Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

MARIANNE FITCHALLENGE: Zůstáváme a cvičíme doma

Průběh Marianne Fitchallenge se nám trochu zkomplikoval. Jelikož respektujeme vládní nařízení, nemohli jsme natočit video. Holky to ale nevzdávají, i přesto, že zavřeli všechna sportoviště, se snaží cvičit doma. Podle rad trenérky Adély a nutriční expertky Zuzky posílují tělo i imunitu. Jak jim to jde?

Promotion | 10. 04. 2020

Jak cvičit doma?

Kapitánka adidas Runners Adéla Blahovcová má holky pod kontrolou i během karantény. Doufaly, že to budou trochu flákat, ale Adéla jim připravila tréninkový plán na doma. Inspirovat se jím můžete i vy.

adidas Runners Prague připravují na každý týden různé online tréninky, nahrávají tréninková videa, lekce jógy, mindsetu, typy na podcasty a vyživu. Vše najdete v jejich Facebookové skupi zde (adidas Runners Prague)

Strečing:

- ráno se věnujte strečingu jako takovému – tip na protahování najdete zde

- nezapomeňte na protažení velkých svalových partií, jestli máte foam roll (pěnový válec) určitě ho používejte

- nezapomínejte na rotace páteře a mobilitu kyčlí (jsme vystaveni velkému stresu a ten je všechen uložen v kyčlích)

Domácí indoor workout:

- jak na to zde

- zařaďte klasické cviky jako je dřep, výpad, vzpor, leh sed a posílení zad

- pozor není doporučováno cvičit ve vysoké tepové frekvenci - zkuste při samotném cvičení zpomalit či dávat větší pauzy na odpočinek

Upozornění:

- volte aktivity, které tolik nezatěžují vaše srdce

- zvýšená hygiena je samozřejmost

- když už jdete na lehký výběh či procházku noste roušku a vyberte si místo, které není tolik frekventované (pozor jakmile roušku propotíte - ztrácí na účinnosti)

- vyhněte se stresu

- zdravě se stravujte, pijte a nezapomeňte na kvalitní spánek

Nutriční expertka radí, jak posílit imunitu

Vzhledem k současné situaci virové pandemie Covid-19 je obzvláště důležité zdravé stravování. Posílí se tím imunita a nemoc u nás nemusí mít drastický průběh. Také se může snížit celková doba eventuální léčby. S omezenými možnostmi pobytu venku, zvláště pokud nemáme možnost se na zahradě či balkóně vystavit slunci, hrozí nedostatek vitamínu D. Ovlivňuje nejen imunitu našeho těla, zároveň rozhoduje o vstřebávání a ukládání vápníků v kostech a zubech. Ohroženou skupinou se mohou stát především ženy v menopauze, u kterých může dojít k urychlení vzniku osteoporózy. Jak vitamin D získat? „Je možné jej užívat v podobě potravinového doplňku, jeho dlouhodobé užívání na rozdíl od stravy nese riziko předávkování. Na „déčko“ jsou bohaté ryby, zvláště tučné, mléko a mléčné výrobky (doporučuji především bílý jogurt, kefír, zakysanou smetanu, čerstvé sýry). Ovšem vyhýbejte se jejich light verzím, které obsahují méně tuku, a tudíž i méně vitamínu D. Prospěšné jsou také panenské rostlinné oleje a vaječný žloutek. Do jídelníčku navrhuji zařadit třeba jarní fritátu (recept níže) se surovinami bohatými právě na vitamín D, velmi jednoduché a rychlé jídlo z jedné pánve,“ uvádí nutriční expertka Zuzana Pavelková Šafářová.

TIP: Doporučujeme vyzkoušet například Tesco filety z tresky aljašské, z udržitelného rybolovu s certifikátem MSC. 

Jarní frittáta s chřestem a novými bramborami

3 – 4 střední brambory krátce povařte. Chřestu odřízněte konce, tenký zelený není třeba loupat, světlý oškábejte pomocí škrabky a nakrájejte na cca 2 cm kusy. Vajíčka (4 ks) rozšlehejte s trochou mléka (lze použít i smetanu, bude ještě chutnější), solí a pepřem. Dejte na pánev. Na vyšší teplotě orestujte chřest společně s na tenké plátky nakrájenými brambory. Zalijte vaječnou směsí. Stáhněte teplotu a ideálně pánev přkryjte poklicí, není potřeba otáčet. Hotovou frittátu na talíři posypejte čerstvou pažitkou či petrželí.

Nezapomeňte relaxovat

Nepřítelem naší imunity je samozřejmě i stres. Toho je v dnešní době víc než kdy jindy, a tak je potřeba si udělat chvilku pohody pro sebe. Vypnout televizi i sociální sítě, odkud se valí samé špatné zprávy, zapomenout na každodenní strasti a myslet chvíli jen na své zdraví. Pusťte si oblíbenou hudbu, podcast nebo se začtěte do knížky, udělejte si beauty chvilku, dejte si vyživující pleťovovu masku, (skvělá je desetiminutová textilní maska Q10 Plus C od Nivea) a relaxujte.

A jak jsou na tom naše redaktorky? Přečtěte si v galerii jejich deníčky.

Fitchallenge v karanténě