Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Většina Čechů zanedbává preventivní prohlídky. Na které je dobré nezapomínat?

Mnoho lidí vyrazí k lékaři, až když je něco trápí. V tu chvíli ale může být již pozdě. Preventivních prohlídek, které by se měly navštívit jednou za rok či za dva, přitom není mnoho. Přesvědčte se sami.

Tereza Čaladi | 2. 02. 2023

Zdraví je něco, co si do nového roku přeje spoustu lidí, ale ve skutečnosti pro něj málokdo dělá dostatek. A to nemluvíme o cvičení a zdravém životním stylu, ale jednoduše o zanedbávání preventivních prohlídek u lékařů.

Až 75 % Čechů nenavštěvuje pravidelně svého praktického lékaře. Někteří mají dokonce i desetiletý prázdný prostor, než přejdou od dětského lékaře k tomu pro dospělé. Toho si totiž mnohdy hledají, až když potřebují první papír do práce. To je ovšem velmi nebezpečné, jelikož 26 % úmrtí je způsobeno právě zanedbáním preventivní kontroly.

A teď buďte, především k sobě, upřímní. Patříte mezi ně, nebo chodíte na všechny kontroly, na které byste měli?

Preventivní prohlídky, na které je potřeba myslet

Na běžnou preventivní prohlídku k praktickému lékaři by měl člověk zajít jednou za dva roky. Alespoň jednou ročně byste měli zajít k zubaři, očnímu lékaři a dermatologovi. Po padesátém roce je dobré chodit také na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku. Od 55 let byste tuto prohlídku měli absolvovat dvakrát do roka a k tomu v tomto věku silní kuřáci dostávají doporučení na screening rakoviny plic.

Ženy by měly alespoň jednou ročně chodit také ke gynekologovi. A od 45 let každé dva roky na mamografický sreening. Vyšetřit se ale můžete nechat i dříve. Muži by po padesátce měli navštívit urologa.

Mohlo by se vám líbit

Porod, na který chci zapomenout

Co cítíte, když se díváte na fotku z porodního sálu, kde jste přivedla na svět svoje dítě? Ne vždycky to musí být jen milá vzpomínka. Některé ženy si z porodu odnášejí trauma, které může ovlivnit jejich psychické zdraví i vztah k dítěti. Ne nadarmo se traumatický porod někdy přirovnává k zážitkům z války. A potřebuje i podobnou léčbu.
marianne.cz

Objednávání nemusíte držet v hlavě

Dnešní doba je s technologií úzce svázaná a to má spoustu nevýhod. Má to ale i své výhody a jednou z nich je, že pokud chcete, pak vám vaše pojišťovna může zasílat SMS zprávy s připomenutím, abyste se objednali na danou preventivní prohlídku. Navíc dnes má téměř každá z pojišťoven i svou mobilní aplikaci, která vám může rovněž pravidelné preventivní prohlídky připomínat.

A poměrně nedávno vznikla i aplikace Preventivka, kde máte vše na jednom místě. Aplikace dokáže uživatelům ukázat, na jaké preventivní prohlídky by měli chodit a pohlídá jejich termíny. Je možné si v ní přidat i své vlastní prohlídky u dalších specialistů (ty si v ní můžete i vyhledat dle své lokality), jako například na alergologii či dentální hygieně. Připomene také samovyšetření prsou, varlat i kůže a naučí správnou techniku. Mimo to poskytne i informace o prevenci závažných nemocí.

Mohlo by se vám líbit

Čtvrtina Čechů dle průzkumu spí příliš málo: K lepšímu usínání vám pomůže metoda 4-7-8

Také patříte mezi ty, kteří mají problém s nespavostí? Dle průzkumu agentury PPM Factum se tento problém týká čtvrtiny obyvatel naší země. Naštěstí však lze spánek zlepšit hned několika způsoby. Pomohou bylinky, zklidnění mysli a metoda 4-7-8.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Mindfulness jako cesta k plnému soustředění a vnímání: Stačí jej trénovat pár minut denně

Mindfulness jako cesta k plnému soustředění a vnímání: Stačí jej trénovat pár minut denně

Zdraví
Slavné matky po čtyřicítce: Je věk v mateřství opravdu jen číslo?

Slavné matky po čtyřicítce: Je věk v mateřství opravdu jen číslo?

Životní styl
Krásné opálení prochází žaludkem: Vyzkoušejte recepty pro zdravější pokožku

Krásné opálení prochází žaludkem: Vyzkoušejte recepty pro zdravější pokožku

Zdraví
Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění