Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Malé pohyby, velké výsledky aneb Už jste se (znovu) zamilovali do pilates?

Existují sporty, které si vychutnají svých patnáct minut slávy, a pak už o nich nikdy neslyšíme (zdravíme Zumbu), a pak je tu pilates! Cvičení založené na pomalých pohybech, vědomém dýchání a procvičování svalů, o kterých jste ani nevěděli, je opět na výsluní. A my vám přinášíme několik důvodů, proč si toto cvičení (opět) zamilovat.

Bella Hadid, Kendall Jenner, Jennifer Aniston, Kate Hudson nebo David Beckham – to všechno jsou známé osobnosti, které v posledních letech propadly kouzlu pilates. A není divu, pilates sice může na první pohled působit jako „nudné“ protahování, avšak za celým cvičením je komplexní filozofie, která s vaším tělem dokáže hotové zázraky. Navíc platí, že pilates je určeno všem věkovým kategoriím. Je jedno, jestli jste dvacetiletá sportovkyně, těhotná žena, starší muž, pracující maminka nebo senior, z pilates můžou čerpat všichni bez rozdílu. „Každé tělo dokáže cvičit pilates,“ tvrdí cvičitelka pilates Carrie Samper pro The New York Times.

Po porodu i po zranění

Pilates je také ideálním cvičením pro ženy, které jsou těhotné nebo po porodu. „Pilates bezpečným způsobem posiluje střed těla a procvičuje pánev. Jde tedy o skvělý způsob, jak posílit svaly pánevního dna, aniž byste udělala stovky Kegelových cviků,“ říká fyzioterapeutka Sarah Clampett. Také trenér pilates Luke Meessmann souhlasí, že pilates je skvělým cvičením pro těhotné ženy: „Je všeobecně známo, že správný druh cvičení může posílit váš imunitní systém a krevní oběh, pomoci zajistit potřebnou energii během těhotenství a připravit vás na porod.“ Stejně tak lze pilates vnímat jako určitý druh rehabilitačního cvičení. Většina klinických studiích v posledních letech zjistila, že pilates je účinným cvičením, které dokáže snížit chronickou bolest, a to obzvláště dolních částí zad.

Cesta za správným držením těla

„Po několika lekcích pilates jsem si všimla, že mám vyrýsované břišní svaly, a zároveň se zlepšilo držení mého těla,“ píše redaktorka Becky Fletcher pro Net Doctor. A tím její výčet benefitů rozhodně nekončí. Ve svém článku Becky zmiňuje, že díky cvičení pilates cítí větší flexibilitu a má mnohem lepší kondici. „Dobrá flexibilita zabrání zranění, zlepší vaše držení těla a podporuje celkové zdraví,“ dodává Harkirat Mahal, ředitel pilates centra. Výhodou pilates je také skutečnost, že se cvičením prodlužují svaly, namísto toho, aby objemově rostly. „Díky pravidelnému cvičení pilates se budete cítit vyšší, a skutečně budete delší a štíhlejší. Nezapomeňte, že součástí pilates jsou dynamické strečinky, což znamená, že jde o velmi aktivní pohyb,“ říká Harkirat Mahal.

Mohlo by se vám líbit

Většina Čechů zanedbává preventivní prohlídky. Na které je dobré nezapomínat?

Mnoho lidí vyrazí k lékaři, až když je něco trápí. V tu chvíli ale může být již pozdě. Preventivních prohlídek, které by se měly navštívit jednou za rok či za dva, přitom není mnoho. Přesvědčte se sami.
marianne.cz

Proti stresu i špatné náladě

Není žádným tajemstvím, že cvičení uvolňuje v našem těle endorfiny, které zaženou do kouta stres i špatnou náladu. Nezapomeňme ale, že součástí pilates je také vědomé dýchání, což je další pomocník v boji proti nepříjemnému stresu. „Zvýšená výměna dýchání pomáhá okysličovat tělesné tkáně, zlepšuje energii i náladu,“ říká fyzioterapeutka Karena Wu. Vědomé dýchání tedy dokáže vyvážit autonomní nervový systém těla a zmírnit dlouhodobé příznaky poruch souvisejících se stresem, jako je úzkost a deprese. Ať už vyrazíte na lekci pilates ráno před prací, nebo po dlouhém dnu, uvidíte, že se skvěle odreagujete, a navíc posílíte svaly, o kterých jste ani neměli tušení.

Mohlo by se vám líbit

Bez plavek a výhradně pro dospělé! Nejčastější mýty o saunování

Někdo ho miluje, jiný nenávidí. Saunování je opředeno spoustou pravidel a tradic, ale také mýtů. Co dodržovat, a na čem naopak nelpět?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Tradice
Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme

Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme

Krása
Toužíte po dlouhých vlasech, ale nechtějí růst? Zkuste upravit jídelníček. Těchto 7 potravin vám s tím pomůže

Toužíte po dlouhých vlasech, ale nechtějí růst? Zkuste upravit jídelníček. Těchto 7 potravin vám s tím pomůže