Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

10 důkazů, že princezna Diana byla skvělou matkou

Princezna lidu, módní ikona i milující matka. Princezna Diana by dnes oslavila 59. narozeniny, a my si troufáme tvrdit, že by narozeninový dort krájela v obklopení svých synů Harryho a Williama. Nahlédněme proto do minulosti, a připomeňme si, jak skvělou matkou Lady Di byla.

1. Výchova k "normálnosti"

Všichni asi tušíme, že urozená dítka musí dodržovat královský protokol. Princezna Diana ale vždycky prohlašovala, že své děti chce vést k "normálnosti", a to i navzdory jejich modré krvi. Sama Diana se navíc nebála postavit proti zajetému řádu a ukázat, že některé královské zvyky jsou za zenitem. Například pro své syny sama vybrala jména, což v té době nebylo v královských kruzích běžné. 

2. Cestovat? Jedině společně!

Opustit malé miminko a vydat se na cesty? Pro většinu maminek nepředstavitelná záležitost, která však v britské královské rodině byla standardem. Tedy, do té doby, než si princ Charles vzal Dianu Spencer. Čerstvá maminka Diana se totiž rozhodla, že na královské turné po Austrálii, navzdory královskému protokolu, vezme i devítiměsíčního Williama. „Diana a Charles vzdorovali královskému trendu odloučení, a tak s sebou na šestitýdenní turné po Austrálii a Novém Zélandu vzali devítiměsíčního Williama a jeho chůvu,“ řekl v rozhovoru expert na královskou rodinu Christopher Warwick.

Cestovat
Princezna Diana s malým Williamem po příletu na australské letiště.
Zdroj: Tim Graham Photo Library/Getty Images

3. Vděčnost na prvním místě

Na princezně Dianě bylo krásné, že o svých dětech neustále hovořila a vyjadřovala vděčnost za to, jaké štěstí ji potkalo. „Mám dva velmi zdravé a silné chlapce. A vím, že tomu v ostatních rodinách nemusí tak být.. uvědomuji si, jaké neuvěřitelné štěstí mám,“ řekla v rozhovoru.

4. Královské povinnosti stranou

Role princezny se na první pohled zdá poměrně jednoduchá. Pokud se ale zaměříme na každodenní program princezny Diany, pak zjistíme, že královských povinností není málo. I přesto se Lady Di snažila, aby svůj rozvrh sladila s programem svých synů. „Ve svém oficiálním kalendáři měla princezna všechny každodenní události svých synů označeny zeleným inkoustem,“ napsala Katrine Amesová v Newsweeku v roce 1997. 

5. Hybaj do školy

Tradice v královské rodině jasně říkala, že urozené děti mají být vzdělávány doma. Pak ale přišla princezna Diana a navždy změnila přístup ke vzdělávání královských potomků. A tak princ William nastoupil v září 1985 do Mateřské školy paní Mynorsové v Notting Hill. "Byla jsem trošku smutná, protože otevírá naši další kapitolu. William je na to ale připraven. Je to velmi nezávislé dítě," řekla Diana po Williamově prvním dnu ve školce.

ČTĚTE TAKÉ: 5 filmů a seriálů o britské královské rodině, které stojí za zhlédnutí

6. Zábava nejen v královském stylu

Myslíte si, že s urozenou maminkou nemůže být zábava? Princ William a jeho mladší brácha Harry ví, že jejich matka byla pro každou legraci. Důkazem je i fotografie z výletu na ostrov Necker v roce 1990. Na ní je zachycena princezna Diana, kterou její synové společně s kamarády zakopali do písku. „Pochopila, že mimo hradby je skutečný život,“ řekl William v dokumentu o životě princezny Diany. 

Diana
Zahrabat maminku do písku? Ano, i to je možné v královské rodině. 
Zdroj: Tim Graham Photo Library / Getty Images

7. Pevné objetí je základ

Podle královského protokolu se neslušelo, aby urozená maminka na veřejnosti dlouze objímala své děti. Princezna Diana si s tímto pravidlem nelámala hlavu, a tak na jedné z nejznámějších fotografií objímá své syny po návratu z dovolené. "Pevně nás stlačila, a jak jsme byli malí, tak jsme nemohli uniknout. Pamatuji si, jak dlouhé objetí to bylo a jak pevně nás chtěla držet," řekl princ Harry v dokumentu Diana, Our Mother: Her Life and Legacy.

8. Boj s paparazzi

Princezna Diana si přála, aby dětství Williama a Harryho bylo co možná nejnormálnější. O to více ji mrzelo, když rodinné soukromí narušovali paparazzi. Například na zimní dovolené v Rakousku poprosila princezna Diana všechny dychtivé fotografy, aby ji a její syny nechali na pokoji. Zároveň poprosila i přihlížející lidi, aby přestali fotit a natáčet královská dítka při lyžování. Nutno podotknout, že pro zachování pocitu "normální dovolené" se princezna Diana rozhodla, že odmítne přítomnost bodyguardů. 

ČTĚTE TAKÉ: PRINCEZNA DIANA: IKONA VĚČNÉHO MÓDNÍHO STYLU

9. Princezna na tobogánu

Princezna Diana se jednoduše ničeho nebála, a tak si bez výčitek užívala odpoledne třeba i v zábavním parku nebo na tobogánu. Dokážete si představit, že by podobně blbla Kate nebo Meghan?

Diana
Princezna Diana s Harrym v Thorpe Parku v roce 1993.
Zdroj: Julian Parker / UK Press / Getty Images

10. Pomáhejte potřebným!

Ruku na srdce, když se narodíte do královské rodiny, pak se o mnoho věcí nemusíte strachovat. Pravděpodobně se nemusíte bát, že zažijete hlad, bídu či bezmoc. Toho si byla vědoma i princezna Diana, a tak své syny vedla k tomu, aby pomáhali lidem, kteří neměli takové štěstí jako oni. "Chci, aby moji chlapci rozuměli emocím lidí, jejich nejistotám, úzkostem i jejich nadějím a snům," řekla v jednom v rozhovoru Diana.
 

ČTĚTE TAKÉ: 6 momentů, kdy princezna Charlotte jako by z oka vypadla královně Alžbětě

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo