tak, aby se zaměřila na určité části těla nebo na aspekty jógy, jako je například meditace, dechové cvičení, ásany nebo relaxace. V případě novoluní mohou lektoři naplánovat lekce zaměřené na uzemnění a zklidnění mysli a těla. Zahrnují dechové cvičení, které pomáhá uvolnit stres a napětí, ásany posilující základní stoj nebo meditace, jež pomáhají posílit vnitřní klid a rovnováhu.

Mohlo by se vám líbit

Měsíční horoskop na srpen 2023: Rakům se zlepší finance, Váhy ukončí nevyhovující svazky a Kozorohy čekají milostná dobrodružství

Léto se přehouplo do své poslední fáze. Ještě si chceme užít pohodu, slunce, klid nebo se naopak vydat někam za dobrodružstvím. Ale bude tomu opravdu tak? Pokud vás zajímá, co přinese srpen a jeho postavení planet právě vám, nahlédněte do našeho horoskopu.
marianne.cz

Jóga pro Býky i Ryby

Při hledání vhodné jógové praxe může hrát roli také naše znamení zvěrokruhu. V astrologii je každé znamení spojeno s určitými vlastnostmi, kvalitami a vlivy planet, což může ovlivnit naše tělo, mysl a emoce. Na tom, jaké znamení jsme, závisí různé výzvy či potřeby, které je třeba zohlednit i při praktikování jógy. „Lidem ve znamení Býka mohou vyhovovat praktiky, které pomáhají uvolnit napětí v krku, ramenou a zápěstích, protože Býk vládne těmto oblastem těla. Pokud jste znamení Ryb, můžete se zaměřit na praktiky jógy, které podporují uvolnění emocí a uklidnění mysli, jako jsou meditace a dechová cvičení, Lvům mohou zase vyhovovat cviky podporující sebevědomí a srdce nebo takové, které posilují jádro těla a otevírají hrudník,“ vyjmenovává Daniela, ale zároveň dodává, že jóga by měla být vždy praktikována s respektem k tělu a jeho potřebám. Pokud s jógou teprve začínáte, je dobré nejdříve zvolit lekce pro začátečníky a postupně se dostávat k pokročilejším praktikám vhodným pro vaše znamení a potřeby.

Cyklus přírody

Pokud jste u vlivu znamení zvěrokruhu či fází Měsíce na naše tělo a mysl přece jen na pochybách, vliv ročních období je celkem nesporný. „Jógová praxe by měla být přizpůsobena různým obdobím v měsíci a v roce, protože se mění energie přírody. V jarních měsících je dobré zaměřit se na očistné cviky a cvičení, která podporují růst a obnovu,“ radí lektorka Daniela Bacíková. Určitě dobře znáte pocit, kdy se vám po dlouhé zimě najednou chce se o něco více hýbat, vyběhnout do přírody a protáhnout tělo. „V jarních měsících se příroda probouzí k novému životu, a proto můžeme mít větší touhu po pohybu a aktivitě. Jógová praxe by měla být zaměřena na uvolnění stagnující energie, která se vytvořila během zimního období. Může být užitečné začlenit do praxe dynamické ásany, které podporují pružnost a sílu, a také dechová cvičení, která pomáhají otevřít plíce a uvolnit dýchání,“ popisuje Daniela.

Nejdůležitější ale je poslouchat své tělo a respektovat jeho potřeby. Pokud se cítíte unavení nebo máte málo energie, zaměřte se na jemné a uklidňující druhy jógy, které pomáhají uvolnit napětí a obnovit rovnováhu. „Celkově platí, že jógová praxe by měla být přizpůsobena jednotlivcům a jejich potřebám a neexistuje žádná univerzální praxe, která by byla vhodná pro každého,“ uzavírá lektorka Daniela Bacíková.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Jóga nidra: Meditační technika, která zkvalitní spánek a pomůže i s PMS

Jóga není pro mnoho z vás nic nového. Přesto existuje několik jógových směrů, o kterých jste možná ještě neslyšeli, ale zaslouží si vaší pozornost. Seznamte se s jógou nidra, technikou jogínů, se kterou můžete spát a zároveň vnímat své okolí.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Zdraví
Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy