Způsobuje takzvaná kočičí nemoc skutečně neplodnost u žen?
Možná jste také někdy slyšeli o „kočičí nemoci“. Jednou z věcí, která se o ní říká, je, že způsobuje neplodnost a je nebezpečná pro nastávající maminky. Pravdou je, že nejen pro ně. Nám se k tomuto tématu vyjádřila gynekoložka Kamila Žižková.
Jako dítě mi moje babička při vyrůstání na vesnici říkala, ať nesahám na ty kočky, co nám chodí přes zahradu, že chytím „kočičí nemoc“ a nebudu mít děti. Chvíli jsem si myslela, že si to jen vymyslela, protože ona sama kočky moc nemusí. Ale pak jsem zjistila, že nejsem jediná, kdo o tomto onemocnění slyšel.
Co je to „kočičí nemoc“?
Podle Národního zdravotnického informačního portálu je toxoplazmóza, které se lidově říká „kočičí nemoc“, infekční onemocnění, které způsobuje parazit Toxoplasma gondii. Jedná se o živočicha, který pro svůj životní cyklus potřebuje definitivního hostitele (tím jsou kočky či kočkovité šelmy) a mezihostitele (tím je jakýkoliv teplokrevný obratlovec, včetně člověka).
Nejčastěji se přenáší skrz trus nakažených koček, s nímž mohou lidé přijít do kontaktu například při čištění kočkolitu. Dále se běžně přenáší při práci s kontaminovanou hlínou či při požití ovoce nebo zeleniny, které nebyly pořádně umyty (například z domácích zahrádek). K nákaze dochází konkrétně pozřením oocyst (vajíček toxoplasmy, které kočky 2-3 týdny po nákaze vylučují). Kromě toho často dochází k přenosu prostřednictvím nedostatečně tepelně upraveného masa, které je nakažené (u zvířat mezihostitelů, pozor byste si měli dát zejména na králičí a skopové). Parazit se ale může objevit i v nepasterizovaném mléku.
Dle výše zmíněného serveru se u 90 % lidí nemoc nijak neprojevuje. Když se ovšem projeví, připomíná chřipkové onemocnění. Její příznaky zahrnují tedy zvýšenou teplotu, únavu, bolest hlavy a svalů či zduření lymfatických krčních uzlin.
Může skutečně způsobit neplodnost u žen?
Takzvaná kočičí nemoc neplodnost u žen způsobit nemůže, skutečně se jedná o mýtus, jak nám potvrdila MUDr. Kamila Žižková. S těhotenstvím a nastávajícími maminkami ovšem nemoc souvisí. „Toxoplazmóza v těhotenství není nebezpečná pro nastávající maminku, ale pro její dítě – čím dříve v těhotenství k nákaze dojde, tím závažnější bývá poškození plodu s rizikem potratu,“ vysvětluje Žižková, která pracuje jako gynekoložka v Chomutově a sexuoložka v Ústí nad Labem a která kromě toho edukuje lidi na svém Instagramu a k tomu každý měsíc přispívá článkem na zajímavé intimní téma do tištěné Marianne. Doplnila přitom, že pokud dojde k nákaze během těhotenství a k přenosu infekce na plod, mluvíme o vrozené toxoplazmóze. Narozené dítě obvykle nemá žádné příznaky. Vývojové vady se projevují se zpožděním několika let a zahrnují poškození zraku, šilhání, hluchotu, psychomotorické vady nebo epilepsii. Toto je přitom jediný způsob, jak se může toxoplazmóza přenést z člověka na člověka. Jinak není mezi lidmi infekční.
„Toxoplazmóza v těhotenství může probíhat zcela bezpříznakově. K tomu test na toxoplazmózu není povinnou součástí těhotenského screeningu. V případě podezření na akutní infekci je nasazena léčba, která pomůže snížit pravděpodobnost přenosu infekce na dítě, po 16. týdnu těhotenství se provádí vyšetření plodové vody,“ přibližuje výše zmíněná gynekoložka. Podle Národního zdravotnického informačního portálu přitom mají výhodu ženy, které si toxoplazmózou už prošly, například v dětství, jelikož již mají protilátky Pokud se tak v době těhotenství s toxoplazmózou setkají, onemocnění u nich nepropukne.
Když k nákaze ale přeci jen dojde, existuje tu léčba. A to jak pro maminky, tak pro jejich potomky. Je ale dobré hlídat zdravotní stav nastávající maminky i dítěte a při podezření (či i bez něj) se nechat testovat. Nejvhodnější doba testování je přitom v prvním trimestru či ještě před početím.
Mají se toxoplazmózy bát i muži?
Ano, i muži by se měli mít na pozoru. „Přítomnost Toxoplasma gondii ve spermatu je jednou z příčin snížené plodnosti mužů,“ upozorňuje MUDr. Kamila Žižková.
Je nutné vzdát se kočičky v těhotenství? A jak se před toxoplazmózou bránit?
Lidový název nemoci může být alarmující a vést k domněnce, že pokud ženy chtějí zdravé děti, neměly by přijít s kočkami do styku. Tak tomu ale není. Jak je zmíněno výše, nákaza souvisí pouze s kočičím trusem. „Pokud budete dodržovat potřebná preventivní opatření, může kočička zůstat členem vaší rodiny,“ píše Věra Václavíková na serveru uVeterinarky.cz. To potvrzuje i gynekoložka Žižková.
Prevence před toxoplazmózou podle Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně přitom zahrnuje následující body:
-
Nepožívat syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso a vnitřnosti; nepít nepasterizované mléko;, stejně jako nekonzumovat syrovou zeleninu, která není omyta od hlíny a může být znečištěna kočičím trusem.
-
Po práci se syrovým masem si umýt ruce a všechny nástroje, vhodné je používat rukavice.
-
Domácí kočky nekrmit syrovým masem nebo vnitřnostmi, denně odstraňovat kočičí výkaly, optimálně také v rukavicích (při chovu koček v bytě).
-
Vnější prostředí, zejména pak dětská pískoviště, hřiště, zahrady, chránit před kočičími výkaly používáním fólií nebo plachet k zakrytí venkovních hracích ploch.
-
Udržovat řádnou hygienu při styku se zvířaty a s půdou, která může být znečištěna kočičím trusem, či dalšími substráty (zahrady, záhony, pískoviště). Při práci používat předepsané ochranné pomůcky a dodržovat zásady bezpečnosti práce.
- Zdroj článku
-
rozhovor s MUDr. Kamilou Žižkovou, nzip.cz, uveterinarky.cz, infektologie.cz, lekarna.cz