Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

4 jazyky podpory: Jaký potřebujete vy a jaký váš partner?

Pochopení hledáme ve vztazích všichni. Z momentů, kdy nás okolí dokáže podpořit, vznikají pevná přátelství a důvěra. Když máte špatný den, potřebujete spíš rozptýlit, pomoci, nebo vyslechnout? Zjistěte, jaký jste typ a jak to mají ostatní u vás doma.

Lucie van Koten | 9. 11. 2021

Ten pohovor, na který jste se tak dlouho připravovala, nevyšel. Skončila jste druhá ve výběrovém řízení. Byla to pozice snů, minimálně vašich snů – odrážela vše, co jste si kdy vysnila. Byla jste tak blízko, a teď píšete kamarádům a partnerovi, že se oslava nekoná. 

Domů se vracíte zničená se slzami na krajíčku. Když otevíráte dveře, jak potřebujete, aby vás partner podpořil, povzbudil? Oceníte večeři, že si kvůli vám vezme půl dne neplaceného volna, jen aby vás mohl uchlácholit, nebo že rezervuje stůl ve vaší oblíbené restauraci?

Jak to máte?

Podpora je základním pilířem přátelství i partnerských vztahů. Například podle uznávaného vztahového odborníka dr. Gottmana hrají zásadní roli nejen okamžiky, kdy tu pro druhého jsme, ale i chvíle, kdy ten druhý vnímá, že tu pro něj nejsme. 

Ty totiž můžou být v každém mezilidském vztahu naprosto fatální. Každý z nás má přitom vlastní jazyk, způsob, kterým vnímá podporu od svého okolí. „Lidé často netuší, jak si říct o podporu, na kterou skutečně slyší,“ říká Jennifer Freed, která ve své praxi kombinuje psychologii s astrologií.  

Mohlo by se vám líbit

Když je vztah peklo aneb Jak poznáte, že žijete s toxickým partnerem?

V každém vztahu přichází chvíle, na které bychom nejraději zapomněli. Vzestupy a pády jednoduše patří k životu a bylo by bláhové se domnívat, že právě náš vztah bude jako vystřižený z romantické knížky. Pokud ale krizové momenty převládají, slzy jsou nedílnou součástí každého dne a nepříjemná atmosféra prostupuje celým bytem, pak je důležité popřemýšlet, zda nežijete po boku toxického partnera.
marianne.cz

Kdo komu nerozumí?

Identifikovat to, jakou podporu potřebujeme, je přitom podle Freed klíčové, ale nikterak obtížné. Stačí si vzpomenout, kdy jste si přišla nepochopená, kdy jste měla pocit, že ostatní shazují vaše pocity, kdy vaši situaci podceňovali či srovnávali se svou vlastní a samozřejmě daleko náročnější situací. Zatímco partner i kamarádky se vás možná snaží utěšit a podpořit, jak nejlépe dokážou, ve vašich očích jen snižují závažnost toho, čím si procházíte. Manželské poradny jsou plné případů, které začínají podobně: „On/a už mi nerozumí.“ 

Přitom právě vzájemné pochopení tvoří mezi partnery emoční blízkost, která je nejlepší prevencí odcizení a nevěr, potažmo rozchodů. Dotváří pocit důvěry a bezpečí, kvalit, které potřebuje cítit každý z nás. Kvalit, které tvoří ono „v dobrém i ve zlém“. 

Porozumět vlastnímu jazyku podpory je tak půlka úspěchu. Druhou půlku tvoří pochopení jazyka toho druhého. Co on/a potřebuje od nás v těžkých chvílích i v běžném každodenním životě proto, aby se cítil/a pochopen/a? 

Jennifer Freed proto roztřídila jazyky podpory do čtyř kategorií podle elementů oheň, země, vzduch, voda.

Mohlo by se vám líbit

Nejčastější známky nenápadné emocionální nevěry

Když se řekne nevěra, většina lidí si představí fyzický akt. Podceňovat bychom ale neměli ani tzv. emocionální nevěru, která se zprvu může tvářit jako „obyčejné“ přátelství mezi mužem a ženou. Přesto je častokrát mnohem nebezpečnější než její sourozenec, tedy nevěra fyzická.
marianne.cz

1. Typ: Miluje akci

Vraťme se na začátek příběhu, kdy se domů vrátíte nešťastná z neúspěšného pohovoru a na stole na vás čeká obrovský pugét růží. Je to přesně to gesto, které zrovna potřebujete? Určitě ano, pokud patříte do skupiny lidí vyžadujících místo chlácholících frází akci. Možná nejste typ, který se snadno svěřuje, nebo jen nemáte náladu rozebírat, co se stalo. Potěší vás tak maličkost – květina, voucher na masáž a zvláště pak pocit, že se o vás někdo stará. Podobně reagujete i v případě úspěchu, kdy umíte ocenit, když to partner s vámi oslaví.

2. Typ: Ocení pomoc

Lidi, kteří vnímají jako největší podporu a motivaci úsilí toho druhého v momentech, kdy jim všechno přerůstá přes hlavu, řadí Jennifer Freed k elementu země. Pokud jste se v něm našla, radost vám pravděpodobně udělá, když partner zařídí veškeré domácí práce, aniž byste ho o to musela nějak zvlášť prosit, a když vás vyslechne bez toho, že by se snažil situaci vyřešit. Místo velkých gest vás potěší každodenní drobné činy oddanosti a lásky. Oceňujete spolehlivost a důslednost partnera. Nepotrpíte si na pugéty růží, ale pakliže dostanete dárek, který potřebujete ke své práci, cítíte se opravdu dostatečně milována, pochopena a hlavně spokojena doma. 

Mohlo by se vám líbit

Vztahy nevztahy. Co od nich čekat?

To, že se lidé neberou, už dnes nikoho nepřekvapí. Ale „život na hromádce“ nebo single život zcela bez partnera zdaleka nejsou jedinými typy dnes už obvyklých vztahů. Jak spolu lidé žijí a co všechno jim další alternativy vztahů (ne)dávají? Vítejte v éře friend with benefits, sex buddies, otevřených partnerství a dalších alternativ vztahů.
marianne.cz

3. Typ: Hlavně mluvit

Řada lidí považuje za nejlepší možnou podporu především komunikaci, a to samozřejmě zdaleka nejen v případě náhlé krize. Nejlépe se cítí ve vztazích, kdy se jejich nejbližší zajímají o jejich sny, naděje, ale i obavy. Klíčová je tu každodenní komunikace a sdílení, čímž dotyčný vnímá, že přijímáte jeho názor, cítí se pochopen, a to mu dává potřebný pocit důvěry a povzbuzení. 

4. Typ: Všechno počká

Poslední jazyk podpory se dá vyložit jako potřeba pozornosti a vyslechnutí. Možná si nejdříve musíte vše zpracovat sama v sobě, ale v momentě, kdy se druhému otevřete, potřebujete být v danou chvíli naprostou prioritou. Mobily se odkládají, svět počká, není nic důležitějšího, než aby vás ten druhý vyslechl, nesoudil, byl přítomný a trpělivý. 

Mohlo by se vám líbit

Láska přes internet ve 21. století aneb Je možné najít na Tinderu vážný vztah?

Když v roce 1998 přišel do kin úspěšný film Láska přes internet, jednalo se o první vlaštovku online lásek, které jsou v současnosti spíše denním chlebem. Pro Kelly (Meg Ryan) a Franka (Tom Hanks) to rozhodně nebyl „match“ na první pohled. Nicméně skončili spolu a o tom, do jaké míry byl jejich vztah po seznámení harmonický, můžeme jen spekulovat. Lze vůbec v současnosti najít lásku přes internet?
marianne.cz

Jazyk podpory je pro každého z nás odlišný a často podléháme domněnce, že pokud nás dotyčný miluje,ví, co potřebujeme. Zde však chyba lávky! Možná si sama vzpomenete na situaci, kdy jste se s nejlepšími úmysly snažila pomoci kamarádce po rozchodu, pomoc ale nepadla na úrodnou půdu. Až někdo z vašich blízkých zažije něco nepříjemného, zeptejte se ho, jak mu můžete pomoci. Možná vás překvapí, co se dozvíte. Platí to samozřejmě i v opačném případě – odborníci apelují na důležitost říkat si o pomoc a podporu, na kterou skutečně slyšíte. Doma i v práci. 

Mohlo by se vám líbit

Jak poznat, kdy odejít ze vztahu

Žít delší dobu ve vztahu, který vám nevyhovuje, nebo je dokonce „toxický“, je jednou z nejhorších ran, které můžete sami sobě uštědřit. Jak rozpoznat, že je čas z partnerství odejít?
marianne.cz

Související články

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem